Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) “Beynəlxalq İqtisadiyyat (İngilis dilli)” kafedrasının nəzdində fəaliyyət göstərən “ISE Start-up Club”un təşkilatçılığı ilə Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin “I2B – İdeyadan Biznesə” layihəsi birgə startap müsabiqəsi keçirib.
UNEC-də təşkil olunan müsabiqəsində tələbələrlə iş üzrə prorektor, dosent Səadət Qəndilova bildirib ki, müsabiqəyə universitetin 36 tələbəsindən 11 komanda qatılıb. Hər bir komanda müxtəlif sahələrə aid biznes ideyalarını təqdim edəcəklər.
Tədbirdə uştirak edən Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin İnformasiya cəmiyyətinin və elektron idarəçiliyin innovativ inkişafı şöbəsinin müdiri Rəşad Əzizov ölkədə startap hərəkatının genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən işlərdən danışıb, son illər bu sahədə uğurlu nəticələr əldə olunduğunu vurğulayıb. “Bu gün ideyası olan, amma onu layihələndirməkdə çətinlik çəkən onlarla gəncin olduğunu diqqətə çatdıran R.Əzizov həmin gənclərin aşkarlanması və birlikdə yeni innovativ layihələrin ərsəyə gətirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. O, UNEC-in keçirdiyi startap müsabiqəsinin bu istiqamətdə mühüm rol oynadığını bildirib.
UNEC-in Beynəlxalq əməkdaşlıq departamentinin Strateji inkişaf şöbəsinin müdiri, “Beynəlxalq iqtisadiyyat” (ingilis dilli) kafedrasının müəllimi, “ISE Start-up Clubunun rəhbəri Turan Süleymanov tələbələrə biznes ideyaların yaradılması, maliyyələşdirilməsi, marketinqi mövzularında təlimlərin keçirildiyini bildirib, təqdim olunan startapların müxtəlif istiqamətləri əhatə etməklə yanaşı, günün tələblərinə cavab verdiyini vurğulayıb.
UNEC-in Karyera Mərkəzinin müdiri Ramil Cabbarov UNEC-də həyata keçirilən startap layihələrindən danışıb. UNEC-də İnnovativ Biznes İnkubatorun (İBİ) fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdıran R.Cabbarov burada gənc menecer və sahibkarların yetişdirilməsi, startaplara tədris-metodiki, maddi-texniki, psixoloji və maliyyə dəstəyinin göstərilməsi üçün bütün imkanların mövcud olduğunu qeyd edib. UNEC İBİ-də ölkə iqtisadiyyatına fayda verəcək investorların yetişəcəyinə əminliyini ifadə edən mərkəz direktoru ideyanın startapa çevrilməsi yollarından da danışıb.
Sonra tələbələr startap layihələrini təqdim ediblər. “Cancarryou”, “Football Union”, “iFood”, “edulife.az” və “Boomerang” layihələri qalib seçilib.
Qaliblərə Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin mükafatları təqdim olunub. Eyni zamanda onlar “I2B- İdeyadan Biznesə” startap müsabiqəsinin respublika üzrə finalında iştirak etmək hüququ qazanıblar.

The startups of the UNEC students have won the “I2B- From Idea to Business” competition
The startup competition “I2B – From Idea to Business” project was held by the joint organization of the “ISE Start-up Club” operating under the chair of “International Economics” (English speaking) at Azerbaijan State Economic University (UNEC) and the Ministry of Transport, Communication and High Technologies.
In the competition organized at UNEC, the associate professor, pro-rector for work with students Saadat Gandilova noted that, 11 teams from 36 students of the university participated in the competition. Each team will present their business ideas related to different areas.
Rashad Azizov, Head of the Information Society and Innovative Development of and Electronic Governance Department of the Ministry of Transport, Communication and High Technologies, who participated in the event,   spoke about the work done to expand the startup movement in the country, and stressed the successful results achieved in this area in recent years. Noting that, there are dozens of young people who have ideas today, but they have difficulty in designing, Ramiz Azizov underlined the necessity of identifying these young people and bringing together the new innovative projects. He said that, the startup competition held by the UNEC played the important role in this direction.
The head of Strategic Development Section of the UNEC International Cooperation Department, the teacher of “International Economics” (English speaking) chair, the head of the “ISE Start-up Club” Turan Suleymanov said that, there had been conducting trainings for students on the topics of creating the business ideas, financing, marketing, and noted that the offered startups cover the different aspects and meet the requirements of the day.
The Head of the UNEC Career Center Ramil Jabbarov spoke about the startup projects that had implemented at UNEC. Noting the activity of the Innovative Business Incubator at UNEC, R.Jabbarov said that there were all opportunities for training of young managers and entrepreneurs, providing training and methodological, material-technical, psychological and financial support to startups. Stressing the confidence in the growth of investors who will benefit the country’s economy, the head of the UNEC IBI also spoke about the ways to turn the idea into the startup. Then the students presented their startup projects. The “Cancarryou”, “Football Union”, “iFood”, “edulife.az” and “Boomerang” projects have been selected the winners.
The winners were awarded with the prizes of the Ministry of Transport, Communication and High Technologies.
At the same time, they have the right to participate in the republican finals of the “I2Bfrom Idea to Business” Startup Competition.