UNEC tələbəsi: Fəxr edirəm ki, Aprel qələbəsində mənim də payım var
UNEC-in professor-müəllim heyəti və tələbələri Aprel qələbəsinin ildönümündə Horadizə və Lələtəpə yüksəkliyinə səfər ediblər. Universitet əməkdaşları səfərlə bağlı təəssüratlarını unce.edu.az saytı ilə bölüşüblər.
Millət vəkili, UNEC-in “Qiymət və qiymətləndirmə” kafedrasının müdiri, professor Xanhüseyn Kazımlı: “Aprel döyüşləri bizim şanlı hərbi qələbəmizdir, dövlətimizin, xalqımızın, ordumuzun gücünü göstərən qələbədir. Bu döyüşlər onu göstərir ki, Azərbaycan xalqı və dövləti heç vaxt işğalla barışmayacaq. Bu gün əsgərlərimizdə gördüyümüz ruh yüksəkliyi, hərbi hazırlıq onu deməyə əsas verir ki, biz ərazi bütövlüyümüzü nəyin bahasına olursa-olsun bərpa edəcəyik”.
Maliyyə və mühasibat fakültəsinin dekanı, dosentGəray Musayev: “Əsgərlərimizin döyüş hazırlığı və Vətən sevgisi qürurvericidir. Hamımızın ümumi vəzifəmiz xalqımızda vətənpərvərlik, millətə sədaqət, Vətən uğrunda şəhidliyə hazır olmaq hisslərini formalaşdırmaq, inkişaf etdirmək və təbliğ etməkdir. Biz də geri dönərkən bir müəllim kimi burada, ön cəbhədə  gördüklərimizi, hiss etdiklərimizi mütləq tələbələrimizəçatdıracağıq. Qələbə bizimlədir!”
“Qiymət və qiymətləndirmə” kafedrasının baş müəllimi, şəhid Qiyas Quliyevin qardaşı İbrahim Quliyev: “Bu yürüşqəhrəman şəhidlərimizin, o cümlədən şəhid qardaşının ruhuna ehtiram əlamətidir. Azərbaycanın suverenliyi hər birimizin ən müqəddəs məqsəd və vəzifədir. Belə olan halda biz öz taleyimizin sahibi kimi vətənimizi, torpaqlarımızı öz gücümüzlə qorumalıyıq. Qardaşım da bu amal uğrunda şəhidlik zirvəsinə ucalıb. Vətən sağ olsun!”
UNEC tələbəsi, Aprel döyüşlərinin iştirakçısı Məftun İsmayılov: “Bu gün şəhid olmuş cəbhə yoldaşlarımın ailə üzvləri ilə görüşdük. Onların qarşısında baş əyirəm. Yoldaşlarımın xatirəsi mənim üçün müqəddəsdir. Aprel döyüşləri ilə bağlı unudulmaz xatirələrim var. Bu döyüşlərdə sinəmdən qəlpə yarası aldım, lakin buna baxmayaraq səngəri tərk etmədim. Fəxr edirəm ki, belə bir böyük əməliyyatın iştirakçısıyam və bu qələbədə mənim də payım var. Əməliyyatda üzərimə düşən vəzifəni layiqincə yerinə yetirdim. Ali Baş Komandanımızın əmri iləyenə də döyüşə hazıram”.
UNEC-in tələbə-rektoru Şahin Həsənov: “Torpaqlarımızın azadlığı uğrunda  döyüşən igid əsgərlərlə birlikdə olmaq, onların döyüş xatirələrini dinləmək sözlə ifadə edilə bilinməyən hisslərdir. Bu qələbə uğrunda şəhid olan UNEC-in iki məzunu – Tural Dadaşov və Mahir Mirzəyevin adını qürurla çəkirik. Biz onlarlafəxr edirik. Qoy onların ruhu rahat olsun, çünki biz – gələcəyin əsgərləri onların qısasını alacağıq.Biz gənclərdə vətənpərvərlik ruhu, döyüş ruhu daha güclü olmalıdır. Çünki Vətəni, torpağı müdafiə etmək hər bir gəncin müqəddəs vəzifəsidir”.

UNEC Student: “I am proud that I have a share in April battles”
UNEC’s academic staff and students travelled to Horadiz and Lalatepe height on the anniversary of April fights. University employees shared their impressions of the trip with unec.edu.az webpage.
Member of Parliament, Head of UNEC Department of “Price and Pricing”, Professor Khanhuseyn Kazimli: “April fights is our glorious military victory; it is the victory that show our state’s, nation’s and army’s power. The battles show that Azerbaijan people and Government will never reconcile with the occupation. The enthusiasm and military training we see in our soldiers, grounds to say that we will restore our territorial integrity at all costs”.
Dean of the School of “Finance and Accounting”, Associate Professor Geray Musayev: “We take pride of the combat readiness of our troops. The mission of all of us is to form, develop and promote the feelings such as patriotism to our people, loyalty to the nation and to be ready for martyrdom. Moreover, we promise to deliver all we have seen here, to our students. The victory is with us!”
A senior teacher of the Department of “Price and Pricing”, martyr Giyas Guliyev’s brother Ibrahim Guliyev: “The march is a sign of respect to our hero martyrs’ and my brother’s memories. Azerbaijan sovereignty is the most sacred goal and duty of all of us. In this case, as the owners of our destinies, we have to protect our lands. My brother has risen to the top of martyrdom with this goal. Let our Homeland be safe!”
UNEC student, participant of the April fights Maftun Ismayilov: “Today we met with my my friends’ family members who were killed in the front. I bow my head in front of them. My friends’ memory is sacred to me. I have unforgettable memories about the April battles. I got shrapnel wounds on my chest in this battle; however, I did not leave the trench. I am proud to be the participants such a major operation and have a share of this victory. I fulfilled my duty within the operation decently. I am ready to fight again by the Supreme Commander’s order”.
A Student-rector of UNEC Shahin Hasanov: “To visit the brave soldiers who fight for the liberation of our lands and listen their memories is the feeling that cannot be expressed with words. We remember UNEC’s alumni- Tural Dadashov and Mahir Mirzayev who died for this victory with pride. We are proud of them. Let their souls sleep in peace; because we-soldiers of the future will take revenge of them. We have to develop the feelings of patriotism and fighting spirit. Because, to defend the Homeland is the sacred duty of every young person”.