Avstraliyanın Milli Universitetində keçirilən “Multikultural Festival”da Azərbaycan təmsil olunub
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) əməkdaşı Nicat Hacıxanov Avstraliyada keçirilən “Multikultural Festival”da Azərbaycanı təmsil edib.
AzərTAc-ın verdiyi məlumata görə, Avstraliyanın Milli Universitetində təhsil alan əcnəbi tələbələr qonaqlara təmsil etdikləri ölkələrin mədəniyyəti barədə məlumat verərək, milli mətbəx nümunələrini təqdim ediblər. 50-dən çox ölkənin təmsil olunduğu festivalda Nicat Hacıxanov qonaqlara ölkəmiz haqda məlumat verib. Bildirib ki, 2016-cı il yüksək tolerantlığı və müxtəlif xalqların mədəniyyətini özündə əks etdirən Azərbaycanda Prezident İlham Əliyev tərəfindən “Multikulturalizm ili” elan edilib.
Azərbaycanın Avstraliyadakı səfirliyinin dəstəyi ilə qonaqlara milli mətbəximizin nümunələri təqdim olunub və ölkəmiz haqda müxtəlif nəşrlər paylanıb.

Azerbaijan is represented in the “Multicultural Festival’ held at the National University of Australia
1052
An employee of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) Nijat Hajikhanov represented Azerbaijan in the “Multicultural Festival” held in Australia.
According to AzerTAC, providing the guests with the information on the country’s culture they represent, international students also introduced the examples of their national cuisine. More than 50 countries were represented in the festival where Nijat Hajikhanov delivered the information about our country. He noted that the year of 2016 has been announced the “year of Multiculturalism” by the President Ilham Aliyev in Azerbaijan reflecting high tolerance and culture of different nations.
The guests were presented the examples of our national cuisine and various publications about our country were distributed to them with support of Azerbaijan’s Embassy to Australia.