UNEC-in gənc müəllimləri and içdi
Ölkə başçısının təsdiqlədiyi Dövlət Proqramlarında gənclərin öz bilik və bacarıqlarını, təbii potensialını effektli reallaşdırması, cəmiyyətdə layiqli yer tutması prioritet istiqamətlərdən biri kimi müəyyən olunur.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) bu istiqamətdə dövlət siyasətinə dəstək məqsədilə uğurlu layihələr həyata keçirilir, gənclərin işə qəbulu ilə bağlı məqsədyönlü addımlar atılır.
UNEC-də işə qəbul edilən gənc müəllimlərin ənənəvi andiçmə mərasimi keçirilib.
Tədbirdə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, AMEA-nın akademik Y.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov, Azərbaycan Təhsil Şurasının sədri, professor Hikmət Əlizadə və universitetin qocaman professorları da iştirak edib.
Rektor Ədalət Muradov gənc müəllimlərin innovativ və kreativlik baxımından bir addım öndə olduqlarına diqqət çəkərək, onları universitetin hədəflərini təmin edə biləcək aparıcı qüvvəsi adlandırıb. Universitetlərin əsas missiyasının müasir bilikli insan kapitalı yetişdirmək və cəmiyyətə xidmət etmək olduğunu vurğulayan rektor, UNEC-də təhsilin keyfiyyətini artırmaqla, elmi tədqiqatların həcmini dərinləşdirməklə və müasir müəllim-tələbə mühiti formalaşdırmaqla dünya universiteti meyarlarına uyğun ali təhsil müəssisəsi qurmağı hədəflədiyini bildirib.
Gənc müəllimlərin andiçmə mərasiminin ikinci dəfə keçirildiyini vurğulayan Ə.Muradov son 5 ildə UNEC-də 450-dən çox gəncin işə qəbul olunduğunu qeyd edib. Rektor UNEC-in Gənc Müəllimlər Şurasının fəaliyyətdən və “Gənc Professorlar” layihəsindən də söz açıb. Sonda gənc müəllimlərə fəaliyyətlərində uğurlar arzulayan Ə.Muradov, onlara qocaman professorların təcrübələrindən yararlanmağı tövsiyə edib.
UNEC-i ölkənin elitar universiteti adlandıran akademik Vaqif Abbasov, gənclərə müəllimlik missiyasının əhəmiyyətindən danışıb. Bütün dövrlərdə müəllimə yüksək dəyər verildiyini qeyd edən akademik, müəllimlik nüfuzunun yüksəlməsinə təsir edən amilləri açıqlayıb. “Təhsil, elm və texnologiya olan yerdə həyat var” deyə bildirən alim, ölkənin inkişafında müəllim əməyinin böyük rol oynadığını bildirərək, gənc müəllimlərə tövsiyələrini verib.
Azərbaycan Təhsil Şurasının sədri, professor Hikmət Əlizadə son illər UNEC-də tətbiq olunan yenilikləri qürurla izlədiyini bildirərək, ölkədə ilk dəfə olaraq bu ali təhsil müəssisəsində müəllimlərin işə başlayarkən andiçməsini yüksək qiymətləndirib. UNEC-də iqtisadyönümlü ixtisaslar üzrə müəllim hazırlamaq üçün yüksək elmi potensialın olduğunu qeyd edən professor, gənc müəllimləri savadlı və Azərbaycanı layiqincə təmsil etməyi bacaran tələbələr yetişdirməyə çağırıb.
“Azərbaycan dili” kafedrasının məsləhətçi-professoru Maarifə Hacıyeva gənclərə göstərilən dövlət dəstəyindən danışıb. Ulu Öndər Heydər Əliyevin ölkəmizə rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə müəllimə hörmət və ehtiramla yanaşdığını, onların maddi rifah halının qayğısına qaldığını bildirib. Hazırda bu siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb.
Mərasimdə akademik azadlıq, akademik etika, layiqlilik, şəffaflıq, mükəmməllik, keyfiyyətlilik, iştirakçılıq, fərqliliklərə hörmət, cəmiyyətin mənafeyini düşünmək, ekologiyaya həssaslıq kimi yüksək mənəvi keyfiyyətləri özündə ehtiva edən “UNEC-in dəyərlər”i səsləndirilib.
Sonra gənc müəllimlər Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına əl basaraq, təntənəli surətdə and içib, andiçmənin yazılı mətnini imzalayıblar.

Young teachers of UNEC took an oath
Effective realization of knowledge and skills, natural potential of young people, having decent place in the society are defined as one of the priorities on the state programs approved by the president.
In Azerbaijan State University of Economics  (UNEC) successful projects are being implemented to support state policy in this direction, purposeful steps are taken to recruit young people.
Traditional inauguration ceremony of young teachers in UNEC has been held.
The event was attended by the rector of UNEC, professor Adalat Muradov, director of the Y.Mamedaliyev’s Institute of Petrochemical Processes of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, academician Vagif Abbasov, chairman of Azerbaijan Education Council, professor Hikmat Alizadeh and senior university professors.
Rector Adalat Muradov, pointing out that young teachers are one step ahead, from the point of view of innovation and creativity, called them a leading force that can meet the university’s goals.
Stressing that the main mission of the universities is to grow modern human capital and serve the society, the rector noted that he targets to establish a higher education institution in line with the world university criteria by increasing the quality of education in UNEC, deepening the scope of scientific research and creating a modern teacher-student environment.
Stating that the inauguration of young teachers was held for the second time, Muradov said that over the past five years, more than 450 young people have been recruited in the UNEC. The rector also spoke about the activities of the UNEC Young Teacher’s Council and “The Young Professors” project. At the end of the event, wishing young teachers success in their work, A.Muradov  advised them to take advantage of the experience of old professors.
Academician Vagif Abbasov, who calls UNEC  the country’s elite university, spoke about the importance of teaching mission to young people. Noting that a teacher was highly valued at all times, the academician announced the factors that influenced the rise of teaching authority. “There is life in the area of education, science and technology,” the scientist said, adding that teacher labor has played a major role in the development of the country, giving young teachers the recommendations.
Stating that he has been proudly following the recent UNEC innovations,  chairman of the Azerbaijani Education Council, Professor Hikmat Alizadeh highly appreciated the teachers’  inaguration  performance  in this university for the first time in the country. Noting that there is a high scientific potential to train teachers in economics in UNEC, the professor urged young educators to educate students who are competent and able to represent Azerbaijan worthily.
The consultant-professor of “Azerbaijani language” department Maarifa Hajiyeva spoke about state support to the youth. She said that a teacher was always  respected and the great leader Heydar Aliyev was in charge of material well-being of them when the country was led by him. She underlined that this policy was being successfully continued by President Ilham Aliyev now.
At the ceremony, the “values of UNEC” were presented, including high moral qualities, such as academic freedom, academic ethics, decency, transparency, excellence, quality, participation, respect for differences, sensitivity to society, environmental sensitivity. Then, young teachers put their hands  on the Constitution of the Republic of Azerbaijan, taking oath solemnly and signing the text of the document of inaguration.