UNEC-in qadın rektoruna həsr olunan “Elmdə qadınların rolu” adlı konfrans keçirilib
UNEC-də 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə universitetin qadın rektoru Bilqeyis Həşimzadənin xatirəsinə həsr olunan “Elmdə qadınların rolu” adlı konfrans keçirilib.
Konfransın açılışında çıxış edən UNEC rektoru professor Ədalət Muradov xanım əməkdaşları qarşıdan gələn Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə təbrik edərək, ən xoş arzularını çatdırıb. Rektor konfransın universitetin qadın rektoru Bilqeyis Həşimzadəyə həsr olunduğunu diqqətə çatdıraraq, Bilqeyis xanımın həyat yoluna qısa nəzər salıb.
Prof.Ədalət Muradov UNEC-in xanım əməkdaşlarının universitetə qazandırdıqları töhfələrdən də söz açıb. Hazırda UNEC əməkdaşlarının 67 faizinin, elmi dərəcəyə malik olanların isə 51,6 faizinin qadınlardan ibarət olduğunu bildirib. O, UNEC-in elmi fəaliyyətində, idarəetməsində xanım əməkdaşların aparıcı rola malik olduqlarını diqqətə çatdırıb.
Sonra “Humanitar fənlər” kafedrasının professoru Məhəbbət Paşayeva UNEC-in ilk qadın rektoru Bilqeyis Həşimzadənin həyat yolundan bəhs edib. Onun universitetə qazandırdığı töhfələr, elmin və təhsilin inkişafı istiqamətindəki xidmətləri barədə maraqlı təqdimatla çıxış edib.
“Dizayn” kafedrasının müdiri dosent Elfanə Qasımova ölkəmizin sosial, iqtisadi və mədəni həyatında qadınların rolunun artırılmasına ölkə Prezidenti İlham Əliyev və birinci vitse prezident Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən göstərilən böyük önəm və diqqətdən söz açıb. Hazırda qadınların hər bir sahədə böyük uğurlara imza atdıqlarını, qadınlarımızın ölkəmizin yüksəlişinə və inkişafına mühüm töhfələr verdiklərini deyib.
E.Qasımova UNEC-də çalışan qadınların elmi uğurlarından da danışıb. UNEC-də çalışan əməkdaşların böyük əksəriyyətini məhz qadınların təşkil etdiyini, onların bir çoxunun elm və təhsil sahəsindəki fəaliyyətlərinə görə dövlət tərəfindən yüksək ali mükafatlarla təltif olunduqlarını diqqətə çatdırıb.
Sonra UNEC-in Elmi fəaliyyətin təşkili şöbəsinin müdiri, Xanım Tədqiqatçılar Şurasının (XTŞ) rəhbəri, gənc tədqiqatçı Nərgiz Hacıyeva rəhbərlik şuranın fəaliyyəti haqqında geniş təqdimatla çıxış edib. O, dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan tanınmış qadın alimlərin şuranın üzvü olduqlarını və nüfuzlu beynəlxalq konfranslarda elmi məqalələrlə çıxış etdiklərini bildirib.

Состоялась конференция «Роль женщин в науке», посвященная женщине-ректору UNEC
В UNEC по случаю 8 марта – Международного женского дня состоялась конференция, посвященная памяти женщины-ректора университета Бильгейс Гашимзаде, под названием «Роль женщин в науке».
Выступпвший на открытии конференции ректор UNEC профессор Адалат Мурадов поздравил сотрудниц по случаю приближающегося Международного женского дня и выразил наилучшие пожелания. Ректор довел до внимания, что конференция посвящена женщине-ректору университета Бильгейис Гашимзаде, и кратко рассказал о жизненном пути госпожи Билгейис.
Проф. Адалат Мурадов рассказал о вкладе сотрудниц UNEC в развитие университета. В настоящее время женщины составляют 67 процентов сотрудников UNEC и 51,6 процентов имеют ученые степени. Он отметил, что женщины-сотрудницы играют ведущую роль в научной деятельности и управлении UNEC.
Затем профессор кафедры «Гуманитарные дисциплины» Махаббат Пашаева рассказала о жизненном пути первой женщины-ректора UNEC Бильгейис Гашимзаде и выступила с интересной презентацией о ее вкладе в университет, заслугах в направлении развития науки и образования.
Заведующая кафедрой «Дизайн» доцент Эльфана Гасымова рассказала о большом значении и внимании, оказываемых Президентом страны Ильхамом Алиевым и Первым вице-президентом Мехрибан Алиевой повышению роли женщин в социальной, экономической и культурной жизни нашей страны. Она отметила, что женщины добились больших успехов во всех областях, наши женщины внесли важный вклад в подъем и развитие нашей страны.
Э.Гасымова также рассказала о научных достижениях женщин, работающих в UNEC. Она отметил, что подавляющее большинство сотрудников, работающих в UNEC женщины, многие из них за свою деятельность в сфере науки и образования удостоены высоких наград государства.
Затем заведующая отделом организации научной деятельности UNEC, руководитель Совета женщин-исследователей (СЖИ), молодой исследователь Наргиз Гаджиева выступила с широкой презентацией о деятельности управлямого ею совета. Она отметила, что известные женщины-ученые из разных стран являются членами совета и выступают научными статьями в престижных международных конференциях.