UNEC magistrı “Gənclər İnsan Hüquqları Naminə” seminarında
UNEC-in Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin magistrı İlhamə Qasımzadə Azərbaycan nümayəndə heyəti tərkibində Varşavada keçirilən “Gənclər İnsan Hüquqları Naminə” işçi seminarında iştirak edib.
“Gənclər İnsan Hüquqları Naminə” işçi seminarı Polşa Respublikasının Milli Təhsil Nazirliyi tərəfindən Təhsil Sisteminin İnkişaf Fondu ilə əməkdaşlıq çərçivəsində insan hüquqlarının təşviqi kontekstində gənclər tərəfindən reallaşdırılacağı nəzərdə tutulan bir sıra fəaliyyət və layihələrin keçirilməsi üçün öhdəliklər götürmək məqsədi ilə təşkil olunub.
Seminarda rəqəmsal mühitdə insan hüquqları, gənclərin vətəndaş cəmiyyətində, xüsusilə gənclər təşkilatlarında insan hüquqları sahəsində iştirakı və insan hüquqları sahəsində gənclərin fəaliyyətinə dəstək vermək üçün sektorlararası əməkdaşlıq mövzuları müzakirə edilib.
UNEC magistrı İlhamə Qasımzadə tədbirdə gənclərin vətəndaş cəmiyyətində, xüsusilə gənclər təşkilatlarının insan hüquqları sahəsində iştirakı mövzusunda işçi qruplarında iştirak edib. Müzakirələrdə gənclərin iştirakçılığı sahəsində Azərbaycan təcrübəsi təqdim olunub.
Tədbirin açılış mərasimində Azərbaycanın Vişeqrad Dördlüyü və Şərq tərəfdaşlığı ölkələri arasındakı əməkdaşlıqda iştirakı xüsusi qiymətləndirilib. Həmçinin, səfər zamanında nümayəndələr Azərbaycan Respublikasının Polşa Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Həsən Həsənovla da görüşüblər.

Students of UNEC’s International Graduate and Doctoral Studies Ilhame Gasimzade attended a seminar on “Young People for Human Rights” held in Warsaw in the content of Azerbaijan delegation.
Seminar is organized within the cooperation of Polish Ministry of Education and Education System Development Foundation. The subjects of the seminar are activities of young people in the field of Human Rights. The main objectives of the seminar are to present good practice from the represented countries and work on possible future developments.
Human Rights in the digital environment, activation of young people in the field of Human Rights, in frame of civic society, especially youth organizations and cross-sectorial cooperation for supporting young people actions in the field of Human Rights were debated in the seminar.
Ilhame Gasimova participated in the working group on activation of young people in the field of Human Rights, in frame of civic society, especially youth organizations. She made a presentation of Azerbaijan experience in the field of activation of young people.
Azerbaijan’s participation in the cooperation between the V4 and the Eastern Partnership countries was appreciated highly in the opening ceremony. In addition, the delegation met with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Poland Mr. Hasan Hasanov during the trip.