18 MART 2017 | VIEWS:
Sultanov İlyas Mehralı oğlu 18 mart 1957-ci ildə Füzuli rayonunda anadan olub. İlyas uşaqlıqdan idmanın klassik güləş növü ilə məşğul olub. Dəfələrlə rayon və respublika çempionu adını qazanıb. 1974-cü ildə Füzuli rayon Xurşudbanu Natavan adına orta məktəbi bitirərək, Dadaş Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüaftı İnstitutuna (indiki UNEC) daxil olub. 1976-cı ildə Moskva şəhərinin Vladimir vilayətində hərbi xidmətdə olub. Təhsilini başa vurduqdan sonra, Füzuli rayon istehlak cəmiyyətində əmək fəaliyyətinə başlayıb. Bir müddətdən sonra Füzuli rayon ticarət sistemi üzrə Həmkarlar Təşkilatının sədri vəzifəsində çalışıb.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı torpaq iddiaları başlanandan sonra Füzuli rayonunda yaradılan könüllülərdən ibarət özünümüdafiə batalyonunun ilk üzvlərindən biri də İlyas idi. O, batalyonun tağım komandiri təyin edilmişdi. Füzuli rayonunun Hoğa, Qacar, Qovşadlı və Yuxarı Veysəlli kəndlərində gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına iştirak etmişdi. 15 avqust 1992-ci ildə Füzulinin Yuxarı Veysəlli kəndi uğrunda gedən döyüşdə qəhrəmancasına həlak olub. Şəhid Füzuli rayonundakı Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunub. Füzulinin Yuxarı Veysəlli kənd orta məktəbi onun adını daşıyır.

UNEC pays tribute to the Martyrs
Sultanov Ilyas Mehrali oghlu was born on March 18 1957 in Fizuli region. Ilyas was engaged in classic type of wrestling from the childhood. He became a champion of region and republic for several times. He completed the Fizuli region secondary school named after Khurshidbanu Natavan in 1974 and entered Azerbaijan Institute of National Economy named after D.Bunyadzade (current UNEC). In 1976 he served in the army in Vladimir province of Moscow. He started the labor activity in Fizuli region after the graduation. After a while he became a Chairman of the Trade Union on Commerce of Fizuli region.
Ilyas was one of the first volunteers of self-defense battalion set up in Fizuli region after the commencement of the territorial claims of Armenia against Azerbaijan. He was appointed a platoon commander of the battalion. He heroically participated in the battles happened in Hoga, Gachar, Govshadli and Yukhari Veyselli provinces of Fizuli region. Ilyas was killed in the battles for Yukhari Veyselli village of Fizuli on August 15 1992. The martyr was buried in the Martyrs’ Alley of Fizuli region. The secondary school of Yukhari Veyselli province of Fizuli was named after him.