UNEC-in gənc alimlərinin gələcək prioritetləri müəyyənləşdirilib
Tədqiqatyönümlü universitetə çevrilməyi hədəfləyən UNEC-də Gənc Alimlər Şurasının yaradılmasını bu istiqamətdə atılan mühüm addımlardan biri kimi dəyərləndirən rektor növbəti mərhələdə şuranın işinin təkmilləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Ə.Muradov ötən illərlə müqayisədə UNEC-in alimlərinin nüfuzlu beynəlxalq elmi jurnallarda dərc olunan əsərlərinin sayının nəzərəçarpacaq dərəcədə artdığını qeyd edərək, cəmiyyətin xüsusi diqqətinə səbəb ola biləcək tədqiqatların artırılmasının da zəruri olduğunu bildirib.
UNEC-də Differensial Əməkhaqqı Sisteminin tətbiqindən sonra alimlər arasında rəqabətin daha da artdığına və elmi fəaliyyətin genişləndiyinə diqqət çəkən rektor universitetdə pedaqoji heyətin stimullaşdırılması və elmi potensialının artırılması istiqamətində mütəmadi olaraq layihələrin həyata keçirildiyini bildirib. Hər il gənc müəllimlərin Avropa və Türkiyənin nüfuzlu universitetlərində elmi tədqiqatlar apardığını, elmi tədqiqat layihələrində iştirak etdiklərini, sertifikat proqramlarına qatıldığını vurğulayıb. UNEC-də 10-a yaxın tədqiqat mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini bildirən Ə.Muradov konkret tədqiqat sahələri üzrə ixtisaslaşmış mərkəzlərin formalaşdırılmasının vacibliyindən danışaraq, növbəti mərhələdə “monetar iqtisadiyyat” və “iqtisadi klinika” mərkəzlərinin yaradılacağını da bildirib.
Görüşdə fundamental və tətbiqi elmi tədqiqatların aparılması üçün əlverişli şəraitin yaradılması istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb. Gənc alimlərin konkret tədqiqat sahələri üzrə ixtisaslaşmaları, tədqiqat bacarıqlarını daim təkmilləşdirmələri, yerli və beynəlxalq donorlardan tədqiqat qrantları cəlb etmələri şuranın gələcək fəaliyyətinin prioritet istiqamətləri kimi müəyyən edilib. Eyni zamanda iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri üzrə xaricdə nəşr edilən yeni kitabların Azərbaycan dilinə tərcümə edilməsində UNEC-in gənc alimlərinin geniş potensialından istifadə etmənin önəmi də vurğulanıb.
Gənc alimlər elmi tədqiqatların stimullaşdırılması istiqamətində təkliflərlə çıxış ediblər. Onlar şuranın fəaliyyətini təkmilləşdirmək məqsədilə yeni İdarə Heyəti üzvlərini, Şuranın sədr müavinini və şuranın tərkibində konkret istiqamətlərə rəhbərlik edəcək koordinatorları seçiblər. Beləliklə, bundan sonra Şuranın tərkibində elmi tədqiqat layihələri, elmi tədbirlər, elmi nəşrlər, monitorinq və ictimaiyyətlə əlaqələr və beynəlxalq əlaqələr üzrə beş koordinator fəaliyyət göstərəcək.

Определены будущие приоритеты молодых ученых UNEC
Ректор, оценивший создание Совета молодых ученых как один из важных шагов, предпринятых в направлении превращения UNEC в университет экономического профиля,  подчеркнул важность совершенствования работы совета на очередном этапе. Отметив значительный рост числа опубликованных трудов ученых UNEC в международных научных журналах, А.Мурадов подчеркнул о необходимости  увеличения числа исследований, которые могут вызвать особый интерес у общественности.
Обратив внимание на Систему дифференциальной заработной платы в UNEC, которая вызвала конкуренцию и расширение научной деятельности среди преподавателей, ректор отметил о постоянной реализации в университете проектов в направлении стимулирования и повышения научного потенциала педагогического состава. Он подчеркнул, что ежегодно молодые преподаватели ведут исследования в авторитетных университетах Европы и Турции, участвуют в научных проектах и сертификации программ. Отметив, что в UNEC оказывают деятельность около 10 исследовательских центров, А.Мурадов говоря о важности формирования специализированных центров по конкретным сферам исследования, отметил, что на очередном этапе будут созданы центры «монетарная экономика» и «экономическая клиника».
На встрече состоялся обмен мнениями в направлении создания благоприятных условий для проведения фундаментальных и прикладных научных исследований. Специализация молодых ученых по конкретной сфере исследования, постоянное совершенствование исследовательских способностей, привлечение у местных и зарубежных доноров грантов исследования были определены как приоритетные направления будущей деятельности совета. В то же время было подчеркнуто о значении использования широких потенциалов молодых ученых UNEC при переводе на азербайджанский язык опубликованных за рубежом новых книг по различным сферам экономики.
Молодые ученые выступили с предложениями в направлении стимулирования научных исследований. С целью совершенствования деятельности совета они выбрали новых членов правления, заместителя председателя Совета и в составе совета координаторов, которые будут руководить в конкретных направлениях. Таким образом, в будущем в составе Совета будут действовать пять координаторов — по научно-исследовательским работам, научным мероприятиям, научным публикациям, мониторингу и связи с общественностью  и международным отношениям.