UNEC əcnəbi tələbələrin mobilliyi göstəriciləri üzrə nailiyyətlərinə görə “Təşəkkürnamə” ilə təltif olunub
28 DEKABR 2023 | VIEWS:
Dekabrın 26-da Azərbaycanda Beynəlxalq Təhsil İmkanları Forumu təşkil olunub.
Forumda elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər Səttarova, yerli ali təhsil müəssisələrinin rektorları, Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyinin rəisi Elməddin Mehdiyev, Dövlət Miqrasiya Xidmətinin Miqrasiya proseslərini tənzimləmə baş idarəsinin rəis müavini Tamilla Hacıyeva, təhsil işçiləri, beynəlxalq ekspertlər və əcnəbi tələbələr iştirak ediblər.
Forumun məqsədi hər ilin sonu yerli ali təhsil müəssisələri ilə keçirilən ənənəvi görüşün daha produktiv modelinə keçid, 2023/2024-cü tədris ili üzrə əcnəbilərin Azərbaycanda təhsilinə dair hesabatın təqdim olunması, universitetlərin beynəlmiləlləşmə sahəsində inkişafını müzakirə etmək, eləcə də 2023-cü il üçün Fəaliyyət Planı üzrə əcnəbilərlə iş sahəsində fərqlənən universitetləri rəğbətləndirmək olub.
Forumun I panel sessiyasında iştirak edən UNEC-in Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru Neman Muradlı əcnəbi tələbələrin ölkəmizin ali təhsil müəssisələrinə cəlbi, beynəlxalq reytinq cədvəllərində iştirak və proqramların akkreditasiyası mövzuları üzrə müzakirələrdə iştirak edib və sualları cavablandırıb.
Tədbirdə UNEC Azərbaycanda əcnəbi tələbələrin mobilliyi göstəriciləri üzrə ölkənin ali təhsil müəssisələrinin reytinqində nailiyyətləri ilə fərqləndiyinə görə Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən “Təşəkkürnamə” ilə təltif olunub. UNEC-in doktorantı Efiopiya vətəndaşı Abrehet Mehari Gebreselassi də təhsildəki uğurlarına görə də “Təşəkkürnamə” ilə təltif edilib.

UNEC за достижения по показателям мобильности иностранных студентов награжден «Благодарностью»
В форуме приняли участие заместитель министра науки и образования Гасан Гасанлы, директор Государственного агентства по науке и высшему образованию Улькар Саттарова, ректоры местных высших учебных заведений, руководитель Агентства содействия международному развитию Министерства иностранных дел Эльмеддин Мехтиев, заместитель начальника главного управления миграционных процессов Государственной миграционной службы Тамилла Гаджиева, работники образования, международные эксперты и иностранные студенты.
Целью форума являлось переход к более продуктивной модели традиционной встречи с местными высшими учебными заведениями в конце каждого года, представление отчета об образовании иностранцев в Азербайджане за 2023/2024 учебный год, обсуждение развития университетов в сфере интернационализации, а также Плана действий на 2023 г., который заключался в поощрении университетов, выделяющихся в сфере работы с иностранцами.
Проректор по международным связям и программам UNEC Неман Мурадлы, участвующий в I панельной сессии форума, принял участие в дискуссиях и ответил на вопросы по темам привлечения иностранных студентов в высшие учебные заведения нашей страны, участия в международной рейтинговой таблице и аккредитации программ.
На мероприятии UNEC за достижения в рейтинге высших учебных заведений страны по показателям мобильности иностранных студентов в Азербайджане был награжден «Благодарностью» Министерства науки и образования. Докторант UNEC, гражданин Эфиопии Абрехет Мехари Гебреселасси за свои научные достижения также был награжден «Благодарностью»