UNEC-in ev sahibliyi ilə Türk Universitetlər Birliyinin 7-ci Baş Assambleyasının iclası keçirilib
Mayın 20-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) sədrliyi ilə Türk Universitetlər Birliyinin (TÜRKÜNİB) 7-ci Baş Assambleyasının iclası öz işinə başlayıb.
Beynəlxalq tədbirdə türk dövlətlərindən 50-yə yaxın universitetin rektorları, elm və təhsil nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirin açılışında Türk dünyası şəhidlərinin xatirəsi ehtiramla yad edilib, sonra tədbirə həsr olunmuş videoçarx nümayiş olunub.
Açılış nitqi ilə çıxış edən UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov iştirakçıları salamlayaraq, UNEC-in TÜRKÜNİB-ə sədrliyi dövründə gördüyü işlər barədə təqdimatla çıxış edib. Bildirib ki,  2024-2025-ci il üçün elm, təhsil və sosial sahələr üzrə bir çox tədbir və layihələri əhatə edən Yol Xəritəsi Layihəsi hazırlanaraq, TÜRKÜNİB-in Baş Assambleyasına təqdim edilib. Prof. Ədalət Muradov TÜRKÜNİB-in Türk Dövlətləri Təşkilatı qarşısındakı statusu, mübadilə proqramlarının maliyyələşdirilməsi, TÜRKÜNİB-ə üzvlüyün kriteriyaları, daimi fəaliyyət göstərən strukturun yaradılması, eləcə də yeni texnologiyaların elm və təhsildə yaratdığı fürsətlərdən yararlanmaq və ehtimal olunan təhdidlərdən qorunmaq məqsədilə birgə fəaliyyət mexanizmlərinə ehtiyacın olub-olmaması barədə müzakirələrin aparılmasının vacibliyindən danışıb. Rektor bu günkü iclasda üzvlüklə bağlı 60 universitetin müraciətinə baxılacağını və birliyin gələcək fəaliyyəti üçün əhəmiyyətli olan məsələlərin müzakirə ediləcəyini bildirib.
Baş Assambleyada iştirak edən Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi Kubanıçbek Ömüralıyev iştirakçıları salamlayaraq, təşkilatın gördüyü işlərdən və qarşıda duran vəzifələrdən söz açıb: “TÜRKÜNİB-ə üzvlüklə bağlı yeni 60 universitetin müraciəti təşkilata artan marağı nümayiş etdirir. Bu gün TÜRKÜNİB-i daha da gücləndirməyin yollarını müzakirə edəcəyik. …Türk Dövlətləri təhsil nazirlərinin iyun ayında Şuşada keçiriləcək 8-ci iclası bu təkliflərin qəbul edilməsi və TÜRKÜNİB-in daha da institusionallaşdırılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir”-deyə baş katib bildirib.
Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli Türk dünyası dövlətləri ilə elm və təhsil sahəsində həyata keçirilən əməkdaşlıqdan və əldə olunan müsbət nəticələrdən söz açıb. O, Assambleyada veriləcək qərarların bu əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinə və möhkəmlənməsinə zəmin yaradacağını bildirib.
Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti professor Şahin Mustafayev TÜRKÜNİB-in 7-cı Assambleyasının UNEC-də keçirilməsindən məmnunluğunu ifadə edib. Ş.Mustafayev türk dünyası dövlətlərinin rəhbərlərinin uğurlu əməkdaşlığından söz açaraq, bu əməkdaşlığın türk dünyası ölkələri arasında elm, təhsil, ümumilikdə ortaq dəyərlərin mənimsənilməsinə münbit zəmin yaratdığını bildirib. O, təkliflərin həyata keçirilməsi məqsədilə TÜRKÜNİB-də əlaqələndirmə mərkəzinin qurulmasının səmərəli ola biləcəyini də deyib. BTA prezidenti rəhbərlik etdiyi akademiyanın bu əməkdaşlığın inkişafına hər zaman dəstək göstərəcəyini diqqətə çatdırıb.
Açılış nitqlərindən sonra Baş Assambleya öz işini müzakirələrlə davam etdirib. İclasda TÜRKÜNİB-ə üzv olan universitetlərin elm və təhsil sahəsində proqramlarının uyğunlaşdırılması, mübadilə proqramlarının sayının artırılması, diplomların ekvivalentliyinin tanınması və s. istiqamətlərdə müzakirələr aparılıb. TÜRKÜNİB-ə müraciət etmiş 60 universitet birliyə üzv qəbul olunub və beləliklə  üzvlərin sayı 109-a çatdırılıb.

The meeting of the 7th General Assembly of the Turkic Universities Union is held under the hosting of UNEC
20 MAY 2024 | VIEWS:
On May 20, the meeting of the 7th General Assembly of the Turkic Universities Union (TURKUNIB) began its work   under the chairmanship of the Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
Rectors of about 50 universities, representatives of science and education from Turkic countries took part in the international event.
At the opening of the event, the memory of the martyrs of the Turkic world was honored, and then a video dedicated to the event was shown.
The rector of UNEC, Professor Adalat Muradov, who delivered the opening speech, welcomed the participants and made a report   on the work done by UNEC during the chairmanship of TURKUNIB. He said that the Road Map Project covering many events and projects in science, education and social fields for 2024-2025 was prepared and presented to the General Assembly of TURKUNIB. Professor Adalat Muradov spoke  about the importance of holding discussions on the status of TURKUNIB before the Organization of Turkic States, financing of exchange programs, criteria for membership in TURKUNIB, creation of a permanent structure, as well as whether there is a need for joint action mechanisms in order to take advantage of the opportunities created by new technologies in science and education and to protect against possible threats. The rector said that in today’s meeting, the applications of 60 universities regarding membership will be considered and issues important for the future activity of the union will be discussed.
The Secretary General of the Organization of Turkic States, Kubanychbek Omuraliev, who participated in the General Assembly, greeted the participants and spoke about the work done by the organization and the tasks ahead: “The application of 60 new universities for membership in TURKUNIB shows the growing interest in the organization. Today we will discuss ways to further strengthen TURKUNIB. … The 8th meeting of education ministers of the Turkish states to be held in Shusha in June is of great importance in terms of accepting these proposals and further institutionalizing TURKUNIB,” said the general secretary.
Hasan Hasanli, Deputy Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, spoke about the cooperation with the Turkic world countries in the field of science and education and the positive results achieved. He said that the decisions to be made in the Assembly will create a basis for further expansion and strengthening of this cooperation.
The President of the International Turkic Academy, Professor Shahin Mustafayev, expressed his satisfaction that the 7th Assembly of TURKUNIB has been held at UNEC, the country’s leading university. Sh. Mustafayev spoke about the successful cooperation of the leaders of the Turkic world states and said that this cooperation creates a fertile ground for the assimilation of science, education and common values among the countries of the Turkic world. He also said that it would be effective to establish a coordination center in TURKUNIB for the purpose of implementing the proposals. The president of ITA emphasized that the academy he leads will always support the development of this cooperation.
After the opening speeches, the General Assembly continued its work with discussions. At the meeting, discussions were held in the areas of harmonizing the science and education programs of TURKUNIB member universities, increasing the number of exchange programs, recognizing the equivalence of diplomas, etc. 60 universities that applied to TURKUNIB were accepted as members of the union, and thus the number of members was increased to 109.