UNEC-in ev sahibliyi ilə Türk Universitetlər Birliyinin 7-ci Baş Assambleyasının iclası keçirilib
Mayın 20-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) sədrliyi ilə Türk Universitetlər Birliyinin (TÜRKÜNİB) 7-ci Baş Assambleyasının iclası öz işinə başlayıb.
Beynəlxalq tədbirdə türk dövlətlərindən 50-yə yaxın universitetin rektorları, elm və təhsil nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirin açılışında Türk dünyası şəhidlərinin xatirəsi ehtiramla yad edilib, sonra tədbirə həsr olunmuş videoçarx nümayiş olunub.
Açılış nitqi ilə çıxış edən UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov iştirakçıları salamlayaraq, UNEC-in TÜRKÜNİB-ə sədrliyi dövründə gördüyü işlər barədə təqdimatla çıxış edib. Bildirib ki,  2024-2025-ci il üçün elm, təhsil və sosial sahələr üzrə bir çox tədbir və layihələri əhatə edən Yol Xəritəsi Layihəsi hazırlanaraq, TÜRKÜNİB-in Baş Assambleyasına təqdim edilib. Prof. Ədalət Muradov TÜRKÜNİB-in Türk Dövlətləri Təşkilatı qarşısındakı statusu, mübadilə proqramlarının maliyyələşdirilməsi, TÜRKÜNİB-ə üzvlüyün kriteriyaları, daimi fəaliyyət göstərən strukturun yaradılması, eləcə də yeni texnologiyaların elm və təhsildə yaratdığı fürsətlərdən yararlanmaq və ehtimal olunan təhdidlərdən qorunmaq məqsədilə birgə fəaliyyət mexanizmlərinə ehtiyacın olub-olmaması barədə müzakirələrin aparılmasının vacibliyindən danışıb. Rektor bu günkü iclasda üzvlüklə bağlı 60 universitetin müraciətinə baxılacağını və birliyin gələcək fəaliyyəti üçün əhəmiyyətli olan məsələlərin müzakirə ediləcəyini bildirib.
Baş Assambleyada iştirak edən Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi Kubanıçbek Ömüralıyev iştirakçıları salamlayaraq, təşkilatın gördüyü işlərdən və qarşıda duran vəzifələrdən söz açıb: “TÜRKÜNİB-ə üzvlüklə bağlı yeni 60 universitetin müraciəti təşkilata artan marağı nümayiş etdirir. Bu gün TÜRKÜNİB-i daha da gücləndirməyin yollarını müzakirə edəcəyik. …Türk Dövlətləri təhsil nazirlərinin iyun ayında Şuşada keçiriləcək 8-ci iclası bu təkliflərin qəbul edilməsi və TÜRKÜNİB-in daha da institusionallaşdırılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir”-deyə baş katib bildirib.
Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli Türk dünyası dövlətləri ilə elm və təhsil sahəsində həyata keçirilən əməkdaşlıqdan və əldə olunan müsbət nəticələrdən söz açıb. O, Assambleyada veriləcək qərarların bu əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinə və möhkəmlənməsinə zəmin yaradacağını bildirib.
Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti professor Şahin Mustafayev TÜRKÜNİB-in 7-cı Assambleyasının UNEC-də keçirilməsindən məmnunluğunu ifadə edib. Ş.Mustafayev türk dünyası dövlətlərinin rəhbərlərinin uğurlu əməkdaşlığından söz açaraq, bu əməkdaşlığın türk dünyası ölkələri arasında elm, təhsil, ümumilikdə ortaq dəyərlərin mənimsənilməsinə münbit zəmin yaratdığını bildirib. O, təkliflərin həyata keçirilməsi məqsədilə TÜRKÜNİB-də əlaqələndirmə mərkəzinin qurulmasının səmərəli ola biləcəyini də deyib. BTA prezidenti rəhbərlik etdiyi akademiyanın bu əməkdaşlığın inkişafına hər zaman dəstək göstərəcəyini diqqətə çatdırıb.
Açılış nitqlərindən sonra Baş Assambleya öz işini müzakirələrlə davam etdirib. İclasda TÜRKÜNİB-ə üzv olan universitetlərin elm və təhsil sahəsində proqramlarının uyğunlaşdırılması, mübadilə proqramlarının sayının artırılması, diplomların ekvivalentliyinin tanınması və s. istiqamətlərdə müzakirələr aparılıb. TÜRKÜNİB-ə müraciət etmiş 60 universitet birliyə üzv qəbul olunub və beləliklə  üzvlərin sayı 109-a çatdırılıb.

Состоялось заседание VII Генеральной ассамблеи Союза тюркских университетов, принимающей стороной которой был UNEC
20 МАЯ 2024 | VIEWS:
20 мая под председательством Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) начало свою работу заседание VII Генеральной ассамблеи Союза тюркских университетов (TURKUNIB).
В международном мероприятии приняли участие ректоры около 50 университетов, представители науки и образования тюркских государств.
На открытии мероприятия была почтита память шехидов Тюркского мира, а затем был показан видеоролик, посвященный мероприятию.
Выступивший со вступительной речью ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, поприветствовал участников и сделал презентацию о работе, проделанной UNEC во время председательства TURKUNIB. Он сообщил, что подготовлен и представлен в Генеральную Ассамблею TÜRKÜNİB Проект «Дорожная карта», охватывающий множество мероприятий и проектов в области науки, образования и социальной сферы на 2024-2025 годы. Проф. Адалат Мурадов отметил, что с целью финансирования программ обмена, стоящих перед Организацией тюркских государств TÜRKÜNİB, критерий членства в TÜRKÜNİB, создания постоянной структуры, а также для воспользования преимуществами, создаваемыми новыми технологиями в науке и образовании и для защиты от возможных угроз, подчеркнул проведение дискуссий о необходимости создания механизмов совместных действий. Ректор отметил, что 49 вузов являются членами TÜRKÜNIB, и сообщил, что на сегодняшнем заседании будут рассмотрены обращения 60 вузов о членстве и обсуждены вопросы, важные для дальнейшей деятельности союза.
Генеральный секретарь Организации Тюркских государств Кубаничбек Омуралиев, принявший участие в Генеральной Ассамблее, поприветствовал участников и рассказал о проделанной организации и предстоящих задачах: «Обращения 60 новых университетов на членство в TÜRKÜNİB показывает растущий интерес к организации. Сегодня мы обсудим пути дальнейшего укрепления TÜRKÜNİB. …Восьмая встреча министров образования тюркских государств, которая пройдет в июне в Шуше, имеет большое значение с точки зрения принятия этих предложений и дальнейшей институционализации TÜRKÜNİB», — отметил  генсек.
Заместитель министра науки и образования Азербайджанской Республики Гасан Гасанлы рассказал о сотрудничестве со странами тюркского мира в сфере науки и образования и достигнутых положительных результатах. Он заявил, что решения, которые будут приняты на Ассамблее, создадут основу для дальнейшего расширения и укрепления этого сотрудничества.
Президент Международной Тюркской Академии, профессор Шахин Мустафаев выразил удовлетворение тем, что VII Ассамблея TURKUNIB прошла в UNEC – ведущем университете страны. Ш. Мустафаев рассказал об успешном сотрудничестве лидеров государств тюркского мира и заявил, что это сотрудничество создает благодатную почву для ассимиляции науки, образования и общих ценностей между странами тюркского мира. Он также заявил, что было бы эффективно создать в  TÜRKÜNİB координационный центр с целью реализации предложений. Президент МТА подчеркнул, что возглавляемая им академия всегда будет поддерживать развитие этого сотрудничества.
После вступительных речей Генеральная Ассамблея продолжила свою работу дискуссиями. На встрече обсуждались вопросы гармонизации научных и образовательных программ вузов-членов TÜRKÜNİB, увеличения количества программ обмена, признания эквивалентности дипломов и т.д. велись дискуссии по этим направлениям. 60 университетов, подавших заявки в TÜRKÜNİB, были приняты в члены союза, в результате чего число членов было увеличено до 109.