Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) “UNEC Biznes Məktəbi”ndə Executive MBA (EMBA) proqramı fəaliyyətə başlayacaq.
Dünya standartları səviyyəsində təşkil olunacaq EMBA-da əmək bazarının tələblərinə cavab verən biznes təhsili həyata keçiriləcək. Artıq “UNEC Biznes Məktəbi”nin mütəxəsisləri tərəfindən tədris proqramı hazırlanıb. Proqram hazırlanarkən nüfuzlu xarici universitetlərin bu sahədə təcrübəsi əsas götürülüb. EMBA-ya tələbə qəbulu məhdud sayda nəzərdə tutulub. Burada təhsilverənlər dünyanın tanınmış ali məktəblərindən cəlb edilmiş müəllimlərdən ibarət olacaq. Proqram üzrə keyfiyyətli tədrisi təşkil etmək məqsədilə UNEC-də müasir standartlar səviyyəsində dərs auditoriyası yaradılacaq.
Proqramın əsas məqsədi magistrların liderlik potensialını reallaşdırmağa kömək etməkdir. EMBA təhsil müddətində ali təhsilli ixtisaslı mütəxəssislərə öz rəhbərlik keyfiyyətinin yüksəldilməsinə, sistemli bilik, bacarıq və işgüzar idarəetmə vərdişlərinin mənimsənilməsinə və peşəkarlıq səviyyəsinin davamlı olaraq artırılmasına, müasir biznes informasiyasının araşdırılmasına, analitik düşünmə və qərarvermə qabiliyyətinın inkişafına, biznes biliyi və etikası, təqdimat qabiliyyəti, vaxtın idarəedilməsi və sahibkarlıq məntiqinin formalaşdırılmasına, şərait yaradacaq. Eyni zamanda magistrların əldə etdikləri bilik və bacarıqlar onlara peşəkar əlaqələr yaratmaqda və karyera yüksəlişinə nail olmağa geniş imkanlar açacaq.
Executive MBA proqramı magistrlara biznes funksiyaları üzrə ətraflı bilik verib, təşkilatı inkişafa nail olmaq üçün əsas bilikləri inkişaf etdirmək, hər hansı bazar dövriyyəsində nəticələri əldə etmək üçün yeni texnika və texnologiyaları öyrənmək, problemləri müəyyən edən əsaslı plan hazırlayıb, onların həlli üçün mümkün yolları tapmaq və dəyişikliklərə uyğunlaşmaq sahəsində faydası olacaq. O cümlədən, magistrlar effektiv qərar vermə, inkişaf strategiyası və onun icrası üzrə strateji bacarıqların əldə olunması, çətin qlobal bazarlar qarşısında çox funksional təşəbbüslər və korporativ layihələrin idarə edilməsi üzrə bacarıqların artırılması, fərdi liderliyə xas olan bilik, bacarıq və baxışı əks etdirən şəxsi liderlik fəlsəfəsini inkişaf etdirə biləcəklər.
EMBA proqramı üzrə təhsil 2 il ərzində 6 modul olmaqla Avropa Kredit Transfer Sisteminə uyğun olaraq 76 kredit, ABŞ Kredit Sisteminə ekvivalent olaraq hesablandıqda isə 38 kreditlə tamamlanır. Hər modul 3 aydan bir 10 günlük müddətdə tədris ediləcək. “UNEC Biznes Məktəbi”n Executive MBA proqramında tədris ingilis dilində aparılacaq.
2016-2017-cı tədris ilindən etibarən MBA Proqramında 5 yeni ixtisaslaşma üzrə də magistr hazırlığı aparılacaq. Onlar bank və sığortanın idarə edilməsi, səhiyyənin idarəedilməsi, idmanın idarəedilməsi, mühəndislik və idarəetmənin riskləri, turizm və otelçiliyin idarəedilməsi ixtisaslarıdır.

“UNEC Business School” of Azerbaijan State University of Economics starts activity on the Executive MBA Program. The EMBA to be organized on the world standards will implement the business education meeting the requirements of the labor market. The curriculum based on the experience of the world’s prestigious universities has already been developed.
The main objective of the Program is to assist the graduate students to realize their leadership potential. The qualified specialists will be created conditions to improve their leadership skills, to master systematic knowledge and administrative skills and increase the level of professionalism constantly, to raise modern business information, to develop the abilities of analytic thinking and decision making and to form their knowledge on business and ethics, presentation skills, time management and entrepreneurial logics. At the same time the knowledge and skills acquired by the graduates will provide wide opportunities to make professional links and be promoted in career.
The Executive MBA Program prepared fundamental plan for masters to learn new techniques and technologies to achieve organizational development, to get results in any labor turnover, providing knowledge on business functions and will be necessary in finding ways to solve them and adapt the changes. In addition, the graduate students will be able to obtain strategic abilities on effective decision making, development strategy and its execution, improve their skills on management of functional initiatives towards the tough global markets and corporate projects and develop personal leadership philosophy reflecting individual knowledge, ability and view.
Training on EMBA Program is completed with 76 credits according to the ECTC and 38 credits in accordance with the US Credit System including 6 modules within the 2 years. Each module is to be taught in 10 days period every 3 months. A limited number of students are planned to be enrolled to EMBA Program. And the teaching staff will be involved from the world’s leading universities and the training will be conducted in English. To organize high- quality education in teaching on the Program lecture-rooms meeting the modern standards will be established.
Master preparation on 5 new majors in MBA Program will be conducted beginning from 2016/2017 academic year. They are Banking, Insurance Management, Health Management, Sports Management, Engineering and Risks Management, Tourism and Hotels Management.