UNEC İctimai Nəzarət Şurasının üzvlərinin ilk iclası kieçirilib
Universitetin 3 saylı yeni tədris binasında keçirilən görüşdə rektor, professor Ədalət Muradov UNEC-də 2020/2021-ci tədris ilinə hazırlığın vəziyyəti, tətbiq olunacaq yeniliklər, yeni açılan ixtisaslar barədə şura üzvlərinə məlumat verib. Bildirilib ki, UNEC-də texniki və texnoloji ixtisaslar üzrə müasir çağırışlara cavab verən 9 yeni ixtisas, II qrupda isə “Beynəlxalq ticarət və logistika” ixtisası açılıb. Bu ildən UNEC-də ilk dəfə olaraq, III qrup üzrə “Sosial iş” ixtisasına da qəbulun aparıldığı qeyd edilib.
UNEC-də ilk dəfə olaraq həm ənənəvi, həm də distant tədrisin aparılacağı bildirilib. Hər iki tədris prosesinin keyfiyyətli təşkilinin təmin olunması üçün müvafiq infrastrukturun yaradıldığı diqqətə çatdırılıb.
Bildirilib ki, distant tədris sahəsində müəllimlərin bilik və bacarıqlarının artırılması məqsədilə müəllimlərə ABŞ-ın aparıcı univetsltetlərində fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alimlərin iştirakı ilə 5 günlük sertifikatlı onlayn təlimlər keçirilib. Böyük maraqla qarşılanan təlimlərdə ölkənin bütün ali təhsil müəssisələrinin müəllimlərinin iştirak etdiyi vurğulanıb.
UNEC-də xarici dilin tədrisində də yeni yanaşmaların tətbiq olunacağı barədə şura üzvlərinə məlumat verilib. Xarici dilin distant tədrisinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə ABŞ professorlarının iştirakı ilə xarici dili tədris edən müəllimlər üçün beynəlxalq konfransın təşkil olunduğu deyilib.
Sonra şura üzvləri UNEC-in yeni kampusu ilə tanış olublar. Bildirilib ki, kampusda 16 yeni laboratoriya yaradılıb ki, onlardan 3-ü BP şirkəti tərəfindən texniki avadanlıqlarla təchiz olunub. İkimərtəbəli kitabxanaya baxış zamanı 4 dildə 15 000-dək kitab fondunun, eləcə də 3 dildə 1 milyonadək elektron resursun tələbə və müəllimlərin istifadəsinə veriləcəyi bildirilib. Şura üzvləri auditoriyalar, konfrans zalları, müəllim və tələbələrin üçün nəzərdə tutulan müzakirə otaqları, imtahan, idman zalı və yeməkxana ilə tanış olublar. Bildirlib ki, universitetdə əlil tələbələrin rahat şəkildə təhsil ala bilməsi üçün inklüziv təhsil mühiti də yaradılıb.
UNEC-in yeni tədris ilinə hazırlıq səviyyəsini və yeni kampusda yaradılan şəraiti yüksək qiymətləndirən şura üzvləri bunun ölkə ali təhsili üçün böyük töhfə olduğunu diqqətə çatdırıblar.
Sonda millət vəkili Etibar Əliyev, professor Şahlar Əsgərov, Əliməmməd Nuriyev UNEC-in kitabxana fonduna kitablar hədiyyə ediblər.
Xatırladaq ki, UNEC-in İctimai Nəzarət Şurasında millət vəkilləri Hikmət Babaoğlu, Arzu Nağıyev, Etibar Əliyev, Təhsil Nazirliyi yanında İctimai Şuranın sədri, professor Şahlar Əsgərov, Konstitusiya Araşdırmaları Fondunun rəhbəri, İnsan Haqları üzrə Birgə Qrupun üzvü Əliməmməd Nuriyev, Azərbaycan İnternet Forumunun prezidenti Osman Gündüz, Parlament Jurnalistləri Birliyinin sədri, “Modern” Media Qrupunun baş direktoru Elşad Eyvazlı, Azərbaycan Təhsil Şurası İctimai Birliyinin sədri, professor Hikmət Əlizadə, Vətəndaşların Əmək Hüquqlarını Müdafiə Liqasının sədri Sahib Məmmədov, “Azad Müəllimlər” İctimai Birliyinin sədri Məlahət Mürşüdlü və “525-ci qəzet”in müxbiri Sevinc Qarayeva təmsil olunurlar.

Состоялось первое заседание членов Совета общественного контроля UNEC
На встрече, состоявшемся в новом 3 учебном корпусе университета,  ректор, профессор Адалат Мурадов дал информацию членам совета о подготовке в UNEC к новому 2020/2021 учебному году, применяемых новшествах, вновь открытых специальностях.   Он отметил, что в UNEC по техническим и технологическим специальностям открыты 9 новых специальностей, отвечающих современным требованиям, а по  II группе специальностей «Международная торговля и логистика». Было отмечено, что с этого года в UNEC впервые был проведен прием по III группе специальностей на специальность «Социальное дело».
Было отмечено, что в UNEC впервые будет проводиться и традиционное, и дистанционное обучение. Для обеспечения качественной организации двух форм обучения созданы соответствующие инфраструктуры.
Было отмечено, что с целью повышения знаний и способностей преподавателей в сфере дистанционного обучения были проведены 5-дневные сертифицированные тренинги с участием ученых-азербайджанцев, работающих в ведущих университетах США.  В тренингах, которые были встречены с большим интересом, приняли участие преподаватели всех высших учебных заведений страны.
Членам совета была дана информация о новых подходах, которые будут применяться в UNEC в обучении иностранным языкам. С целью совершенствования дистанционного обучения иностранным языкам для преподавателей, которые будут преподавать иностранные языки, была организована международная конференция с участием профессоров США.
Затем члены совета ознакомились с новым кампусом UNEC. Было отмечено, что в кампусе создано 16 новых лабораторий, из которых 3 оснащены техническим оборудованием компанией BP. Двухэтажная библитотека с книжным фондом в 15000 на 4 языках, а также около 1 миллиона электронных ресурсов на 3 языках  будут предоставлены студентам и преподавателям. Члены совета ознакомились с аудиториями, залами конференций, комнатами для обсуждений, предусмотренных для преподавателей и студентов, экзаменационными, спортивными залами и столовой. Было отмечено, что для удобства в получении образования студентами-инвалидами в университете создана инклюзивная образовательная среда.
Члены совета высоко оценив уровень подготовки UNEC к новому учебному году и условия, созданные в кампусе, отметили эту работу как большой вклад для высшего образования страны.
В конце депутат Этибар Алиев, профессор Шахлар Аскеров, Алимамед Нуриев в качестве подарка передали книги в фонд библиотеки UNEC.
Следует напомнить, что Совет общественного контроля UNEC представляют  депутаты Хикмет Бабаоглы, Арзу Нагиев, Этибар Алиев, председатель Общественного совета при Министерстве образования, профессор Шахлар Аскеров, руководитель Фонда конституционных исследований, член Объединенной правозащитной группы Алимамед Нуриев, президент Интернет-форума Азербайджана  Осман Гюндюз, председатель Союза парламентских журналистов, генеральный директор  медиа группы  «Modern» Эльшад Эйвазлы,  председатель Общественного объединения Совета образования Азербайджана, профессор Хикмет Ализаде,  председатель Лиги по защите трудовых прав граждан Сахиб Мамедов, председатель общественного объединения «Свободные учителя» Малахат Муршудли и корреспондент газеты «» Севиндж Гараева.