Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) “UNEC Biznes Məktəbi”ndə Executive MBA (EMBA) proqramı fəaliyyətə başlayacaq.
Dünya standartları səviyyəsində təşkil olunacaq EMBA-da əmək bazarının tələblərinə cavab verən biznes təhsili həyata keçiriləcək. Artıq “UNEC Biznes Məktəbi”nin mütəxəsisləri tərəfindən tədris proqramı hazırlanıb. Proqram hazırlanarkən nüfuzlu xarici universitetlərin bu sahədə təcrübəsi əsas götürülüb. EMBA-ya tələbə qəbulu məhdud sayda nəzərdə tutulub. Burada təhsilverənlər dünyanın tanınmış ali məktəblərindən cəlb edilmiş müəllimlərdən ibarət olacaq. Proqram üzrə keyfiyyətli tədrisi təşkil etmək məqsədilə UNEC-də müasir standartlar səviyyəsində dərs auditoriyası yaradılacaq.
Proqramın əsas məqsədi magistrların liderlik potensialını reallaşdırmağa kömək etməkdir. EMBA təhsil müddətində ali təhsilli ixtisaslı mütəxəssislərə öz rəhbərlik keyfiyyətinin yüksəldilməsinə, sistemli bilik, bacarıq və işgüzar idarəetmə vərdişlərinin mənimsənilməsinə və peşəkarlıq səviyyəsinin davamlı olaraq artırılmasına, müasir biznes informasiyasının araşdırılmasına, analitik düşünmə və qərarvermə qabiliyyətinın inkişafına, biznes biliyi və etikası, təqdimat qabiliyyəti, vaxtın idarəedilməsi və sahibkarlıq məntiqinin formalaşdırılmasına, şərait yaradacaq. Eyni zamanda magistrların əldə etdikləri bilik və bacarıqlar onlara peşəkar əlaqələr yaratmaqda və karyera yüksəlişinə nail olmağa geniş imkanlar açacaq.
Executive MBA proqramı magistrlara biznes funksiyaları üzrə ətraflı bilik verib, təşkilatı inkişafa nail olmaq üçün əsas bilikləri inkişaf etdirmək, hər hansı bazar dövriyyəsində nəticələri əldə etmək üçün yeni texnika və texnologiyaları öyrənmək, problemləri müəyyən edən əsaslı plan hazırlayıb, onların həlli üçün mümkün yolları tapmaq və dəyişikliklərə uyğunlaşmaq sahəsində faydası olacaq. O cümlədən, magistrlar effektiv qərar vermə, inkişaf strategiyası və onun icrası üzrə strateji bacarıqların əldə olunması, çətin qlobal bazarlar qarşısında çox funksional təşəbbüslər və korporativ layihələrin idarə edilməsi üzrə bacarıqların artırılması, fərdi liderliyə xas olan bilik, bacarıq və baxışı əks etdirən şəxsi liderlik fəlsəfəsini inkişaf etdirə biləcəklər.
EMBA proqramı üzrə təhsil 2 il ərzində 6 modul olmaqla Avropa Kredit Transfer Sisteminə uyğun olaraq 76 kredit, ABŞ Kredit Sisteminə ekvivalent olaraq hesablandıqda isə 38 kreditlə tamamlanır. Hər modul 3 aydan bir 10 günlük müddətdə tədris ediləcək. “UNEC Biznes Məktəbi”n Executive MBA proqramında tədris ingilis dilində aparılacaq.
2016-2017-cı tədris ilindən etibarən MBA Proqramında 5 yeni ixtisaslaşma üzrə də magistr hazırlığı aparılacaq. Onlar bank və sığortanın idarə edilməsi, səhiyyənin idarəedilməsi, idmanın idarəedilməsi, mühəndislik və idarəetmənin riskləri, turizm və otelçiliyin idarəedilməsi ixtisaslarıdır.

UNEC приступил к подготовке кадров по программе Executive MBA
В «Школе бизнеса UNEC» Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) начинает свою деятельность программа Executive MBA (EMBA).
В EMBA, организованном соответственно мировым стандартам, будет осуществляться обучение бизнеса, отвечающее требованиям рынка труда. Разработана учебная программа, основанная на опыте мировых авторитетных университетов.
Основной целью программы является оказание помощи магистрам в реализации лидерского потенциала. EMBA в период обучения создаст возможности специалистам с высшим образованием для повышения руководящего качества, усвоения системных знаний, устойчивому повышению сособностей и навыков делового управления и уровня профессионализма, исследованию современной информации бизнеса, развитию аналитического мышления и способности принятия решения, формирования знаний и этики бизнеса, способности представления, распределение временем и развития предпринимательской логики.  В то же время приобретенные магистрами знания и способности  откроют широкие возможности для создания профессиональных отношений и продвижения в карьере.
Программа Executive MBA представит магистрам подробные знания по функциям бизнеса, для овладения организационными знаниями поможет развивать основные знания, для получения результатов в рыночном обороте изучить новую техенику и технологию, разработав основной план, оределяющий проблемы, найти пути  их решения и приспособиться к изменениям.   В том числе магистры смогут развить способности эффективного принятия решения, стратегию развития и овладения стратегическими способностями для их выполнения, повышения способности по управлению многофункциональной инициативой и корпоративными проектами перед сложными глобальными рынками, развития личной философии лидерства, отражающей характерные индивидуальному лидеру знания, способности и взгляды.
Обучение по программе EMBA 6 модулью в течение 2 лет соответственно Европейской кредитной системе трансфера 76 кредитов, при подсчете эквивалентно кредитной системе США завершается 38 кредитами.  Каждый модуль будет обучаться каждые 3 месяца в течение 10 дней. Прием студентов в EMBA предусмотрено в ограниченном количестве. Преподаватели будут привлечены из известных вузов мира, обучение будет проходить на английском языке. С целью организации качественного обучения по программе в UNEC будут созданы аудитории, соответствующие современным стандартам.
С 2016-2017 учебного года в программе MBA будет проводиться подготовка магистров по 5 новой специализации.  Среди них управление банком и страхованием, управление здравоохранением, управление спортом, инженерные и управленческие риски, управление туризмом и отельным делом.