UNEC tələbələri ilə “Qarabağın dirçəlişində həmrəyliyin rolu” mövzusunda görüş keçirilib
Martın 3-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) tələbələri ilə “Qarabağın dirçəlişində həmrəyliyin rolu” mövzusunda görüş keçirilib.
Qarabağ Dirçəliş Fondunun (QDF) təşəbbüsü ilə baş tutan görüşdə Fondun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev, UNEC-in rektoru, QDF-in Müşahidə Şurasının üzvü Ədalət Muradov, Milli Məclisin deputatı, QDF-in Müşahidə Şurasının üzvü Fatma Yıldırım, universitetin müəllim və tələbələri iştirak edib.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən UNECrektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, Vətən müharibəsində qazandığımız möhtəşəm qələbədən sonra qarşımızda duran əsas vəzifələrdən biri zəfəri həyatımızın bütün sahələrinə transformasiya etməyimizdir. Rektorun sözlərinə görə, bu sahədə gənclərin və tələbələrin üzərinə də böyük məsuliyyət düşür. Onlar innovativ düşüncələri, eyni zamanda maraqlı təşəbbüsləri ilə işğaldan azad edilən ərazilərin bərpasına öz töhfələrini verməlidirlər. O, bununla bağlı gənclərdən ibarət təşəbbüs qrupunun yaradılmasını təklif edib.
Ədalət Muradov Ağdam şəhərində yaradılması planlaşdırılan Qarabağ Universiteti barədə də danışıb: “Ağdam şəhərində yaradılması nəzərdə tutulan Qarabağ Universiteti dünyanın ən müasir, qabaqcıl təhsil müəssisələrindən biri olacaq. Yaxın zamanlarda sözügedən universitet üçün kitab yığımına start verəcəyik. Mən özüm şəxsən min kitab hədiyyə etməyi düşünürəm”.
Qarabağın bərpasının ümummilli məsələ olduğunu deyən rektor vətənini sevən hər bir insanı bu işdə fəal iştirak etməyə çağırıb.
Sonra ideya müəllifi Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın olduğu, “Karabakh.Center” internet-resursunun (https://karabakh.center/az) materialları əsasında hazırlanan “Qarabağda urbisid” videoçarxı nümayiş etdirilib.
Daha sonra Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev təqdimatla çıxış edib. R.Hacıyev qeyd edib ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan ordusunun qazandığı tarixi qələbədən sonra qarşımızda yeni bir missiya – işğaldan azad edilmiş Qarabağın bərpası və yenidən qurulması missiyası durur:
“İşğaldan azad edilən ərazilərdə dağıntıların miqyası həddindən artıq böyükdür. Ermənilər tərəfindən dağıdılan şəhərlərimizi hətta İkinci Dünya Müharibəsi zamanı atom bombası ilə yerlə-yeksan edilən Xirosima və Naqasaki şəhərləri ilə müqayisə edirlər. Tək yaşayış məntəqələrimizə qarşı deyil, tarixi və dini abidələrimizə qarşı da vandalizm aktı həyata keçirilib. Bununla belə işğaldan azad edilən ərazilərin bərpası mürəkkəb bir proses olsa da, inanıram ki, həmrəylik nümayiş etdirərək bu çətin və şərəfli işin öhdəsindən layiqincə gələ biləcəyik”.
Rəhman Hacıyev görüş iştirakçılarına Prezident İlham Əliyevin 4 yanvar 2021-ci il tarixli Fərmanı əsasında yaradılan Qarabağ Dirçəliş Fondunun fəaliyyətinin əsas istiqamətləri, görülmüş işlər və Fondun dəstəyi ilə işğaldan azad olunan ərazilərdə həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat verib.
Qarabağın bərpasında həmrəyliyin rolunu yüksək qiymətləndirən İdarə Heyətinin sədri tarixə ekskursiya edərək Birinci və İkinci Dünya müharibələrindən sonra dağıdılmış şəhərlərin və digər yaşayış məntəqələrinin bərpa edilməsini misal çəkib:
“Məsələn, Birinci Dünya Müharibəsi zamanı Avropa şəhərlərinin bir çoxu ciddi dağıntılara məruz qalmış, bəziləri demək olar ki, yer üzündən silinmişdi. Buna baxmayaraq insanlar mədəni dəyərlər ətrafında birləşərək həmin şəhərləri yenidən bərpa etdilər.
Bir çox hallarda şəhərlərin simvolu olan mədəniyyət abidələrinin bərpası yerli və xarici sahibkarların, cəmiyyətin geniş dairələrinin etdiyi ianələr hesabına həyata keçirilib. Fransanın Lans və Reyms şəhərlərinin təcrübəsinə nəzər salsaq görə bilərik ki, məhz tarixi abidələrin bərpası ideyası əsasında təşkil edilən müxtəlif fandreyzinq təşəbbüsləri Reyms şəhərinin bərpasını daha qısa zaman ərzində həyata keçirməyə imkan yaratmışdı. Bu potensialdan istifadə etməyən Lans şəhəri isə bərpa prosesində geridə qalmışdı. Bütün bunlar şəhərlərin, eləcə də tarixi abidələrin bərpasında həmrəyliyin rolunun vacibliyini göstərir”.
Qarabağın bərpasında tələbələrin və gənclərin rolundan danışan Rəhman Hacıyev tələbələrlə, gənclərlə mütəmadi görüşlərin keçirilməsinin bu baxımdan böyük əhəmiyyət daşıdığını söyləyib:
“Fond olaraq tələbələrlə, gənclərlə mütəmadi görüşlərin keçirilməsi, onların düşüncə və təkliflərinin öyrənilməsi bizim üçün çox vacibdir. Yaxın gələcəkdə gənclərlə bağlı görə biləcəyimiz işlərə dair işçi plan hazırlayacayıq. Bununla da gənclər Qarabağın bərpasında daha yaxından iştirak etmək imkanı əldə edəcəklər”.
Daha sonra çıxış edən Milli Məclisin deputatı, QDF-in Müşahidə Şurasının üzvü Fatma Yıldırım bildirib ki, hazırda işğaldan azd edilən ərazilərdə sürətli bərpa-quruculuq işləri getsə də, hələ görüləsi çox iş var:
“Vətən müharibəsində qələbədən sonra ölkəmizin daha da güclənməsi üçün yeni imkanlar açılıb. Bununla belə müharibə başa çatsa da informasiya müharibəsi davam etməkdədir. Hələ də sülh müqaviləsi imzalanmayıb. Buna görə də gənclər Qarabağın bərpasında, xüsusən də informasiya savaşında daha aktiv iştirak etməlidirlər”.
Çıxışlardan sonra görüş müzakirələr və sual-cavab sessiyası ilə davam edib. Tədbir iştirakçıları tələbələrin ünvanladıqları çoxsaylı sualları cavablandırıblar.

Состоялась встреча со студентами UNEC на тему «Роль солидарности в возрождении Карабаха»
3 марта со студентами Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) состоялась встреча на тему «Роль солидарности в возрождении Карабаха».
Во встрече, состоявшемся при инициативе Фонда возрождения Карабаха (ФВК), приняли участие председатель правления фонда Рахман Гаджиев, ректор UNEC, член Наблюдательного совета ФВК Адалат Мурадов, депутат Милли Меджлиса, член Наблюдательного совета ФВК Фатма Йылдырым, преподаватели и студенты университета.
Выступивший на мероприятии со вступительной речью ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил, что одна из главных задач, стоящих перед нами после великой победы, одержанной в Отечественной войне, заключается в том, чтобы трансформировать победу во все сферы нашей жизни. По словам ректора, большая ответственность в этой области лежит на молодежи и студентах. Своими новаторскими мыслями и интересными инициативами они должны способствовать восстановлению территорий, освобожденных от оккупации. В связи с этим он предложил создать инициативную группу молодежи.
Адалат Мурадов также рассказал о Карабахском университете, который планируется создать в городе Агдаме: «Карабахский университет, который планируется создать в городе Агдаме, станет одним из самых современных и передовых учебных заведений в мире. В ближайшее время мы начнем собирать книги для упомянутого университета. Лично я думаю подарить тысячу книг».
Говоря о том, что восстановление Карабаха является общенациональной задачей, ректор призвал всех тех, кто любит родину принять активное участие в этом деле.
Затем был продемонстрирован видеоролик «Урбицит в Карабахе», подготовленный на основе материалов интернет-ресурса «Karabakh.Center» (https://karabakh.center/az), автором идеи которого является Первый вице-президент Мехрибан ханум Алиева.
Затем с презентацией выступил председатель правления Фонда возрождения Карабаха Рахман Гаджиев. Р.Гаджиев отметил, что после исторической победы, одержанной мужественной азербайджанской армией под руководством Главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева в 44-дневной Отечественной войне, перед нами стоит новая миссия – миссия восстановления и воссоздания освобожденного Карабаха:
«Масштабы разрушений на освобожденных территориях чрезвычайно велики. Наши города, разрушенные армянами, даже сравнивают с городами Хиросима и Нагасаки, которые были разрушены атомными бомбами во время Второй мировой войны. Акт вандализма был совершен не только в отношении наших населенных пунктов, но и в отношении наших исторических и религиозных памятников. Однако, хотя восстановление освобожденных от оккупации территорий является сложным процессом, я верю, что, проявив солидарность, мы сможем достойно справиться с этой сложной и почетной задачей».
Рахман Гаджиев подробно проинформировал участников встречи об основных направлениях деятельности Фонда возрождения Карабаха, созданного на основании Указа Президента Ильхама Алиева от 4 января 2021 года, а также о проделанной работе и реализованных проектах на освобожденных от оккупации территориях при поддержке Фонда.
Высоко оценивая роль солидарности в восстановлении Карабаха, Председатель Правления совершил экскурс в историю и привел в пример восстановление городов и других населенных пунктов, разрушенных после Первой и Второй мировых войн:
«Например, во время Первой мировой войны многие европейские города были серьезно разрушены, некоторые практически стерты с лица земли. Тем не менее, люди объединились вокруг культурных ценностей и отстроили те города.
Во многих случаях реставрация памятников культуры, являющихся символами городов, осуществлялась за счет пожертвований местных и иностранных предпринимателей и широких слоев общества. Если мы обратим внимание на опыт французских городов Ланс и Реймс, то увидим, что различные инициативы по сбору средств, организованные на основе идеи реставрации исторических памятников, позволили провести восстановление города Реймса в более короткое время. Город Ланс, не использовавший этот потенциал, остался в процессе восстановления. Все это показывает важность роли солидарности в восстановлении городов и исторических памятников».
Говоря о роли студентов и молодежи в восстановлении Карабаха, Рахман Гаджиев отметил о большом значении проведении постоянных встреч со студентами и молодежью:
«Нам как фонду очень важно проводить регулярные встречи со студентами и молодежью, изучать их мысли и предложения. В ближайшее время мы подготовим рабочий план того, что мы можем сделать с молодежью. Благодаря этому у молодежи будет возможность более активно участвовать в восстановлении Карабаха».
Затем выступила депутат Милли Меджлиса, член Наблюдательного совета ФВК Фатма Йылдырым, которая отметили, что несмотря на то, что в настоящее время на территориях, освобожденных от оккупации ведется большая работа по восстановлению, однако предстоит проделать очень много работ:
«После победы в Отечественной войне открылись новые возможности для дальнейшего укрепления нашей страны. Однако, несмотря на то, что война закончилась, информационная война продолжается. Мирный договор до сих пор не подписан. Поэтому молодежь должна активнее участвовать в восстановлении Карабаха, особенно в информационной войне».
После выступлений встреча продолжалась дискуссией и вопросами-ответами. Участники мероприятия ответили на многочисленные вопросы студентов.