UNEC-in gənc müəllimləri and içdi
Ölkə başçısının təsdiqlədiyi Dövlət Proqramlarında gənclərin öz bilik və bacarıqlarını, təbii potensialını effektli reallaşdırması, cəmiyyətdə layiqli yer tutması prioritet istiqamətlərdən biri kimi müəyyən olunur.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) bu istiqamətdə dövlət siyasətinə dəstək məqsədilə uğurlu layihələr həyata keçirilir, gənclərin işə qəbulu ilə bağlı məqsədyönlü addımlar atılır.
UNEC-də işə qəbul edilən gənc müəllimlərin ənənəvi andiçmə mərasimi keçirilib.
Tədbirdə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, AMEA-nın akademik Y.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov, Azərbaycan Təhsil Şurasının sədri, professor Hikmət Əlizadə və universitetin qocaman professorları da iştirak edib.
Rektor Ədalət Muradov gənc müəllimlərin innovativ və kreativlik baxımından bir addım öndə olduqlarına diqqət çəkərək, onları universitetin hədəflərini təmin edə biləcək aparıcı qüvvəsi adlandırıb. Universitetlərin əsas missiyasının müasir bilikli insan kapitalı yetişdirmək və cəmiyyətə xidmət etmək olduğunu vurğulayan rektor, UNEC-də təhsilin keyfiyyətini artırmaqla, elmi tədqiqatların həcmini dərinləşdirməklə və müasir müəllim-tələbə mühiti formalaşdırmaqla dünya universiteti meyarlarına uyğun ali təhsil müəssisəsi qurmağı hədəflədiyini bildirib.
Gənc müəllimlərin andiçmə mərasiminin ikinci dəfə keçirildiyini vurğulayan Ə.Muradov son 5 ildə UNEC-də 450-dən çox gəncin işə qəbul olunduğunu qeyd edib. Rektor UNEC-in Gənc Müəllimlər Şurasının fəaliyyətdən və “Gənc Professorlar” layihəsindən də söz açıb. Sonda gənc müəllimlərə fəaliyyətlərində uğurlar arzulayan Ə.Muradov, onlara qocaman professorların təcrübələrindən yararlanmağı tövsiyə edib.
UNEC-i ölkənin elitar universiteti adlandıran akademik Vaqif Abbasov, gənclərə müəllimlik missiyasının əhəmiyyətindən danışıb. Bütün dövrlərdə müəllimə yüksək dəyər verildiyini qeyd edən akademik, müəllimlik nüfuzunun yüksəlməsinə təsir edən amilləri açıqlayıb. “Təhsil, elm və texnologiya olan yerdə həyat var” deyə bildirən alim, ölkənin inkişafında müəllim əməyinin böyük rol oynadığını bildirərək, gənc müəllimlərə tövsiyələrini verib.
Azərbaycan Təhsil Şurasının sədri, professor Hikmət Əlizadə son illər UNEC-də tətbiq olunan yenilikləri qürurla izlədiyini bildirərək, ölkədə ilk dəfə olaraq bu ali təhsil müəssisəsində müəllimlərin işə başlayarkən andiçməsini yüksək qiymətləndirib. UNEC-də iqtisadyönümlü ixtisaslar üzrə müəllim hazırlamaq üçün yüksək elmi potensialın olduğunu qeyd edən professor, gənc müəllimləri savadlı və Azərbaycanı layiqincə təmsil etməyi bacaran tələbələr yetişdirməyə çağırıb.
“Azərbaycan dili” kafedrasının məsləhətçi-professoru Maarifə Hacıyeva gənclərə göstərilən dövlət dəstəyindən danışıb. Ulu Öndər Heydər Əliyevin ölkəmizə rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə müəllimə hörmət və ehtiramla yanaşdığını, onların maddi rifah halının qayğısına qaldığını bildirib. Hazırda bu siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb.
Mərasimdə akademik azadlıq, akademik etika, layiqlilik, şəffaflıq, mükəmməllik, keyfiyyətlilik, iştirakçılıq, fərqliliklərə hörmət, cəmiyyətin mənafeyini düşünmək, ekologiyaya həssaslıq kimi yüksək mənəvi keyfiyyətləri özündə ehtiva edən “UNEC-in dəyərlər”i səsləndirilib.
Sonra gənc müəllimlər Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına əl basaraq, təntənəli surətdə and içib, andiçmənin yazılı mətnini imzalayıblar.

Молодые преподаватели UNEC приняли присягу
В Государственной программе, утвержденной главой государства, эффективная реализация молодежью своих знаний и способностей,  природного потенциала, умение занять достойное место в обществе  определены как один из приоритетных направлений.
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) с целью поддержки государственной политики в этом направлении осуществляются успешные проекты, предпринимаются целенаправленные шаги в связи с принятием молодежи на работу.
В UNEC традиционно проводится присяга молодых преподавателей, принятых на работу.
В мероприятии приняли участие ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, директор Института нефтехимических процессов им.академика Ю.Г.Мамедалиева НАНА, академик Вагиф Аббасов, председатель Совета образования Азербайджана, профессор Хикмет Ализаде и маститые профессора университета.
Ректор Адалат Мурадов обратил внимание, что молодые преподаватели с точки зрения инновационности и креативности стоят на шаг впереди и назвал их ведущей силой, способной осуществить цели. Подчеркнув, что основной миссией университетов является формирование человеческого капитала, ректор отметил, что повышая в UNEC качество образования, углубляя объем научных исследований и формируя современную среду преподавателя и студента,  нацелен на создание высшего учебного заведения, соответствующего критериям университетов мира.
Подчеркнув, что церемония принятия присяги молодыми преподавателями проводится во второй раз, А.Мурадов отметил, что за последние 5 лет в UNEC приняты на работу свыше 450 молодежи. Ректор также затронул вопрос о деятельности Совета молодых преподавателей UNEC и проекте «Молодые профессора». В конце пожелав молодым преподавателям успехов в их деятельности, А.Мурадов посоветовал им воспользоваться опытом маститых профессоров.
Назвав UNEC элитарным университетом страны, академик Вагиф Аббасов рассказал молодежи о значении миссии учителя. Отметив, что во все времена высоко ценилась роль учителя, академик раскрыл факторы, влияющие на повышение авторитета учителя. «Там, где есть образование, наука и технология, есть жизнь», — сказал ученый. Он отметил, что в развитии страны труд учителя играет большую роль и дал советы молодым преподавателям.
Председатель Совета образования Азербайджана, профессор Хикмет Ализаде отметил, что с большой гордостью наблюдает за новшествами, которые осуществляются в UNEC в последние годы, и высоко оценил принятие впервые в стране в этом высшем учебном заведении присяги преподавателями, приступившими к работе. Отметив, что для подготовки преподавателей по специальности экономического профиля в UNEC имеется высокий научный потенциал, профессор призвал молодых преподавателей к подготовке грамотных студентов, которые сумеют по достоинству представить Азербайджан.
Профессор-консультант кафедры «Азербайджанский язык» Марифа Гаджиева высказалась по поводу оказанной государством поддержки молодежи. Она отметила, что во все времена правления страной Великий вождь Гейдар Алиев относился к учителям с уважением и почтением,  заботился об их материальном благополучии. Она подчеркнула, что в настоящее время эту политику успешно продолжает Президент Ильхам Алиев.
На церемонии были оглашены «Ценности  UNEC», включающие в себя такие высокие моральные качества как академическая свобода, академическая этика, достоинство, прозрачность, совершенство, качественность, участие, уважение к отличиям, осознание интересов общества, экологическая чувствительность.
Затем молодые преподаватели положив руку на Конституцию Азербайджанской Республики, торжественно поклялись, подписали текст присяги.