UNEC tələbəsinin bir günü
Noyabrın 17-si Beynəlxalq Tələbə Günüdür. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) tələbələri bu günlə bağlı video çarx hazırlayıb. Tələbə Gənclər Təşkilatının hazırladığı videoçarxda UNEC-in əcnəbi tələbələrindən birinin bir günlük həyatı öz əksini tapıb.
Videoçarxda Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin III kurs tələbəsi Arogun Michael Oluvasegun çəkilib. O, Nigeriya vətəndaşıdır və UNEC-də maliyyə ixtisası üzrə təhsil alır.
Qeyd: “Beynəlxalq Tələbə Günü” 1946-cı ildə Praqada çex vətənpərvər tələbələrin ildönümünə həsr olunan beynəlxalq tələbələr konqresində təsis edilib. Bu gün gənclik, romantika, şənlik günü kimi qəbul edilsə də, onun yaranma tarixi qanlı hadisələrlə bağlıdır. Faciəvi hadisələr 28 oktyabr 1939-cu il faşistlərin işğalı altında olan Çexoslovakiyada baş verib. Respublika günü münasibəti ilə küçələrə axışan tələbə və müəllimlər faşist qoşunlarının zorakılığına məruz qalıb. Analoji hadisələrin qarşısının alınması məqsədi ilə 1200 tələbə həbs edilərək konslaqerlərə aparılıb. Tələbə hərəkatının 9 fəal üzvü məhkəmənin hökmü olmadan edam olunub. Adolf Hitlerin qərarı ilə Çexiyanın bütün ali təhsil müəssisələrinin fəaliyyəti müharibə bitənə qədər dayandırılıb.

November 17 is the International Student Day. Students of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) prepared a video on this occasion. UNEC International Student’s life is reflected in the video shot by the Student Youth Organization.
A third-year undergraduate student of the International School of Economics Arogun Michael Oluvasegun was shot in the video. He is a citizen of Nigeria and is majoring in Finance at UNEC.
Note: The “International Students’ Day” was founded within the congress of international students dedicated to the anniversary of Czech patriotic students in Prague 1946. However the day was adopted as the day of youth, romantics and joy, it is associated with bloody events. Tragic events happened in Czechoslovakia which was occupied by German Nazi on October 28 1939. The German Nazis rounded up and murdered the students and teachers who participated in the demonstrations. 1.200 students were sent over the concentration camps aiming to prevent the analogical accidents. 9 members of student movement were executed without a court order. Subsequently, all Czech universities and colleges were closed by Adolf Hitler’s decision until the end of war.