UNEC-in qadın rektoruna həsr olunan “Elmdə qadınların rolu” adlı konfrans keçirilib
UNEC-də 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə universitetin qadın rektoru Bilqeyis Həşimzadənin xatirəsinə həsr olunan “Elmdə qadınların rolu” adlı konfrans keçirilib.
Konfransın açılışında çıxış edən UNEC rektoru professor Ədalət Muradov xanım əməkdaşları qarşıdan gələn Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə təbrik edərək, ən xoş arzularını çatdırıb. Rektor konfransın universitetin qadın rektoru Bilqeyis Həşimzadəyə həsr olunduğunu diqqətə çatdıraraq, Bilqeyis xanımın həyat yoluna qısa nəzər salıb.
Prof.Ədalət Muradov UNEC-in xanım əməkdaşlarının universitetə qazandırdıqları töhfələrdən də söz açıb. Hazırda UNEC əməkdaşlarının 67 faizinin, elmi dərəcəyə malik olanların isə 51,6 faizinin qadınlardan ibarət olduğunu bildirib. O, UNEC-in elmi fəaliyyətində, idarəetməsində xanım əməkdaşların aparıcı rola malik olduqlarını diqqətə çatdırıb.
Sonra “Humanitar fənlər” kafedrasının professoru Məhəbbət Paşayeva UNEC-in ilk qadın rektoru Bilqeyis Həşimzadənin həyat yolundan bəhs edib. Onun universitetə qazandırdığı töhfələr, elmin və təhsilin inkişafı istiqamətindəki xidmətləri barədə maraqlı təqdimatla çıxış edib.
“Dizayn” kafedrasının müdiri dosent Elfanə Qasımova ölkəmizin sosial, iqtisadi və mədəni həyatında qadınların rolunun artırılmasına ölkə Prezidenti İlham Əliyev və birinci vitse prezident Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən göstərilən böyük önəm və diqqətdən söz açıb. Hazırda qadınların hər bir sahədə böyük uğurlara imza atdıqlarını, qadınlarımızın ölkəmizin yüksəlişinə və inkişafına mühüm töhfələr verdiklərini deyib.
E.Qasımova UNEC-də çalışan qadınların elmi uğurlarından da danışıb. UNEC-də çalışan əməkdaşların böyük əksəriyyətini məhz qadınların təşkil etdiyini, onların bir çoxunun elm və təhsil sahəsindəki fəaliyyətlərinə görə dövlət tərəfindən yüksək ali mükafatlarla təltif olunduqlarını diqqətə çatdırıb.
Sonra UNEC-in Elmi fəaliyyətin təşkili şöbəsinin müdiri, Xanım Tədqiqatçılar Şurasının (XTŞ) rəhbəri, gənc tədqiqatçı Nərgiz Hacıyeva rəhbərlik şuranın fəaliyyəti haqqında geniş təqdimatla çıxış edib. O, dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan tanınmış qadın alimlərin şuranın üzvü olduqlarını və nüfuzlu beynəlxalq konfranslarda elmi məqalələrlə çıxış etdiklərini bildirib.

A conference entitled “The role of women in science” is held dedicated to the female rector of UNEC
On the occasion of March 8 – International Women’s Day, a conference dedicated to the memory of the female rector of the university, Bilgeyis Hashimzade, has been held at UNEC called “The Role of Women in Science”.
Speaking at the opening of the conference, UNEC rector Professor Adalat Muradov congratulated the employees on the occasion of the upcoming International Women’s Day and expressed her best wishes. The rector pointed out that the conference was dedicated to Bilgeyis Hashimzadeh, the female rector of the university, and gave a brief look at the life path of  Bilgeyis khanum.
Prof. Adalat Muradov spoke about the contributions made by UNEC female employees to the university. Currently, 67 per cent of UNEC employees and 51.6 per cent of those with scientific degrees are women. He pointed out that women employees have a leading role in the scientific activity and management of UNEC.
Then Mahabbat Pashayeva, professor of the “Humanities” department, spoke about the life path of UNEC’s first female rector, Bilgeyis Hashimzade. She made an interesting presentation about her contributions to the university and her services in the direction of the development of science and education.
Associate Professor Elfana Gasimova, head of the “Design” department, spoke about the great importance and attention shown by the country’s President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva to increasing the role of women in the social, economic and cultural life of our country. He said that women have achieved great success in every field, and that our women have made important contributions to the rise and development of our country.
Gasimova also spoke about the scientific achievements of women working at UNEC. She pointed out that the vast majority of employees working at UNEC are women, and many of them have been rewarded high awards by the state for their activities in the field of science and education.
Then, head of the Department of Organization of Scientific Activities of UNEC, head of the Council of Women Researchers, young researcher Nargiz Hajiyeva made a broad presentation about the activities of the council. She said that well-known women scientists from different countries of the world are members of the council and have presented scientific articles at prestigious international conferences.
At the end of the event, flowers and gifts were presented to female employees on the occasion of the holiday.