UNEC-in alimi beynəlxalq konfransın Elmi Komitəsinə üzv seçilib
UNEC-in SABAH Mərkəzinin rəhbəri, dosent Aida Quliyeva nüfuzlu beynəlxalq konfransın Elmi Komitəsinə üzv seçilib.
21-22 yanvar tarixində Çexiyada keçiriləcək Ənənəvi və bərpa olunan enerji ehtiyatları: 21-ci əsrdə perspektivlər və paradiqmalar (Traditional and Renewable Energy Sources: perspectives and paradigms for the 21st century) adlı beynəlxalq konfransın materialları Scopus bazasında indeksləşəcək.
Beynəlxalq konfransın elmi komitəsində Azərbaycanla yanaşı, Çin Xalq Respublikası, Rusiya, Serbiya, Polşa, Ukrayna, Kolumbiya, Belarus və Moldovanın alimləri təmsil olunurlar.

The UNEC scientist is elected a member of the Scientific Committee of an international conference
Head of SABAH Center of UNEC, Associate Professor Aida Guliyeva has been elected a member of the Scientific Committee of the prestigious international conference.
Proceedings of the international conference “Traditional and Renewable Energy Sources: Perspectives and Paradigms for the 21st Century” to be held in the Czech Republic on January 21-22 will be indexed in Scopus.
Along with Azerbaijan, scientists from the People’s Republic of China, Russia, Serbia, Poland, Ukraine, Colombia, Belarus and Moldova are represented in the scientific committee of the international conference.