UNEC-in ilk qrant müsabiqəsində qalib olan layihənin müzakirəsi keçirilib
UNEC-in I Qrant müsabiqəsinin qalibi olan “Məsaməli metal oksid nanokompozitlərinin hazırlanması və fiziki-kimyəvi xassələrinin tədqiqi” mövzusunda Qrant layihəsinin yekun hesabatının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə UNEC-in professor-müəllim heyəti ilə yanaşı, elm və tədris müəssisələrinin rəhbərləri və nümayəndələri iştirak ediblər.
UNEC-in Elmi Fəaliyyətin Təşkili və İdarə Edilməsi Departamentinin direktoru prof. Zahid Məmmədov tədbiri açaraq, ilk dəfə olaraq UNEC-in daxili vəsaiti hesabına qrant müsabiqəsinin keçirildiyini deyib. Müsabiqənin əhəmiyyətini və şərtlərini iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Sonra layihə rəhbəri, “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının müdiri, “Kompozit Materiallar” Elmi Tədqiqat Mərkəzinin rəhbəri prof. Rövnəq Rzayev və layihə icraçısı, “Kompozit Materiallar” ETM-nin tədqiqatçısı, BDU-nun “Nanomaterialların kimyəvi fizikası” kafedrasının müdiri prof. Maarif Cəfərov icra edilmiş layihə barədə təqdimatla çıxış ediblər.
Təqdimatdan sonra suallar cavablandırılıb və təkliflər səsləndirilib.
Yerinə yetirilən layihənin elmi nəticələri və praktik tətbiqləri ilə bağlı professorlar Hüseyn İbrahimov, Nurəli Yusifbəyli və Əmdulla Mehrabov məlumat veriblər.
Sonda tədbir iştirakçıları “Kompozit Materiallar” ETM-nin laboratoriyaları ilə yaxından tanış olaraq, gələcəkdə birgə tədqiqatların aparılması məqsədilə elmi-praktiki əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyindən danşıblar.

Состоялась презентация проекта-победителя первого грантового конкурса UNEC
Состоялась презентация итогового отчета Грант проекта, являющегося победителем I грантового конкурса UNEC на тему «Получение пористых металлооксидных нанокомпозитов и исследование их физико-химических свойств».
Наряду профессорско-преподавательским составом UNEC, в мероприятии приняли участие руководители и представители научных и образовательных учреждений.
Открывая мероприятие директор департамента организации и управления научной деятельностью UNEC проф. Захид Мамедов сообщил, что впервые грантовый конкурс проводится за счет собственных средств UNEC. Он довел до сведения участников важность и условия конкурса.
Затем руководитель проета, заведующий кафедрой «Инженерия и прикладные науки» проф. Ровнаг Рзаев и учредитель проекта, исследователь НИЦ «Композитные материалы», заведующий кафедрой «Химическая физика наноматериалов» БГУ проф. Маариф Джафаров выступили с презентацией по учрежденному проекту.
После презентации были даны ответы на вопросы и выдвинуты предложния.
Профессора Гусейн Ибрагимов, Нурали Юсифбейли и Амдулла Мехрабов предоставили информацию о научных результатах и практическом применении реализованного проекта.
В завершение участники мероприятия ознакомились с лабораториями НУЦ «Композитные материалы» и рассказали о важности расширения научно-практического сотрудничества в целях проведения совместных исследований в будущем.