UNEC-in əcnəbi tələbəsi: İnanıram ki, UNEC-də əldə etdiyim biliklərlə ölkəmə faydalı olacağam
UNEC əcnəbi tələbələrini təqdim edir: Nigeriya vətəndaşı Elvis Felis İhaza. UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin I kurs tələbəsidir.
– Ali təhsil üçün niyə UNEC-i seçdiniz?
– İqtisadiyyat ixtisasını sevirəm. Bu ixtisas üzrə təhsil almaq istəyirdim. Nigeriyada Azərbaycanda təhsil alan gənclərlə görüşdüm, onlar UNEC-in Qafqazın ən böyük iqtisadyönümlü universiteti olduğunu, burada çox yüksək səviyyədə təhsil verildiyini dedilər. Mən də UNEC-i seçdim.
– UNEC-də təhsilin səviyyəsindən razısınızmı? Əsasən nələr xoşunuza gəlir?
– Bəli, çox razıyam. Burada hər şey gözlədiyimdən də yaxşıdır. Məsələn, müəllimlər dərsdən sonra da başa düşmədiklərimi mənə izah edir, əlavə suallarımı cavablandırır, kömək edirlər. Onu da demək istəyirəm ki, əsasən riyaziyyat, konstitusiya və informatika fənləri çox xoşuma gəlir.
– Burada tələbə həyatı necədir? Dostlarınız varmı?
– Tələbələrlə birgə yaşayıram. Qısa müddətdə xeyli dost toplamışam. Azərbaycanlılarla yaxşı ünsiyyət qura bilirəm. Dostlarım arasında təkcə UNEC tələbələri yox, Tibb universitetində təhsil alanlar da var.
– Azərbaycanda qalıb işləmək haqda düşünürsünüz?
– Məzun olandan sonra Afrikaya qayıtmağı düşünürəm. İnanıram ki, UNEC-də əldə etdiyim biliklərlə ölkəmə faydalı olacağam. Xüsusi ilə də səfirlikdə işləmək istərdim.
– Azərbaycanı tanımaq imkanınız olubmu?
– Bakıda ən çox Xəzər dənizini sevirəm. Tələbələrlə Naxçıvanda və Qubada da səfərdə olmuşuq. Orada isə meşələr çox xoşuma gəldı. Qubanın təbiəti əsrarəngizdir. Ümumi götürəndə isə Azərbaycanda həyat çox rahatdır, insanları mehriban, gülərüzdür. Xüsusi olaraq nələri sevdiyimə gəlincə, mətbəxiniz əladır! Toyuq, plov və yarpaq dolmasını çox sevirəm.

Иностранный студент UNEC в : Я считаю, что знания, полученные в UNEC будет полезно для моей страны
UNEC представляет иностранных студентов: гражданин Нигерии Элвис Фелис Ихаза. Студент I курса Международной школы экономики UNEC.
— Почему для получения высшего образования выбрали UNEC?
– Люблю специальность экономику. Я хочу получить образование по этой специальности. В Нигерии я встретился со студентами, обучающимися в Азербайджане, они мне рассказали о том, что UNEC является самым крупным экономического профиля университетом Кавказа, где ведется обучение на высоком уровне. И я выбрал UNEC.
— Довольны ли вы уровнем обучения в UNEC? Что в основном вам нравится?
– Да, я очень доволен. Здесь все оказалось гораздо лучше, чем я ожидал. Например, преподаватели после занятий объясняют мне то,  что я не смог усвоить на уроке, отвечают на мои дополнительные вопросы, помогают мне. Хочу отметить, что больше всего мне нравятся дисциплины математика, конституция и информатика.
— А какой здесь студенческий состав? У вас есть друзья?
–  Я живу вместе со студентами. За короткое время я  приобрел достаточно друзей. С азербайджанцами у меня хорошие отношения. Среди моих друзей студенты не только UNEC, но и Медицинского университета.
— Думаете остаться и работать  в Азербайджане?
– После окончания университета думаю вернуться в Африку. Верю, что с полученными  в UNEC знаниями принесу пользу своей стране. Особенно мне хотелось бы работать в посольстве.
— Была ли у вас возможность узнать Азербайджан?
– В Баку больше всего люблю Каспийское море. Со студентами побывали также в Нахчыване и Кубе. Там мне очень понравились леса. Природа Кубы волшебна. В целом, жить в Азербайджане очень удобно, люди приветливые, веселые. Что же касается того, что я люблю у вас отличная кухня! Мне очень нравится плов с курицей и долма.