UNEC tələbələrindən “Xocalıya ədalət!” kampaniyasına dəstək
Fevralın 25-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Xocalı soyqırımının 24 illiyinə həsr olunan təbdir keçirilib.
Tədbirdən öncə iştirakçılar Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə ucaldılan, yarpaqlarında faciə qurbanlarının adları həkk olunan abidə ağacı və tələbələrin soyqırımı əks etdirən rəsm əsərləri ilə tanış olublar.
Tədbir soyqırım qurbanlarının xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsilə başlanıb. UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov Xocalı soyqırımının bəşəriyyət və insanlıq əleyhinə yönəlmiş dəhşətli cinayət olduğunu bildirib. Bu amansız soyqırımının acı nəticələrinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında, Xocalı faciəsinə hüquqi-siyasi qiymət verilməsində Ulu Öndər Heydər Əliyevin xidmətlərini xüsusi vurğulayıb.
Heydər Əliyev Fondunun soyqırımı həqiqətlərinin dünyaya bəyan edilməsi istiqamətindəki xidmətlərini vurğulayan rektor, Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq təbliğat və məlumatlandırma kampaniyasının əhəmiyyətindən danışıb. UNEC tələbələrinin “Xocalıya ədalət!” çağırışına qoşularaq “UNEC’s Khojaly outreach” adlı müsabiqə keçirdiyini bildirib. UNEC-in Yaradıcılıq Mərkəzinin Tarix dərnəyinin təşkil etdiyi müsabiqədə tələbələr Xocalı soyqırımını əks etdirən təqdimatla çıxış ediblər.
Tədbirdə müsabiqə qalibləri Nigeriya vətəndaşı Con Aroqun və Elşad Quliyev öz təqdimatlarını nümayiş etdiriblər. Sonra Xocalıya həsr edilən videorolik izlənilib. UNEC-in Yaradıcılıq Mərkəzinin hazırladığı “Xocalı soyqırımı tablosu” tamaşası oynanılıb.

UNEC Students support the Campaign “Justice for Khojali”
Event dedicated to the 24th anniversary of Khojali Genocide has been held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on February 25.
The participants have become familiar with the paintings by UNEC students reflecting the Khojali massacre before the event.
The event started with a minute’s silence in genocide victims’ memory. Speaking at the event, UNEC Rector, Professor Adalat Muradov highlighted the Khojali massacre as a heinous crime against mankind and humanity. He has especially emphasized our Great Leader Heydar Aliyev’s merits in informing the world community about the severe consequences of massacre and in political and legal assessment of Khojali tragedy.
Stressing the contributions made by the Heydar Aliyev Foundation in the direction of declaring the realities of the genocide, Rector spoke about the importance of the international awareness campaign “Justice for Khojali!” realized by the Vice-president of the Foundation Leyla Aliyeva. He said that UNEC students have joined the call “Justice for Khojali!” by participating in the competition “UNEC’s Khojali Outreach”. Students have delivered the truth about the genocide to the world within 5 minutes during the competition organized by the Historical Circle of UNEC’s Creativity Center.
Winners of the competition the citizen of Nigeria John Arogon and Elshad Guliyev have made presentations on the topic.
Afterwards a video devoted to Khojali has been demonstrated. A play “Khojali Genocide Spreadsheet” acted by the students of UNEC Creativity Center has also been staged during the event.