UNEC müəllimlərinin ilk reytinqi müəyyənləşdi
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) tətbiq edilən differensial əmək haqqı sistemi ilə əlaqədar yaradılan daimi Komissiya işini yekunlaşdırıb. Artıq komissiya tərəfindən sistemə daxil edilən məlumatların yoxlanması prosesi sona çatıb. Bununla da, sistem avtomatik olaraq müəllimlər arasında TOP 100 reytinqi müəyyənləşdirib. 2 ay ərzində bu sistemə 143 müəllimin elmi, tədris və özünüinkişaf fəaliyyətləri barədə məlumat daxil edilib.
Sistemin tətbiqində əsas məqsəd professor-müəllim heyəti arasında sağlam rəqabət mühitini formalaşdırmaq, onların işdən məmnunluq səviyyəsini yüksəltmək, eyni zamanda müəllimlərin fərdi və qrup məhsuldarlığını artırmaqdan ibarətdir. Bu da öz növbəsində UNEC-də tədris, elmi-tədqiqat və inzibati fəaliyyətlərin səmərəliliyini və keyfiyyətinın yüksəlməsinə xidmət edəcək.
2015-2016-cı tədrisili üzrə reytinq siyahısında 1-10-cu yerləri tutan müəllimlərin əmək haqqı 2 dəfə artırılacaq. 11-30-cu yerləri tutan müəllimlər üzrə bu göstərici1, 7 dəfə, 31-60-cı yerləri tutan müəllimlər üzrə 1,5 dəfə, 61-100-cü yerləri tutan müəllimlər üzrə 1,2 dəfə təşkil edəcək.
Qeyd edək ki, reytinq sistemi müəyyən edilərkən UNEC-in professor-müəllim heyətinin fəaliyyətinin üç istiqaməti əsas götürülüb. Bura onların elmi, tədris və özünüinkişaf fəaliyyətləri daxil edilib.

Определился первичный рейтинг преподавателей UNEC
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) Постоянная комиссия, созданная в связи с применяемой системой дифференциальной заработной платы, подытожила работу. Уже подошел к  концу процесс экспертизы комиссией введенных в систему информаций. Этим система автоматически определила рейтинг TOP100 среди преподавателей. В течение 2 месяцев 143 преподавателя ввели в систему информацию о научной, учебной деятельности и саморазвития.
Основной целью применения системы является формирование среди профессорско-преподавательского состава здоровой конкурентной среды, повышение уровня их удовлетворенности работой, в то же время увеличения  индивидуальной и групповой производительности преподавателей. А это, в свою очередь, будет служить повышению эффективности и качества учебной, научно-исследовательской и административной деятельности в UNEC.
В списке рейтинга за 2015-2016 учебный год заработная плата преподавателей, занявших 1-10 места поднимется в 2 раза, преподавателей занявших 11-30 места в 1,7 раз, преподавателей занявших 31-60 в 1,5 раз, преподавателей занявших 61-100 места 1,2 раза.
Отметим, что при определении системы рейтинга за основу взята деятельность профессорско-преподавательского состава в трех направлениях. Сюда включены их научная, учебная деятельность и саморазвитие.