UNEC “Heydər Əliyev və Azərbaycan tarixi” III Ümumrespublika bilik yarışının qalibi olub
Noyabrın 8-də Heydər Əliyev Mərkəzində tələbələr arasında “Heydər Əliyev və Azərbaycan tarixi” adlı III Ümumrespublika bilik yarışı keçirilib.
Heydər Əliyev Mərkəzinin təşkilatçılığı və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilən layihə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinin öyrənilməsi, Ulu Öndərin irsinin yaşadılması və gənclər arasında təbliği, eyni zamanda, gənc nəslin elmə, maarifləndirici yarışlara marağının artırılması məqsədi daşıyıb. Yarışın açılış mərasimində təhsil naziri Mikayıl Cabbarov və Heydər Əliyev Mərkəzinin rəhbəri Anar Ələkbərov çıxış edib.
Yarışda ölkənin ali təhsil müəssisələrində bakalavr və magistr pilləsi üzrə təhsil alan tələbələrdən ibarət komandalar iştirak edib. Hər ali məktəbdən bir komanda olmaqla yarışda ümumilikdə 44 komanda mübarizə aparıb.
Üç turdan ibarət yarışın hər birində 12 sual səsləndirilib. Suallar Ulu Öndərin müstəqil Azərbaycana rəhbərlik etdiyi illəri, eləcə də Ümummilli Liderin uşaqlıq və gənclik, dövlət təhlükəsizlik orqanlarında və Azərbaycan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin birinci katibi vəzifəsində çalışdığı illəri, siyasi fəaliyyətinin Moskva və Naxçıvan dövrü ilə bağlı mövzuları əhatə edib.
Yarışda verilən cavablar hər bir komandanın layihəyə ciddi hazırlığını, eyni zamanda gənclərin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin irsi ilə bağlı hərtərəfli biliklərə yiyələndiklərini nümayiş etdirib.
Sonra turlar üzrə qazanılan ümumi xallar əsasında qalib komandalar müəyyənləşdirilib.
Gərgin keçən yarışda Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) komandası Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidməti Akademiyası və Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Heydər Əliyev adına Akademiyasına qalib gələrək, birinci yerə layiq görülüb.

The III Republic- wide Knowledge Competition “Heydar Aliyev and Azerbaijan History” has been held among the students in the Heydar Aliyev Center on November 8.
The project organized by the Heydar Aliyev Center and supported by the Ministry of Education was targeted in studying the National Leader Heydar Aliyev’s life and activities, keeping alive and at the same time promoting the Great Leader’s heritage and raising the younger generation’s interest in science and educational events. The Minister of Education Mikayil Jabbarov and the Director of the Heydar Aliyev Center Anar Alakbarov made speeches within the opening ceremony of the contest.
Team consisting of the undergraduate and graduate students studying in the higher educational institutions of the country competed in the rivalry. A total of 44 teams, with one team from each university competed in the competition.
Twelve questions were sounded in each three tours of the contest. The questions covered the topics related with the years when Great Leader led Azerbaijan, as well as the National Leader’s childhood and youth, the years when he served in the State Security bodies and in the post of I Secretary of the Central Committee of Azerbaijan Communist Party and Moscow and Nakhchivan periods of his political activity.
The answers given during the rivalry demonstrated serious preparedness of the teams, at the same time the youth mastering overall knowledge about the National Leader’s heritage.
The winner team was defined in accordance with the scores gained on tours.
Teams representing Azerbaijan State University of Economics (UNEC), the Academy of the State Border Service of the Republic of Azerbaijan and the Academy of State Security Service of the Republic of Azerbaijan named after Heydar Aliyev won the tense competition and took I place.