UNEC İnklüziv Təhsil Modeli Azərbaycanda uğurlu model kimi təqdim olunur
ADPU-in Quba filialında “Bərabərlik üçün öyrənmə: inklüziv vətəndaşlıq təhsilinin bu günü və gələcəyi”nə dair seminar keçirilib.
Seminar inklüziv vətəndaşlıq təhsili “Civic Education” sahəsində sektorlararası dialoqu və tərəfdaşlığı gücləndirmək məqsədi ilə hibrid formada təşkil olunub.
ADPU Quba filialının direktoru dosent Yusif Alıyev, Almaniya Vətəndaşlıq Təhsli üzrə Federal Agentliyinin rəhbəri və Şərqi Avropa Vətəndaşlıq Təhsili Şəbəkəsi üzrə nümayəndələri çıxış ediblər.
Seminarda İnklüziv təhsil üçün post-pandemiya kontekstində uğurları və problemləri müəyyən etmək və bu problemlərin həll yolları, formal və qeyri-formal təhsil sahələrindən olan müxtəlif maraqlı tərəflər arasında təcrübə mübadiləsi, gənclərin vətəndaş cəmiyyətinin inkişafında əhəmiyyətini müzakirə etmək və inklüziv təhsil üçün sektorlararası əməkdaşlığı, vətəndaşlıq təhsilində bərabərlik anlayışı və inklüziv təhsilin gələcəyi haqqında maraqlı çıxışlar və müzakirələr aparılıb.
UNEC İnklüziv təhsil mərkəzinin koordinatoru Sevinc Məhsimova Mərkəzin 7 ildə nail olunmuş nəticələrindən danışıb. UNEC praktikası bütün mütəxəssislər tərəfindən böyük təqdirlə qarşılanıb.

UNEC Inclusive Education Model is presented as a successful model in Azerbaijan
A seminar on “Learning for equality: today and the future of inclusive citizenship education” was held at the Guba branch of ADPU.
The seminar was organized in a hybrid form with the aim of strengthening intersectoral dialogue and partnership in the field of inclusive citizenship education “Civic Education”.
Assistant professor Yusif Aliyev, director of ADPU Guba branch, head of the German Federal Agency for Citizenship Education and representatives of the East European Citizenship Education Network spoke.
In the seminar, interesting speeches and discussions were held about identifying successes and problems in the context of post-pandemic inclusive education and ways to solve these problems, exchange of experience between different stakeholders from formal and informal education fields, discussing the importance of young people in the development of civil society and intersectoral cooperation for inclusive education, the concept of equality in citizenship education and the future of inclusive education.
Sevinj Mahsimova, coordinator of UNEC Inclusive Education Center, spoke about the results achieved by the Center in 7 years. UNEC practice was highly appreciated by all specialists.