UNEC magistrı “Gənclər İnsan Hüquqları Naminə” seminarında
UNEC-in Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin magistrı İlhamə Qasımzadə Azərbaycan nümayəndə heyəti tərkibində Varşavada keçirilən “Gənclər İnsan Hüquqları Naminə” işçi seminarında iştirak edib.
“Gənclər İnsan Hüquqları Naminə” işçi seminarı Polşa Respublikasının Milli Təhsil Nazirliyi tərəfindən Təhsil Sisteminin İnkişaf Fondu ilə əməkdaşlıq çərçivəsində insan hüquqlarının təşviqi kontekstində gənclər tərəfindən reallaşdırılacağı nəzərdə tutulan bir sıra fəaliyyət və layihələrin keçirilməsi üçün öhdəliklər götürmək məqsədi ilə təşkil olunub.
Seminarda rəqəmsal mühitdə insan hüquqları, gənclərin vətəndaş cəmiyyətində, xüsusilə gənclər təşkilatlarında insan hüquqları sahəsində iştirakı və insan hüquqları sahəsində gənclərin fəaliyyətinə dəstək vermək üçün sektorlararası əməkdaşlıq mövzuları müzakirə edilib.
UNEC magistrı İlhamə Qasımzadə tədbirdə gənclərin vətəndaş cəmiyyətində, xüsusilə gənclər təşkilatlarının insan hüquqları sahəsində iştirakı mövzusunda işçi qruplarında iştirak edib. Müzakirələrdə gənclərin iştirakçılığı sahəsində Azərbaycan təcrübəsi təqdim olunub.
Tədbirin açılış mərasimində Azərbaycanın Vişeqrad Dördlüyü və Şərq tərəfdaşlığı ölkələri arasındakı əməkdaşlıqda iştirakı xüsusi qiymətləndirilib. Həmçinin, səfər zamanında nümayəndələr Azərbaycan Respublikasının Polşa Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Həsən Həsənovla da görüşüblər.

Магистр UNEC на семинаре «Молодежь во имя прав человека»
Магистр Международного центра магистратуры и докторантуры UNEC Ильхама Гасымзаде в составе делегации Азербайджана приняла участие в рабочем семинаре «Молодежь во имя прав человека», состоявшегося в Варшаве.
Рабочий семинар «Молодежь во имя прав человека» организован Министерством национального образования Польши с целью взять на себя обязательства в проведении ряда проектов, предусмотренных для реализации молодежью в рамках сотрудничества с Фондом развития системы образования в контексте поощрения прав человека.
На семинаре обсуждались темы по вопросам прав человека в цифровой среде, участия молодежи в гражданском обществе, в частности в молодежных организациях в сфере человеческих прав и для поддержки деятельности молодежи между секторами в сфере человеческих прав.
Магистр UNEC Ильхама Гасымзаде приняла участие в рабочей группе мероприятия по теме участия молодежи в гражданском обществе, в частности молодежных организаций в сфере человеческих прав. В обсуждениях был представлен опыт Азербайджана в сфере участия молодежи.
На церемонии открытия мероприятия особо отмечалось участие Азербайджана в сотрудничестве между Вышеградской четверкой и странами-партнерами Востока. Также во время визита представители встретились с чрезвычайным и полномочным послом Азербайджанской Республики в Польше Гасан Гасановым.