UNEC Almaniya universiteti ilə birgə uzunmüddətli layihəyə start verdi
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) ilə Almaniyanın Siegen Universiteti birgə dörd ili əhatə edəcək layihəyənin icrasına başlayıb. “Sahibkarlıq təhsili: Azərbaycanda iş yerlərinin yaradılması və məşğulluğun əsas amili kimi” adlı layihəni Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin (DAAD) Baş Ofisi maliyyələşdirib. Layihəyə uyğun olaraq, yay və qış məktəblərinin təşkili, maliyyə, biznes planlaşdırılması, sahibkarlıq, innovasiya menecmenti, loqistika, e-kommersiya, risklərin idarə edilməsi və digər mövzularda təlimlərin, birgə seminarların, keçirilməsi nəzərdə tutulub. Layihə çərçivəsində UNEC-in 16 gənc alim və doktorantının Siegen universitetində tədqiqat təcrübəsində iştirakı, birgə magistratura proqramının yaradılması, hər iki universitetdə “məsləhətçi maliyyə klubları”nın təşkili, Azərbaycan və Almaniyanın müxtəlif şirkətlərində təcrübələrin keçirilməsi, gənc alimlər arasında “kiçik biznes plan” müsabiqəsinin, universitetlərin professor-müəllim və inzibati heyətinin iştirakı ilə Bakı şəhərində və Siegendə birgə seminarların təşkili də baş tutacaq. Rellaşdırılan təlimlərin iştirakçılarının vahid məzun bazasında birləşdirilməsi mümkün olacaq.
Layihənin ilk mərhələsində UNEC-in bir müəllimi və on tələbəsinin Almaniyanın Siegen universitetində təşkil ediləcək Qış Məktəbində (Winter School) iştirak edəcəklər. UNEC müəllimi Siegen Universitetində “Maliyyə bazarları” dərsini tədris edəcək. Dərsdə UNEC tələbələri ilə yanaşı, Siegen Universitetinin tələbələri də iştirak edəcək. Dərsi uğurla başa vuran bütün tələbələr UNEC kreditlərini qazanacaqlar. Alman tələbələrinin əldə etdikləri UNEC kreditləri Siegen Universiteti tərəfindən tanınacaq.
Almaniyaya yola düşəcək müəllim və tələbələrlə görüşən UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov dünyanın nüfuzlu ali məktəbləri, eyni zamanda Siegen Universiteti ilə qurulan uğurlu əməkdaşlıqdan danışaraq, tələbələri layihədə aktiv iştirak etməyə, alman tələbələrinə Azərbaycanı daha yaxından tanıtmağa, Almaniyanı, onun tarixini, mədəniyyətini öyrənməyə çağırıb.
“Sahibkarlıq təhsili: Azərbaycanda iş yerlərinin yaradılması və məşğulluğun əsas amili kimi” layihəsi 2016-2019-cu illəri əhatə edəcək.

UNEC и университет Германии дали старт долгосрочным проектам
Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC) и Зигенский университет Германии дали старт совместным проектам. Проект под названием «Предпринимательское образование: как основной фактор создания в Азербайджане рабочих мест и занятости» финансирует Главный офис Германской службы академических обменов  (DAAD). Согласно проекту предусматривается организация летних и зимних школ, проведение тренингов, совместных семинаров по теме финансов, планирования бизнеса, предпринимательства, инновационного менеджмента, логистики, е-коммерции, управления рисками и другие темы. Согласно проекту, в исследовательской практике Зигенского университета состоится участие  16 молодых ученых и докторантов UNEC, совместное создание магистерской программы, организация в обоих университетах «Клуба финансового консультанта», проведение среди молодых исследователей конкурса «небольшой бизнес-план».
В рамках проекта как первый шаг один преподаватель и десять студентов UNEC примут участие в Зимней школе (Winter School), организованной в Зигенском университета Германии. Преподаватель UNEC в Зигенском университете будет преподавать дисциплину «Финансовые рынки». На уроке наряду со студентами UNEC примут участие также студенты Зигенского университета. Все студенты, успешно завершившие занятия, получат кредиты UNEC. А кредиты  UNEC, полученные немецкими студентами, будут признаны Зигенским университетом.
Ректор UNEC, проф. Адалат Мурадов, встретившийся с преподавателем и со студентами, которые должны выехать в Германию, говоря об успешном сотрудничестве с престижными университетами мира, в то же время с Зигенским университетом, призвал студентов к активному участию в проекте, близкому ознакомлению немецких студентов с Азербайджаном, изучению истории,  культуры Германии.
Следует отметить, что проект «Предпринимательское образование: как основной фактор создания в Азербайджане рабочих мест и занятости» будет включать  2016-2019 годы.