UNEC tələbəsi: Fəxr edirəm ki, Aprel qələbəsində mənim də payım var
UNEC-in professor-müəllim heyəti və tələbələri Aprel qələbəsinin ildönümündə Horadizə və Lələtəpə yüksəkliyinə səfər ediblər. Universitet əməkdaşları səfərlə bağlı təəssüratlarını unce.edu.az saytı ilə bölüşüblər.
Millət vəkili, UNEC-in “Qiymət və qiymətləndirmə” kafedrasının müdiri, professor Xanhüseyn Kazımlı: “Aprel döyüşləri bizim şanlı hərbi qələbəmizdir, dövlətimizin, xalqımızın, ordumuzun gücünü göstərən qələbədir. Bu döyüşlər onu göstərir ki, Azərbaycan xalqı və dövləti heç vaxt işğalla barışmayacaq. Bu gün əsgərlərimizdə gördüyümüz ruh yüksəkliyi, hərbi hazırlıq onu deməyə əsas verir ki, biz ərazi bütövlüyümüzü nəyin bahasına olursa-olsun bərpa edəcəyik”.
Maliyyə və mühasibat fakültəsinin dekanı, dosentGəray Musayev: “Əsgərlərimizin döyüş hazırlığı və Vətən sevgisi qürurvericidir. Hamımızın ümumi vəzifəmiz xalqımızda vətənpərvərlik, millətə sədaqət, Vətən uğrunda şəhidliyə hazır olmaq hisslərini formalaşdırmaq, inkişaf etdirmək və təbliğ etməkdir. Biz də geri dönərkən bir müəllim kimi burada, ön cəbhədə  gördüklərimizi, hiss etdiklərimizi mütləq tələbələrimizəçatdıracağıq. Qələbə bizimlədir!”
“Qiymət və qiymətləndirmə” kafedrasının baş müəllimi, şəhid Qiyas Quliyevin qardaşı İbrahim Quliyev: “Bu yürüşqəhrəman şəhidlərimizin, o cümlədən şəhid qardaşının ruhuna ehtiram əlamətidir. Azərbaycanın suverenliyi hər birimizin ən müqəddəs məqsəd və vəzifədir. Belə olan halda biz öz taleyimizin sahibi kimi vətənimizi, torpaqlarımızı öz gücümüzlə qorumalıyıq. Qardaşım da bu amal uğrunda şəhidlik zirvəsinə ucalıb. Vətən sağ olsun!”
UNEC tələbəsi, Aprel döyüşlərinin iştirakçısı Məftun İsmayılov: “Bu gün şəhid olmuş cəbhə yoldaşlarımın ailə üzvləri ilə görüşdük. Onların qarşısında baş əyirəm. Yoldaşlarımın xatirəsi mənim üçün müqəddəsdir. Aprel döyüşləri ilə bağlı unudulmaz xatirələrim var. Bu döyüşlərdə sinəmdən qəlpə yarası aldım, lakin buna baxmayaraq səngəri tərk etmədim. Fəxr edirəm ki, belə bir böyük əməliyyatın iştirakçısıyam və bu qələbədə mənim də payım var. Əməliyyatda üzərimə düşən vəzifəni layiqincə yerinə yetirdim. Ali Baş Komandanımızın əmri iləyenə də döyüşə hazıram”.
UNEC-in tələbə-rektoru Şahin Həsənov: “Torpaqlarımızın azadlığı uğrunda  döyüşən igid əsgərlərlə birlikdə olmaq, onların döyüş xatirələrini dinləmək sözlə ifadə edilə bilinməyən hisslərdir. Bu qələbə uğrunda şəhid olan UNEC-in iki məzunu – Tural Dadaşov və Mahir Mirzəyevin adını qürurla çəkirik. Biz onlarlafəxr edirik. Qoy onların ruhu rahat olsun, çünki biz – gələcəyin əsgərləri onların qısasını alacağıq.Biz gənclərdə vətənpərvərlik ruhu, döyüş ruhu daha güclü olmalıdır. Çünki Vətəni, torpağı müdafiə etmək hər bir gəncin müqəddəs vəzifəsidir”.

Студент UNEC: я горжусь, что в апрельских победах есть и моя доля
Профессорско-преподавательский состав и студенты UNEC по случаю годовщины победы в апрельских боях посетили Горадиз и вершину Лелетепе. Сотрудники университета поделились впечатлениями на сайте unce.edu.az.
Депутат, заведующий кафедрой «Цена и оценка» UNEC, профессор Хангусейн Казымлы: «Апрельские бои наша славная военная победа, которая показала силу нашего государства, народа, армии. Эти бои показали, что азербайджанский народ и государство никогда не смирятся с оккупацией. Сегодня высокий энтузиазм, военная подготовка солдат дает основание говорить, что мы во чтобы то ни стало восстановим целостность нашей территории».
Декан факультета Финансов и бухгалтерии, доцент Герай Мусаев: «Можно гордиться военной подготовкой и патриотизмом наших солдат. Наша общая цель формирование, развитие и пропаганда в народе чувства патриотизма, верность нации, готовность стать шехидом во имя Родины. А мы как преподаватели, вернувшись, расскажем нашим студентам об увиденном на переднем фронте. Победа за нами!».
Старший преподаватель кафедры «Цена и оценка», Ибрагим Гулиев, брат шехида Гияса Гулиева: «Этот поход дань уважения героям-шехидам, в том числе моему брату-шехиду. Суверенитет Азербайджана является самой святой целью и обязанностью каждого из нас. В таком случае мы как хозяева своих судеб должны защищать свою родину и земли. Мой брат поднялся на вершину шехидства во имя этой цели. Да здравствует Родина!»
Студент UNEC, участник апрельских боев: «Сегодня мы встретились с членами семьи товарищей, ставших шехидами. Я преклоняюсь перед ними. Память моих товарищей свято для меня. У меня незабываемые воспоминания об апрельских боях. Несмотря на то, что в этих боях получил тяжелое осколочное ранение в грудь, я не покинул окопы. Горжусь, что являюсь участником такой большой операции и в этой победе есть и моя доля. Я достойно выполнил свои обязанности. По приказу Верховного главнокомандующего я вновь готов идти в бой».
Студент-ректор UNEC Шахин Гасанов: «Быть вместе с солдатами, сражающимся во имя освобождения наших земель, слушать их воспоминания о боях это такое чувство, которое нельзя выразить словами. Мы гордо произносим имена двух выпускников UNEC – Турала Дадашова и Махира Мирзоева, ставших шехидами во имя этой победы. Пусть покоится их душа, потому что мы, будущие солдаты отомстим за них. У нас молодежи должно быть сильно развито чувство патриотизма, боевой дух. Потому что защита Родины, земли святой долг каждого молодого человека».