UNEC-in 55 tələbəsi “Dövlət sektorunda audit” təlimlərini uğurla başa vurdu
Azərbaycan Respublikasının Hesablama Palatası, UNEC və Gürcüstan Dövlət Audit İnstitutu arasında imzalanmış üçtərəfli memorandum çərçivəsində Maliyyə və mühasibat fakültəsinin tələbələri üçün “Dövlət sektorunda audit” mövzusunda 2 aylıq təlimlərə yekun vurulub.
Kadr hazırlığının təmin edilməsi məqsədilə ilk dəfə olaraq dövlət orqanının əməkdaşları tərəfindən təşkil olunan praktik təlimlərdə UNEC-in 55 tələbəsi iştirak edib. “Dövlət sektorunda audit”in öyrənilməsində yüksək fəallıq və nəticə göstərmiş tələbələrin Hesablama Palatasının müvafiq struktur bölmələrində fəaliyyətə cəlb olunması nəzərdə tutulub.
Gürcüstan Audit Ofisinin baş auditorunun müavini Sofio Dvalişvili, şöbə müdirləri Giorgi Kapanadze və Tornike Şermadi təlimlərin sonuncu mərhələsində tələbələrə “Maliyyə auditi”, “Uyğunluq auditi” və “Səmərəlilik auditi” mövzularında təlimlər keçiblər. Təlimlərin sonunda iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunub.
UNEC-ə səfər zamanı Gürcüstan Dövlət Audit İnstitutunun direktoru Gela Tsiklauri, təlim sektorunun müdiri Tinatin Sikmaşvili və digər qonaqlar Maliyyə və mühasibat fakültəsində tədris işinin təşkili, Ekstern Mərkəzi, 24/7 kitabxana və Bloomberg Maliyyə laboratoriyasının fəaliyyəti ilə yaxından tanış olublar.

55 студентов UNEC успешно завершили тренинги «Аудит в государственном секторе»
В рамках трехстороннего меморандума, подписанного между Счетной палатой Азербайджанской Республики, UNEC и Грузинским государственным институтом аудита, завершился двухмесячный тренинг для студентов факультета Финансов и бухгалтерии на тему «Аудит в государственном секторе».
В практических тренингах, впервые организованных сотрудниками государственного органа в целях обеспечения подготовки кадров, приняли участие 55 студентов UNEC. Предусматривается привлечение к деятельности в соответствующем структурном подразделении Счетной палаты студентов, проявивших высокую активность и показавших высокие результаты в изучении «Аудита в государственном секторе».
Заместитель генерального аудита Счетной палаты Грузии Софио Двалишвили, руководители отделов Георгий Капанадзе и Торнике Шермади на последнем этапе обучения провели со студентами тренинги на тему «Финансовый аудит», «Аудит соответствия» и «Аудит эффективности». В конце тренингов участникам были представлены сертификаты.
В рамках визита в UNEC директор Грузинского государственного института Гела Циклаури, заведующая сектором обучения Тинатин Сикмашивили и другие гости ознакомились с организацией учебной работы на факультете Финансов и бухгалтерии, деятельностью Центра Ekstern, библиотеки 24/7 и Финансовой лаборатории Bloomberg.