UNEC İctimai Nəzarət Şurasının üzvlərinin ilk iclası kieçirilib
Universitetin 3 saylı yeni tədris binasında keçirilən görüşdə rektor, professor Ədalət Muradov UNEC-də 2020/2021-ci tədris ilinə hazırlığın vəziyyəti, tətbiq olunacaq yeniliklər, yeni açılan ixtisaslar barədə şura üzvlərinə məlumat verib. Bildirilib ki, UNEC-də texniki və texnoloji ixtisaslar üzrə müasir çağırışlara cavab verən 9 yeni ixtisas, II qrupda isə “Beynəlxalq ticarət və logistika” ixtisası açılıb. Bu ildən UNEC-də ilk dəfə olaraq, III qrup üzrə “Sosial iş” ixtisasına da qəbulun aparıldığı qeyd edilib.
UNEC-də ilk dəfə olaraq həm ənənəvi, həm də distant tədrisin aparılacağı bildirilib. Hər iki tədris prosesinin keyfiyyətli təşkilinin təmin olunması üçün müvafiq infrastrukturun yaradıldığı diqqətə çatdırılıb.
Bildirilib ki, distant tədris sahəsində müəllimlərin bilik və bacarıqlarının artırılması məqsədilə müəllimlərə ABŞ-ın aparıcı univetsltetlərində fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alimlərin iştirakı ilə 5 günlük sertifikatlı onlayn təlimlər keçirilib. Böyük maraqla qarşılanan təlimlərdə ölkənin bütün ali təhsil müəssisələrinin müəllimlərinin iştirak etdiyi vurğulanıb.
UNEC-də xarici dilin tədrisində də yeni yanaşmaların tətbiq olunacağı barədə şura üzvlərinə məlumat verilib. Xarici dilin distant tədrisinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə ABŞ professorlarının iştirakı ilə xarici dili tədris edən müəllimlər üçün beynəlxalq konfransın təşkil olunduğu deyilib.
Sonra şura üzvləri UNEC-in yeni kampusu ilə tanış olublar. Bildirilib ki, kampusda 16 yeni laboratoriya yaradılıb ki, onlardan 3-ü BP şirkəti tərəfindən texniki avadanlıqlarla təchiz olunub. İkimərtəbəli kitabxanaya baxış zamanı 4 dildə 15 000-dək kitab fondunun, eləcə də 3 dildə 1 milyonadək elektron resursun tələbə və müəllimlərin istifadəsinə veriləcəyi bildirilib. Şura üzvləri auditoriyalar, konfrans zalları, müəllim və tələbələrin üçün nəzərdə tutulan müzakirə otaqları, imtahan, idman zalı və yeməkxana ilə tanış olublar. Bildirlib ki, universitetdə əlil tələbələrin rahat şəkildə təhsil ala bilməsi üçün inklüziv təhsil mühiti də yaradılıb.
UNEC-in yeni tədris ilinə hazırlıq səviyyəsini və yeni kampusda yaradılan şəraiti yüksək qiymətləndirən şura üzvləri bunun ölkə ali təhsili üçün böyük töhfə olduğunu diqqətə çatdırıblar.
Sonda millət vəkili Etibar Əliyev, professor Şahlar Əsgərov, Əliməmməd Nuriyev UNEC-in kitabxana fonduna kitablar hədiyyə ediblər.
Xatırladaq ki, UNEC-in İctimai Nəzarət Şurasında millət vəkilləri Hikmət Babaoğlu, Arzu Nağıyev, Etibar Əliyev, Təhsil Nazirliyi yanında İctimai Şuranın sədri, professor Şahlar Əsgərov, Konstitusiya Araşdırmaları Fondunun rəhbəri, İnsan Haqları üzrə Birgə Qrupun üzvü Əliməmməd Nuriyev, Azərbaycan İnternet Forumunun prezidenti Osman Gündüz, Parlament Jurnalistləri Birliyinin sədri, “Modern” Media Qrupunun baş direktoru Elşad Eyvazlı, Azərbaycan Təhsil Şurası İctimai Birliyinin sədri, professor Hikmət Əlizadə, Vətəndaşların Əmək Hüquqlarını Müdafiə Liqasının sədri Sahib Məmmədov, “Azad Müəllimlər” İctimai Birliyinin sədri Məlahət Mürşüdlü və “525-ci qəzet”in müxbiri Sevinc Qarayeva təmsil olunurlar.

The first meeting of UNEC Public Supervisiory Board is held
The first meeting of the members of  UNEC Public Supervisiory Board has been held in the new academic year
At the meeting held in the new educational building No. 3 of the university, the rector, Professor Adalat Muradov informed the members of the council about the state of preparation for the 2020/2021 academic year at UNEC, the innovations to be applied, the newly opened specialties. It was noted that 9 new specialties meeting modern challenges in technical and technological specialties have been opened at UNEC, and “International trade and logistics” specialty has been opened in the second group. It was also said that that for the first time  this year,  UNEC has held admission to the  specialty of “Social Work” on  III group.
For the first time, both traditional and distance learning will be conducted at UNEC. It was noted that the relevant infrastructure has been created to ensure the quality organization of both educational processes.
It was also mentioned that in order to increase the knowledge and skills of teachers in the field of distance learning, 5-day certified online trainings were held for teachers with the participation of Azerbaijani scientists working in leading US universities. It was noted that teachers from all higher education institutions of the country took part in the trainings, which were met with great interest.
Council members were informed that new approaches will be applied in foreign language teaching at UNEC. An international conference for foreign language teachers has been organized with the participation of US professors to improve distance learning.
Then the council members got acquainted with the new UNEC campus. It was noted that 16 new laboratories have been established on campus, 3 of which have been equipped with technical equipment by BP. During the inspection of the two-storey library, it was stated that about 15,000 books in 4 languages, as well as up to 1 million electronic resources in 3 languages will be made available to students and teachers. The council members got acquainted with the auditoriums, conference halls, discussion rooms for teachers and students, gym and canteen. It was noted that an inclusive educational environment has been created at the university for students with disabilities to study comfortably.
Highly appreciating the level of preparation of UNEC for the new academic year and the conditions created on the new campus, the council members noted that this is a great contribution to the country’s higher education.
In  the end, MP. Etibar Aliyev, Professor Shahlar Asgarov, Alimammad Nuriyev presented books to the UNEC library fund.
It should be noted that Public Supervisiory Board of UNEC is represented by MPs Hikmet Babaoglu, Arzu Nagiyev, Etibar Aliyev, Chairman of the Public Council under the Ministry of Education, Professor Shahlar Asgarov, Head of the Constitutional Research Foundation, member of the Joint Group on Human Rights Alimammad Nuriyev, President of Azerbaijan Internet Forum Osman Gunduz, Chairman of the Union of Parliamentary Journalists, Director General of Modern Media Group Elshad Eyvazli, Chairman of the Public Union of the Education Council of Azerbaijan, Professor Hikmet Alizade, Chairman of the League for the Protection of Citizens’ Labor Rights Sahib Mammadov, Chairman of the Public Union “Free Teachers” Malahat Murshudlu and Sevinj Garayeva, correspondent of the newspaper of “The 525th newspaper”.