UNEC tələbələri ilə “Qarabağın dirçəlişində həmrəyliyin rolu” mövzusunda görüş keçirilib
Martın 3-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) tələbələri ilə “Qarabağın dirçəlişində həmrəyliyin rolu” mövzusunda görüş keçirilib.
Qarabağ Dirçəliş Fondunun (QDF) təşəbbüsü ilə baş tutan görüşdə Fondun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev, UNEC-in rektoru, QDF-in Müşahidə Şurasının üzvü Ədalət Muradov, Milli Məclisin deputatı, QDF-in Müşahidə Şurasının üzvü Fatma Yıldırım, universitetin müəllim və tələbələri iştirak edib.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən UNECrektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, Vətən müharibəsində qazandığımız möhtəşəm qələbədən sonra qarşımızda duran əsas vəzifələrdən biri zəfəri həyatımızın bütün sahələrinə transformasiya etməyimizdir. Rektorun sözlərinə görə, bu sahədə gənclərin və tələbələrin üzərinə də böyük məsuliyyət düşür. Onlar innovativ düşüncələri, eyni zamanda maraqlı təşəbbüsləri ilə işğaldan azad edilən ərazilərin bərpasına öz töhfələrini verməlidirlər. O, bununla bağlı gənclərdən ibarət təşəbbüs qrupunun yaradılmasını təklif edib.
Ədalət Muradov Ağdam şəhərində yaradılması planlaşdırılan Qarabağ Universiteti barədə də danışıb: “Ağdam şəhərində yaradılması nəzərdə tutulan Qarabağ Universiteti dünyanın ən müasir, qabaqcıl təhsil müəssisələrindən biri olacaq. Yaxın zamanlarda sözügedən universitet üçün kitab yığımına start verəcəyik. Mən özüm şəxsən min kitab hədiyyə etməyi düşünürəm”.
Qarabağın bərpasının ümummilli məsələ olduğunu deyən rektor vətənini sevən hər bir insanı bu işdə fəal iştirak etməyə çağırıb.
Sonra ideya müəllifi Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın olduğu, “Karabakh.Center” internet-resursunun (https://karabakh.center/az) materialları əsasında hazırlanan “Qarabağda urbisid” videoçarxı nümayiş etdirilib.
Daha sonra Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev təqdimatla çıxış edib. R.Hacıyev qeyd edib ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan ordusunun qazandığı tarixi qələbədən sonra qarşımızda yeni bir missiya – işğaldan azad edilmiş Qarabağın bərpası və yenidən qurulması missiyası durur:
“İşğaldan azad edilən ərazilərdə dağıntıların miqyası həddindən artıq böyükdür. Ermənilər tərəfindən dağıdılan şəhərlərimizi hətta İkinci Dünya Müharibəsi zamanı atom bombası ilə yerlə-yeksan edilən Xirosima və Naqasaki şəhərləri ilə müqayisə edirlər. Tək yaşayış məntəqələrimizə qarşı deyil, tarixi və dini abidələrimizə qarşı da vandalizm aktı həyata keçirilib. Bununla belə işğaldan azad edilən ərazilərin bərpası mürəkkəb bir proses olsa da, inanıram ki, həmrəylik nümayiş etdirərək bu çətin və şərəfli işin öhdəsindən layiqincə gələ biləcəyik”.
Rəhman Hacıyev görüş iştirakçılarına Prezident İlham Əliyevin 4 yanvar 2021-ci il tarixli Fərmanı əsasında yaradılan Qarabağ Dirçəliş Fondunun fəaliyyətinin əsas istiqamətləri, görülmüş işlər və Fondun dəstəyi ilə işğaldan azad olunan ərazilərdə həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat verib.
Qarabağın bərpasında həmrəyliyin rolunu yüksək qiymətləndirən İdarə Heyətinin sədri tarixə ekskursiya edərək Birinci və İkinci Dünya müharibələrindən sonra dağıdılmış şəhərlərin və digər yaşayış məntəqələrinin bərpa edilməsini misal çəkib:
“Məsələn, Birinci Dünya Müharibəsi zamanı Avropa şəhərlərinin bir çoxu ciddi dağıntılara məruz qalmış, bəziləri demək olar ki, yer üzündən silinmişdi. Buna baxmayaraq insanlar mədəni dəyərlər ətrafında birləşərək həmin şəhərləri yenidən bərpa etdilər.
Bir çox hallarda şəhərlərin simvolu olan mədəniyyət abidələrinin bərpası yerli və xarici sahibkarların, cəmiyyətin geniş dairələrinin etdiyi ianələr hesabına həyata keçirilib. Fransanın Lans və Reyms şəhərlərinin təcrübəsinə nəzər salsaq görə bilərik ki, məhz tarixi abidələrin bərpası ideyası əsasında təşkil edilən müxtəlif fandreyzinq təşəbbüsləri Reyms şəhərinin bərpasını daha qısa zaman ərzində həyata keçirməyə imkan yaratmışdı. Bu potensialdan istifadə etməyən Lans şəhəri isə bərpa prosesində geridə qalmışdı. Bütün bunlar şəhərlərin, eləcə də tarixi abidələrin bərpasında həmrəyliyin rolunun vacibliyini göstərir”.
Qarabağın bərpasında tələbələrin və gənclərin rolundan danışan Rəhman Hacıyev tələbələrlə, gənclərlə mütəmadi görüşlərin keçirilməsinin bu baxımdan böyük əhəmiyyət daşıdığını söyləyib:
“Fond olaraq tələbələrlə, gənclərlə mütəmadi görüşlərin keçirilməsi, onların düşüncə və təkliflərinin öyrənilməsi bizim üçün çox vacibdir. Yaxın gələcəkdə gənclərlə bağlı görə biləcəyimiz işlərə dair işçi plan hazırlayacayıq. Bununla da gənclər Qarabağın bərpasında daha yaxından iştirak etmək imkanı əldə edəcəklər”.
Daha sonra çıxış edən Milli Məclisin deputatı, QDF-in Müşahidə Şurasının üzvü Fatma Yıldırım bildirib ki, hazırda işğaldan azd edilən ərazilərdə sürətli bərpa-quruculuq işləri getsə də, hələ görüləsi çox iş var:
“Vətən müharibəsində qələbədən sonra ölkəmizin daha da güclənməsi üçün yeni imkanlar açılıb. Bununla belə müharibə başa çatsa da informasiya müharibəsi davam etməkdədir. Hələ də sülh müqaviləsi imzalanmayıb. Buna görə də gənclər Qarabağın bərpasında, xüsusən də informasiya savaşında daha aktiv iştirak etməlidirlər”.
Çıxışlardan sonra görüş müzakirələr və sual-cavab sessiyası ilə davam edib. Tədbir iştirakçıları tələbələrin ünvanladıqları çoxsaylı sualları cavablandırıblar.

A meeting was held with UNEC students on the topic “The role of solidarity in the revival of Karabakh”
03 MARCH 2023 | VIEWS:
On March 3, a meeting was held with the students of the Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on the topic “The role of solidarity in the revival of Karabakh”.
Chairman of the Board of Directors of the Karabakh Revival Foundation Rahman Hajiyev, Rector of UNEC, Adalat Muradov, member of the Supervisory Board of the Karabakh Revival Fund, Fatma Yildirim, MP of the Milli Majlis,  university teachers, and students took part in the meeting.
UNEC rector, professor Adalat Muradov, who made an opening speech at the event, said that one of the main tasks before us after the great victory we won in the Patriotic War is to transform the victory into all areas of our lives. According to the rector, young people and students also have a great responsibility in this field. They should contribute to the restoration of the territories freed from occupation with their innovative thoughts and interesting initiatives. He suggested the creation of an initiative group of young people in this regard.
Adalat Muradov also spoke about Karabakh University planned to be established in Aghdam city: “Karabakh University planned to be established in Aghdam city will be one of the most modern and advanced educational institutions in the world. In the near future, we will start collecting books for the mentioned university. I personally think of donating a thousand books.”
Saying that the restoration of Karabakh is a national issue, the rector called on all people who love their homeland to actively participate in this work.
The video clip “Urbicide in Karabakh” was shown which was prepared based on the materials of the “Karabakh Center” internet resource (https://karabakh.center/az) whose idea author is Mehriban Aliyeva, the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan.
Later, the Chairman of the Board of Karabakh Revival Fund Rahman Hajiyev made a presentation. R. Hajiyev noted that after the historic victory won by the glorious Azerbaijani army under the leadership of the Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev in the 44-day Patriotic War, we have a new mission – the mission of restoring and rebuilding the liberated Karabakh:
“The extent of destruction in the liberated territories is extremely large. Our cities destroyed by Armenians are even compared to the cities of Hiroshima and Nagasaki, which were destroyed by atomic bombs during the Second World War. An act of vandalism was carried out not only against our settlements but also against our historical and religious monuments. However, although the restoration of the territories freed from occupation is a complex process, I believe that by showing solidarity, we will be able to cope with this difficult and honorable task.”
Rahman Hajiyev gave detailed information to the participants of the meeting about the main activities of the Karabakh Revival Fund established on the basis of the Decree of President Ilham Aliyev dated January 4, 2021, the work done and the projects implemented in the territories freed from occupation with the support of the Fund.
Appreciating the role of solidarity in the reconstruction of Karabakh, the Chairman of the Board took an excursion into history and cited the example of the restoration of cities and other settlements destroyed after the First and Second World Wars:
“For example, during the First World War, many European cities were seriously destroyed, and some were almost wiped out. Nevertheless, people united around cultural values and rebuilt those cities.
In many cases, the restoration of cultural monuments, which are the symbols of the cities, was carried out at the expense of donations made by local and foreign entrepreneurs and wide circles of society. If we look at the experience of the French cities of Lans and Reims, we can see that various fundraising initiatives organized on the basis of the idea of restoration of historical monuments made it possible to carry out the restoration of the city of Reims in a shorter time. The city of Lance, which did not use this potential, was left behind in the restoration process. All this shows the importance of the role of solidarity in the restoration of cities and historical monuments.
Speaking about the role of students and young people in the reconstruction of Karabakh, Rahman Hajiyev said that holding regular meetings with students and young people is of great importance in this regard:
“As a foundation, it is very important for us to hold regular meetings with students and young people, to study their thoughts and suggestions. In the near future, we will prepare a working plan for what we can do with young people. With this, young people will have the opportunity to participate more closely in the reconstruction of Karabakh.”
Speaking later, MP of the Milli Majlis, a member of the Supervisory Board of the Karabakh Revival Fund Fatma Yıldırım said that although the rapid reconstruction and restoration works are currently underway in the territories freed from occupation, there is still a lot of work to be done:
“After the victory in the Patriotic War, new opportunities have been opened for the further strengthening of our country. However, even though the war is over, the information war continues. A peace treaty has not yet been signed. Therefore, young people should participate more actively in the reconstruction of Karabakh, especially in the information war”.
After the speeches, the meeting continued with discussions and a question-and-answer session. The participants of the event answered numerous questions addressed by the students.