UNEC-in əcnəbi tələbəsi: “Xocalı soyqırımı insanlığa qarşı cinayətdir”
Təhsil Nazirliyinin əmri ilə təsdiqlənən “Xocalı soyqırımının iyirmi altıncı ildönümünün keçirilməsi barədə Tədbirlər Planı”na əsasən, təşkil olunan dərslərin məqsədi gənc nəslə XX əsrin ən dəhşətli faciələrindən olan Xocalı soyqırımı haqqında ətraflı məlumat verərək, onlara soyqırımı həqiqətlərini çatdırmaqdır.
UNEC-in bütün tədris binalarında, Zaqatala filialında və UNEC nəzdində Azərbaycan Maliyyə İqtisad Kollecində dərslər Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərin və Xocalı qurbanlarının əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb. Dərs zamanı tələbələrə Xocalının coğrafi mövqeyi, tarixi-mədəni abidələri, görkəmli şəxsiyyətlərindən bəhs olunub. Eyni zamanda, faciə nəticəsində öldürülən, yaralanan, itkin düşən, girov götürülən sakinlərin statistikası və soyqırımı törədənlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Qeyd edək ki, UNEC-in bütün fakültələrində, Zaqatala filialında və UNEC nəzdində Azərbaycan Maliyyə İqtisad Kollecində Xocalı soyqırımının 26-cı ildönümü münasibəti ilə silsilə tədbirlər keçirilib. Tələbələrə ermənilərin Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirdiyi mərhələli soyqırımı siyasəti barədə ətraflı məlumat verilib. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Xocalıya Ədalət” beynəlxalq maarifləndirmə kampaniyası çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərdən söz açılıb.
Xocalı soyqırımını insanlığa qarşı cinayət adlandıran UNEC-in əcnəbi tələbələri soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə ucaldılan xatirə ağacından çox təsirləndiklərini deyiblər. Əfqanıstan vətəndaşı Muhammed Vahidulla ağacın 613 yarpağının hərəsində bir faciə qurbanının adının həkk edilməsini çox təsirli olduğunu bildirib: “Bu ağacın qarşısından keçərkən onları ehtiramla yad edir, müharibədə neçə-neçə günahsız insanın ömrünün yarımçıq qalmasına təəssüf edirəm. Hesab edirəm ki, dünya bu ədalətsizliyə göz yummamalıdır”.

Иностранный студент UNEC: «Ходжалинский геноцид преступление против человечества»
Целью уроков, организованных в  соответствии с «Планом мероприятий о проведении двадцати шестой годовщины Ходжалинского геноцида», утвержденного Министерством образования, является доведение до молодежи всей правды о геноциде, дав подробную информацию о Ходжалинском геноциде, который является самым ужасным преступлением ХХ века.
Во всех учебных корпусах UNEC, в Закатальском филиале и Азербайджанском финансово-экономическом колледже при UNEC занятия начались почтением минуты молчания светлой памяти шехидов и жертв Ходжалы, пожертвовавших жизнью во имя целостности территории Азербайджана. На занятиях преподаватели рассказали студентам о географическом положении, историко-культурных памятниках, выдающихся личностях Ходжалы. В то же время была дана статистика, погибших, раненных, пропавших без вести, взятых  в плен в результате трагедии граждан,  а также  подробная информация о совершивших геноцид
Следует отметить, что во всех факультетах UNEC, в Закатальском филиале и Азербайджанском финансово-экономическом колледже при UNEC по случаю 26-летия Ходжалинского геноцида проводились мероприятия.  Студентам была дана подробная информация о политике геноцида, которую поэтапно проводили армяне против азербайджанского народа.  Был затронут вопрос о мероприятиях, осуществленных в рамках международной просветительской кампании «Справедливость Ходжалы», подготовленной по инициативе  вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой.
Назвав Ходжалинский геноцид преступлением против человечества, иностранные студенты UNEC отметили о дереве, возвышенном в память жертв геноцида. Гражданин Афганистана Мухаммед Вахидулла отметил, что на каждом из 613 листьев дерева запечатлено имя жертвы  одной трагедии, что очень впечатляет:  «Проходя мимо этого дерева, я с уважением чту память жертв, сожалею по поводу невинных людей,  погибших на войне, чья жизнь осталась не прожитой. Считаю, что мир не должен закрывать глаза на эту несправедливость».