Oktyabrın 14-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) və Gənclər və İdman Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı, Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə UNEC-də “Məzun 2017” Əmək Yarmarkası keçirilib.
Yarmarkada təmsil olunan 50-ə yaxın iştirakçıdan ümumilikdə 634 vakansiya təklif edilib. Daha çox maliyyə və mühasibat, marketinq, sığorta, İT və sistem mühəndisliyi vakansiyaları üstünlük təşkil edib. Əmək yarmarkasında 13 beynəlxalq şirkət və 4 yerli holdinq təmsil olunub.
Yarmarkada cəlbedici təkliflər təcrübə proqramları ilə bağlı olub. Praktiki biliklərlə yanaşı, potensial iş imkanlarının yaradılması da nəzərdə tutulmaqla, tələbələrə dərsdən sonra çalışmağa şərait yaradan “part-time” iş imkanları da təklif edilib.
Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi nazirinin müavini Mətin Kərimli və UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov məzun yarmarkasını izləyiblər.
Əmək yarmarkasında dövlət və özəl sektor nümayəndələri yeni təkliflər də irəli sürüblər.
Belə ki, İqtisadiyyat Nazirliyi UNEC tələbələri üçün geniş praktiki biliklər qazandıracaq könüllülük proqramının təşkil olunmasını təklif edib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi isə isə birgə könüllülük proqramının hazırlanması, tələbələr arasında könüllülük fəaliyyətinin təbliğinin genişləşdirilməsinin razılığı alınıb.
Məzun yarmarkasında müşahidəçi kimi qatılan “Əlil Sahibkarlar Təşkilatı” İctimai Birliyinin sədri Mirzə Məmmədvəliyev gələcəkdə fiziki məhdudiyyətli işaxtaranlar üçün UNEC-də xüsusi yarmarkanın təşkil olunmasını təklif edib. UNEC rektoru təklifi yüksək qiymətləndirərək, yaxın zamanda reallaşdırılması üçün tapşırıq verib.
Tələbələr arasında müsahibəyə hazırlıq, xüsusilə özünü təqdim etmə və karyera planlaması istiqamətində işlərin aparılması, müvafiq təlimlərin keçirilməsinə ehtiyac olduğu qeyd edilib. UNEC Karyera Mərkəzi və şirkət nümayəndələri ilə birlikdə bütün tələbələr üçün təlimlərin keçirilməsi razılaşdırılıb.

Трудовая ярмарка «Выпускник UNEC 2017”: 634 вакансий, 19 программ стажировки
14 октября при совместной организационной поддержке Азербайджанского государственного экономического университета  (UNEC) и Министерства молодежи и спорта, а также Министерства образования в  UNEC состоялась Трудовая ярмарка «Выпускник 2017».
На ярмарке в целом было предложено 634 вакансий, представленных около 50 участниками. Наибольшее число составляли вакансии по специальности финансов и бухгалтерии, страхования,  ИКТ  и системной инженерии. На трудовой ярмарке представлены 13 международных компаний  и 4 местные холдинги.
На ярмарке привлекательные предложения были связаны с программой стажировки. Наряду с практическими знаниями “part-time” создает студентам потенциальные возможности трудиться после уроков и предлагает работу.
В ярмарке труда присутствовали заместитель министра образования Фирудин Гурбанов, заместитель министра труда и социальной защиты населения Метин Керимли и ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов.
На ярмарке представителями государственных и частных секторов были выдвинуты новые предложения.
Так, Министерство экономики предложило организовать добровольческую программу, которая поможет студентам UNEC в получении широких практических знаний. А Государственное агентство по обслуживанию граждан и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики получило соглашение на разработку совместной добровольческой программы, расширение пропаганды добровольческой деятельности среди студентов.
Участвующий в ярмарке выпускника в качестве наблюдателя председатель Общественного объединения «Организация инвалидов-предпринимателей» Мирза Мамедвелиев,  выдвинул предложение об организации  в UNEC специальной ярмарки для работоискателей с физическими ограничениями в будущем. Ректор UNEC дал поручение для реализации выдвинутого предложения в ближайшее время.
Было отмечено о необходимости проведения среди студентов работы в направлении  подготовки к собеседованию, в частности самопредставления и планирования карьеры, осуществления соответствующих тренингов.  Было принято соглашение о проведении тренингов для всех студентов вместе с Центром карьеры UNEC и представителями компании.