UNEC ən yüksək bal toplayan tələbələrini təqdim edir
Bu il Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) tələbəsi adını qazananlar arasında ən yüksək bal toplayan iki gənci sizə təqdim edirik.
Rəhimova Jalə Anar qızı Buzovna qəsəbəsində yerləşən Emin Əliyev adına 234 saylı orta məktəbin məzunudur. Ən yüksək bal toplaması haqqında danışarkən belə deyir: “Qəbul imtahanlarından 680 bal toplamaq mənim üçün gözlənilməz oldu. Açığı, 600-dən çox bal toplayacağıma inanırdım, lakin 700 bala bu qədər yaxınlaşacağımı gözləmirdim. Fikrimcə, bu uğuru əldə etməyimin ən mühüm səbəbi iki il müddətində mütəmadi çalışmağımdır. Amma onu mütləq deməliyəm ki, mən bunun öhdəsindən tək başıma gələ bilməzdim. Bu, təkcə mənim nailiyyətim deyil. 11 il təhsil aldığım məktəbin müəllimlərinə və biliklərimi təkmilləşdirməkdə mənə dəstək olan hazırlıq müəllimlərimə sonsuz minnətdarlığımı bildirirəm”.
UNEC-i seçməsindən danışarkən, Jalə bildirir ki, iqtisadçı olmaq onun ən böyük arzusu olub: “Topladığım bal mənə istənilən universiteti və fakültəni seçmək imkanı verirdi. Mən isə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Maliyyə fakültəsini seçdim. İqtisadçı olmağı həmişə arzulamışam. Gələcəkdə dövlətimiz üçün daha yararlı kadr olmaq üçün bu ixtisasa UNEC-də yiyələnməyə üstünlük verdim”.
Möhsünov Adil Rüfət oğlu Bakı şəhəri 163 saylı orta məktəbi bitirib. Qəbul imtahanında 674 bal toplayıb. Adil hesab edir ki, imtahanda yüksək nəticə əldə etmək üçün çox çalışmaq lazımdır: “Qəbul imtahanlarında yüksək nəticə göstərə bilmək üçün öncə iradəli olmaq lazımdır. Qarşına məqsəd qoymalı və bu məqsədə çatmaq üçün çox çalışmalısan. Mən də belə etdim”.
İxtisas seçiminə gəlincə isə, o belə deyir: “Hələ uşaqlıqdan pul əməliyyatları və bank işi məni çox maraqlandırıb. Buna görə də UNEC-i seçmişəm. Dünya iqtisadiyyatını dərindən öyrənmək üçün ingilis dilində təhsil almaq mənim üçün çox önəmlidir. Bu imkanı isə mənə UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbində verdi. Sırf ingilis dilində təhsil ala bilmək üçün BİM-in maliyyə fakültəsini seçmişəm”.

UNEC introduces students with the highest scores
We are glad to introduce two young people among those who became the undergraduates of Azerbaijan State University of Economics.
Rahimova Jale Anar finished the secondary school 234 named under Emin Aliyev situated in Buzovna. She talks about her score this way: “It was much unexpected for me to get 680. To say the truth, I believed that I could get more than 600, but not so close to 700 points. In my opinion, the reason for achieving this success is my working regularly for two years. But it must also be noted that I could not achieve it by me. I am very obliged to my instructors in our secondary school and to my tutors who supported me in increasing my knowledge”.
Speaking about her choice of UNEC, Jale noted that she dreamed to become an economist. “My points gave me an opportunity to choose any university and any school. I chose the School of Finance of Azerbaijan State University of Economics. I dreamed to be an economist. I prefer to master this major at UNEC to become the useful personnel for our government”.
Movsunov Adil Rufat finished the secondary school 163 of Baku. He got 674 points in the exam. According to Adil one should work hard to get best results during the exam. You should be strong- willed to get better results at the exam. You should work hard and achieve your goal. I did it so.
He talks about his choice of specialty this way: “I was interested in monetary transactions and banking since my childhood. So I chose UNEC. It is very important for me in English to learn the world’s economy. I achieve this opportunity in the International School of Economics of UNCE. I chose the School of Finance of IER to get the English language training.