UNEC-in magistr və tələbələri dövlət qulluğuna qəbul qaydaları barədə məlumatlandırılıb
Tədbirdə Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) Direktorlar Şurası sədrinin müavini Bəhram Xəlilov, DİM-in hüquqi təminat və insan resursları şöbəsinin müdiri Vüqar Əsgərov, İctimaiyyətlə əlaqələr və kargüzarlıq şöbəsinin məsləhətçisi Pərviz Kazımov, UNEC-in magistr və sonuncu kurs tələbələri iştirak edib.
B.Xəlilov dövlət qulluğuna qəbul qaydalarında edilən dəyişikliklər barədə məlumat verib, dövlət qulluğu sahəsində DİM-in üzərinə düşən əsas fəaliyyət istiqamətlərindən danışıb. Bildirib ki, mərkəzin əsas fəaliyyəti dövlət qulluğu və digər kadr məsələləri sahəsində vahid dövlət siyasətinin formalaşdırılmasında iştirak etmək, dövlət qulluğuna qəbulu mərkəzləşdirilmiş qaydada, müsabiqə və şəffaflıq əsasında aparmaqdan ibarətdir.
“Dövlət qulluğuna qəbulun Azərbaycan modeli” mövzusunda təqdimatla çıxış edən V.Əsgərov Azərbaycanda dövlət qulluğuna qəbulun karyeraya əsaslanan sistemə uyğun qurulduğunu, dövlət qulluğuna qəbul mexanizmləri, yeni qaydalar, sertifikasiya sistemi və dövlət qulluğu siyasəti ilə bağlı DİM-in funksiyaları barədə məlumat verib.
P.Kazımov “Xəyal qurma, həyatın planlaşdırılması və duyğusal inkişaf” mövzusunda təqdimatınla çıxış edib. O, gənclərin duyğusal inkişafı, həyatın planlaşdırılması, motivasiya haqqında praktiki xarakterli məsləhətlər verib, həmçinin peşə seçimində fərdin arzuları, dəyərləri və motivasiyasının rolunun önəmi vurğulanıb.

Магистры и студенты UNEC информированы о правилах приема на государственную службу
В мероприятии приняли участие заместитель председателя Совета директоров Государственного экзаменационного центра (ГЭЦ) Бахрам Халилов, заведующий отделом правового обеспечения и человеческих ресурсов ГЭЦ Вугар Аскеров, консультант отдела по связям с общественностью и делопроизводству Парвиз Казымов, магистры и студенты, обучающиеся на последних курсах UNEC.
Б.Халилов дал информацию об изменениях, внесенных в правила приема на государственную службу, основных направлениях деятельности в сфере государственной службы, падающих на ГЭЦ. Он отметил, что основная деятельность центра заключается в участии в формировании единой государственной политики в сфере государственной службы и других кадровых вопросах, проведении приема в государственную службу в централизованном порядке, на основе конкурса и прозрачности.
В.Аскеров, выступивший с докладом на тему «Азербайджанская модель приема на государственную службу», представил информацию о приеме на государственную службу в Азербайджане соответственно системе, опирающейся на карьеру, механизмах приема на государственную службу, новых правилах, функциях ГЭЦ в связи с системой сертификации и политикой государственной службы.
П.Казымов выступил с докладом по теме «Создание иллюзий, планирование жизни и эмоциональное развитие». Он дал практические советы по поводу эмоционального развития молодежи, планирования жизни, мотивации, а также подчеркнул о значении желаний, ценностей и мотивации индивида в выборе профессии.