Bu gün əbədi tələbəmiz Rəmzi Əsgərovun xatirə günüdür.
– Rəmzi 1967-cı il  yanvarın 21-də Laçında anadan olub… Ailədə səkkiz uşaq idik, dörd bacı, dörd də qardaş. Rəmzi ailənin üçüncüsü idi. Hələ uşaqlıqdan cəsurluğu, mərdliyi və ədalət hiss ilə məktəbdə seçilirdi. Ən böyük arzusu hərbçi olmaq idi. 8-ci sinifdə oxuyanda müəllim “Sən böyüyəndə kim olmaq istəyirsən?” mövzusunda inşa yazmağı tapşırmışdı. Bu arzusunu elə gözəl sözlərlə ifadə etmişdi ki, “5” qiymət almışdı. Rəhmətlik anam Rəmzinin həmin dəftərini son günə qədər özündə saxladı…
– Rəmzi necə insan idi?
Çox ünsiyyətcil oğlan idi. Hələ orta məktəbdə oxuyanda müəllimləri ilə həddən artıq səmimi münasibəti var idi. Gözəl təşkilatçılıq qabliyyəti və qoçaqlığına görə məktəbin bütün tədbirlərində fəal iştirak edirdi. Orta məktəbi bitirdikdən sonra, Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutuna, indiki UNEC-ə daxil olur. Tələbəlik dövründə də özünə xeyli dost-yoldaş qazanmışdı. Müəllimləri ilə o qədər səmimi münasibəti var idi ki… Yaxşı xatırlayıram, bir dəfə müəllimlərdən birinin toyu idi. Rəmzi də iştirak etmişdi… Toy məclisi “Səadət sarayı”nda keçirilmişdi. Rəmzi toyda çıxış da etmişdi, o müəllimin adını yadıma sala bilmirəm ki, görüntüləri əldə edib qardaşımdan xatirə saxlayım… O dövrki qanunlarda əsgərlik yaşı çatan bütün gənclər hərbi xidmətə gördərilirdi. Rəmzinin də yaşı çatanda ali təhsilini yarımçıq qoyub, hərbi xidmətə yollandı. Düz iki il Moskva ətrafındakı hərbi hissələrdən birində qulluq etdi. Qayıdandan sonra yenə ali təhsilini davam etdirdi…
– Sonra yenə təhsilini yarımçıq qoyub, könüllü Qarabağa yollandı…
– Bəli… O vaxtlar kiçik qardaşım Fuad da bu universitetin tələbəsi idi. 1988-ci ilin fevralında çaxnaşma başladı. Bu dəhşət Qarabağın bütün bölgələri kimi Laçında da özünü göstərirdi. Vəziyyət belə olanda hər iki qardaşım təhsilini yarımçıq qoyub, Laçına qayıtdılar. Anam nə qədər ağladı, yalvardı… Siz oxuyursunuz, qoyun böyük qardaşlarınız getsin dedi… Onlar sənin, bacılarımın üstündə göz olsunlar dedilər. Rəmzinin səsi bu günə qədər qulaqlarımdadır. Bax, eyni ilə belə demişdi: “Ana, təhsil, oxumaq həmişə var. Amma torpağı əldən verdinsə, sabah sənin diplomun da heç bir işə yaramayacaq. Mən Laçını darda qoyub, gedib Bakıda oxuya bilmərəm”.
– Döyüşə yollananda neçənci kursda oxuyurdu?
– Fuad III, Rəmzi isə IV kursda oxuyurdu. Rəmzi qiyabi təhsil alırdı, həm də səkkiz ay idi toyu olmuşdu… Təhsilini də, ailəsini də yarımçıq qoyub Vətənin müdafiəsinə yollandı… Arada imkan olduqca tez-tez evə gəlirdi… Qapıdan girəndə anama ilk sözü o olurdu ki, yeməyə nə var, uşaqlara aparım… “Tikanlı zəmi” adlanan ərazidə polk komandiri idi. Sanki bütün döyüşçülərin məsuliyyətin öz üzərində hiss edirdi. Bir gün xəbər gəldi ki… Rəmzi şəhid olub… Dörd bacı özümüzü döydük… Anam dinmədi, dedi elə bir şey mümkün deyil. Ana ürəyim deyir ki, balam sağdır… Düz doqquz gün insan seli evimizə axışdı, başsağlığına gəldilər, anam dedi oğlum qayıdacaq… Kompotlar bağlayırdı ki, Rəmzi gəlib əsgərlərə aparacaq… Ana ürəyi yanılmamışdı. Sən demə kəşfiyyata gedəndən sonra nə isə olub, əlaqə itib. Düz doqquz gün yerini müəyyən etmək mümkün olmayıb, özü də xəbər verə bilməyib…
-Yaşadığından necə xəbər tutdunuz?
-Döyüşçü dostları daima gəlib-gedirdilər. Bir gün qəfil onlarla birlikdə girdi qapıdan… Nə halda idi, üzünü saqqal basmışdı… Elə bil bizə dünyanı verdilər. Amma çox keçmədi ki, o dünyanı əlimizdən aldılar. Rəmzinin gedişi ilə həyatımız zülmətə döndü…
– Şəhid olması xəbərini necə aldınız?
– Artıq Laçın işğal olunmuşdu, qol-qanadımız sınmışdı. İmişlidə, atamın dostugildə məskunlaşmışdıq. Ümidimiz ona idi ki, Rəmzi, Fuad döyüşür, bu məskunlaşmaq, köç müvəqqətidir. 1992-ci il mayın 26-da atamın dostu xəbər gətirdi ki, Rəmzi ayağında yaralanıb, Ağcabədidə hospitaldadır. Getdik ki, camaat yığışıb… Onda bildik ki, bizi aldadıb gətiriblər. Rəmzi bir gün əvvəl, mayın 25-də Laçının Güləbirt kəndi uğrunda gedən gərgin döyüşlərdə 24 yaşında qəhrəmancasına həlak olmuşdu. Yeri yox, yurdu yox… Şəhidin tabutunu göndərməyə ünvanı yox… Ermənilər hamısını məhv etmişdi. Ona görə də cənazəsini Ağcabədi rayonuna gətirmişdilər… Ağcabədinin Ovşar kəndində dəfn etdik. Dəfndə anam saçlarıını yolub nalə çəkirdi ki, balamı buraya əmanət edirəm. Torpağımız alınan kimi çıxardıb yurdumuza aparacağam. Üç ay keçdi… Torpaqların işğaldan azad edilməsi bu günün, sabahın işi olmadığı məlum olandan sonra qardaşımın nəşini çıxardıb, gətirib Beyləqanda dəfn etdik… Gənc həyat yoldaşı Xarici Dillər Universitetində oxuyurdu. Bu hadəsədən elə sarsıldı ki, təhsili də atdı. Evə qapandı… İllər keçdi, anam nə qədər xahiş etdi ki, sən də mənim beşinci qızım, həyatına davam et… Heç birimizi dinləmədi… Bütün ömrünü tənha yaşadı, tənha yaşlandı… Rəmzinin gedişi hamımızın həyatından sevinci apardı…

Сегодня памятный день нашего студента Рамзи Аскерова. Сестра Рамзи Севиль Аскерова вспоминает своего брата:
— Рамзи родился 21 января 1967 года в Лачыне. В семье нас было восемь детей, четыре сестры и четыре брата. Еще с детства в школе Рамзи отличался отвагой, мужеством и чувством справедливости. Его заветной мечтой было стать военным. Когда он учился в 8 классе, учительница задала написать сочинение на тему «Кем ты хочешь стать, когда вырастешь?» Свое желание он так хорошо выразил в словах, что получил оценку «5». Покойная мать эту самую тетрадь Рамзи хранила у себя до последнего дня…
— Каким человеком был Рамзи?
— Он был очень общительным парнем. Еще когда учился в средней школе, у него были очень искренние отношения с учителями. За прекрасные способности организатора и смелость принимал активное участие во всех мероприятиях школы. После окончания школы поступил в Азербайджанский институт народного хозяйства, ныне UNEC. В студенческие годы имел много друзей, товарищей. С преподавателями тоже были очень искренние отношения… Хорошо помню, как-то у одного из преподавателей была свадьба. Рамзи тоже участвовал… Свадьба состоялась во «Дворце счастья». Рамзи выступил на свадьбе, не могу вспомнить имя преподавателя, чтобы получить фотографии и сохранить воспоминания о брате… По прежним законам все молодые люди, достигнув призывного возраста, направлялись на военную службу. Рамзи тоже достигнув призывного возраста, оставил наполовину учебу и направился на военную службу. Служил в течение двух лет в военных частях у окрестностей Москвы. После возвращения со службы вновь продолжил учебу в вузе…
— Затем вновь оставив учебу, отправился добровольно в Карабах…
Да… В то время мой младший брат Фуад тоже был студентом этого университета. В феврале 1988 года начался переполох. Этот ужас как и все районы Карабаха охватил и Лачын. В таком положении оба брата оставив учебу, вернулись в Лачын. Мать сколько просила, плакала… Она говорила, вы учитесь, пусть ваши старшие братья пойдут… Они ответили, что они присмотрят за тобой и сестрами. По сей день голос Рамзи звенит у меня в ушах. Точно передаю его слова: «Мать, образование, учеба всегда есть. Но если отдашь землю, завтра твой диплом ни на что не пригодится. Я не смогу оставить Лачын в беде и поехать на учебу в Баку».
— На каком курсе он учился, когда отправился в бой?
— Фуад на III, а Рамзи на IV курсе. Рамзи учился на заочном отделении, восемь месяцев назад сыграл свадьбу… Оставив учебу и семью направился на защиту Родины… Иногда по возможности приходил домой… Войдя в дверь, первым его словом было обращение к матери, что на обед, понесу ребятам… Был командиром полка на территории, называемой «Тиканлы зами». Будто всю ответственность бойцов чувствовал на себе. В один из дней получили известие, что Рамзи стал шехидом.. Мы четыре сестры рвали на себе волосы. Мать моя молчала, она говорила, что такое невозможно. Материнское сердце говорит, что мой сын жив… Девять дней нескончаемым потоком люди навещали нас, выражали соболезнование, мать говорила, что сын жив… Закрывала компоты, говорила, что Рамзи придет и понесет солдатам… Материнское сердце не ошиблось. Оказывается во время разведки что-то произошло, связь прервалась. Ровно девять дней невозможно было определить местонахождение, и сам он не мог сообщить…
— А как узнали, что он жив?
— Его друзья, бойцы все время навещали нас. В один из дней внезапно он вместе с ними вошел в дверь… В каком виде он был, весь оброс… Как-будто нам подарили весь мир. Но эта радость длилась не долго, вскоре у нас отняли этот мир. С уходом Рамзи наша жизнь превратилась в тьму…
— Как вы получили весть о шехидстве?
— Лачын уже был оккупирован, мы остались без крова и переселились в Имишлы, к другу отца. Мы надеялись, что Фуад и Рамзи сражаются и наше переселение временное. 26 мая 1992 года друг отца сообщил, что Рамзи ранен в ногу и находится в госпитале Агджабеди. Когда мы пришли было много народу… Тогда мы поняли, что нас обманули. Рамзи днем раньше, 25 мая в напряженных боях за село Гюлябирт Лачына героически погиб в возрасте 24 лет. Некуда было отправлять гроб шехида… Армяне все уничтожили. Поэтому труп привезли в Агджабединский район… Похоронили в селе Овшар Агджабединского района. Мать рвала на себе волосы и говорила, что оставляет сына здесь на время. Как только освободим земли увезу его на родину. Прошло три месяца… Когда стало известно, что освобождение земель дело не ближайшего времени, мы раскопали останки брата и захоронили в Бейлаганах… Его молодая жена училась в Институте иностранных языков. Это событие ее так потрясло, что она бросила учебу. Замкнулась в себе… Прошли годы, моя мать упрашивала ее как свою дочь построить жизнь… Никого не слушала… Всю жизнь прожила одна… Смерть Рамзи унесла у нас всех радость…