UNEC tələbəsinin bir günü
Noyabrın 17-si Beynəlxalq Tələbə Günüdür. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) tələbələri bu günlə bağlı video çarx hazırlayıb. Tələbə Gənclər Təşkilatının hazırladığı videoçarxda UNEC-in əcnəbi tələbələrindən birinin bir günlük həyatı öz əksini tapıb.
Videoçarxda Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin III kurs tələbəsi Arogun Michael Oluvasegun çəkilib. O, Nigeriya vətəndaşıdır və UNEC-də maliyyə ixtisası üzrə təhsil alır.
Qeyd: “Beynəlxalq Tələbə Günü” 1946-cı ildə Praqada çex vətənpərvər tələbələrin ildönümünə həsr olunan beynəlxalq tələbələr konqresində təsis edilib. Bu gün gənclik, romantika, şənlik günü kimi qəbul edilsə də, onun yaranma tarixi qanlı hadisələrlə bağlıdır. Faciəvi hadisələr 28 oktyabr 1939-cu il faşistlərin işğalı altında olan Çexoslovakiyada baş verib. Respublika günü münasibəti ilə küçələrə axışan tələbə və müəllimlər faşist qoşunlarının zorakılığına məruz qalıb. Analoji hadisələrin qarşısının alınması məqsədi ilə 1200 tələbə həbs edilərək konslaqerlərə aparılıb. Tələbə hərəkatının 9 fəal üzvü məhkəmənin hökmü olmadan edam olunub. Adolf Hitlerin qərarı ilə Çexiyanın bütün ali təhsil müəssisələrinin fəaliyyəti müharibə bitənə qədər dayandırılıb.

Один день студента UNEC
17 ноября Международный день студента. Студенты Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) в связи с этим подготовили видео ролик. В видео ролике, подготовленном Студенческой молодежной организацией, нашло отражение однодневная жизнь одного из иностранных студентов.
В видео ролике снялся студент III курса Международной школы экономики Арогун Микаел Олувасегун. Он гражданин Нигерии и получает образование по специальности финансы в UNEC.
Примечание«Международный день студента» учрежден в 1946 году в Праге на международном студенческом конгрессе, посвященном годовщине чешских  студентов-патриотов.  Несмотря на то, что этот день воспринимается как молодежный, романтичный, веселый день, история его создания связана с кровавыми событиями. Трагические события произошли 28 октября 1939 года в Чехословакии, находящейся под оккупацией фашистов. Выбежавшие на улицу, студенты и преподаватели в день Республики,  подверглись насилию фашистской армии. С целью предотвращения аналогичных событий 1200 студентов были арестованы и брошены в концлагери. 9 активных членов студенческого движения были казнены без суда. По решению Адольфа Гитлера деятельность всех учебных заведений Чехии до завершения войны была приостановлена.