UNEC yeni tədris ilinə hazırdır
UNEC-də 2019/2020-ci tədris ilinə hazırlıq və UNEC-in 22 avqustda qəbul olunan Nizamnaməsindən irəli gələn vəzifələrin icrasına həsr olunan rektorluğun iclası keçirilib.
Rektor, professor Ədalət Muradov yeni tədris ilinin başlanması münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik edərək, onlara fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
UNEC-in Nizamnaməsinin təsdiqləndiyini və universitetin Publik hüquqi şəxs statusu aldığını diqqətə çatdıran rektor, sənədə əsasən, universitetin strukturunda və idarəetməsində ciddi dəyişikliklərin gözlənildiyini bildirib. Nizamnamədən irəli gələn vəzifələrin icrası ilə bağlı  universitet kollektivinin qarşısında müvafiq vəzifələrin dayandığını qeyd edib.
Ə.Muradov yeni tədris ilində universitetdə bır sıra yeniliklərin həyata keçiriləcəyini də bildirib. UNEC-də uğurlu elektron universitet modelinin tətbiq olunduğunu deyən rektor artıq kağızsız kargüzarlığa keçməyin vaxtı gəlib çatdığını bildirdi. Rektor tələbələrə operativ və innovativ təhsil xidməti göstərən “Bir pəncərə” sisteminin fəaliyyətə başlayacağını qeyd edib.
Sonra İqtisadi məsələlər üzrə prorektor, dosent Mikayıl Zeynalov tədris binalarının, auditoriyaların mövcud durumu və tədrisə hazırlığı barədə, Tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektor, dosent Anar Rzayev isə tədris prosesinin təşkili haqqında məlumat verib. Müəllimlərin tədris yükünün bölündüyünü, dərs cədvəllərinin hazırlanaraq, Eduman sisteminə yükləndiyini bildirib. Prorektor UNEC-də bu ildən xarici dilin tədrisində yeni standartların tətbiq ediləcəyini diqqətə çatdırıb. UNEC-in Dərbənd və Zaqatala filiallarında tədrisin təşkilindən söz açan A.Rzayev filiallarda qış imtahan sessiyasının elektron universitet modeli əsasında  təşkil olunacağını vurğulayıb.
Elektron İdarəetmə Mərkəzinin direktoru, dosent Zöhrə Həsənova tədris binalarının, auditoriyaların, kitabxanaların texniki vəziyyəti, şəbəkə xidməti ilə təminatı barədə danışıb. Auditoriyalarda quraşdırılan elektron tribuna, proyektor, kompüter və digər texniki avadanlıqların mövcud durumu haqqında hesabatla çıxış edib.
Kitabxana İnformasiya Mərkəzinin müdiri, Adilə Abdullayeva mərkəzin strukturu və fəaliyyəti, UNEC-in 24/7 və digər tədris binalarındakı kitabxanalarının iş rejimi barədə məlumat verib. 24/7 kitabxananın həftənin 7 günü 24 saat, digər kitabxanaların isə uzadılmış iş rejimində saat 22:00-dək fəaliyyət göstərəcəyini diqqətə çatdırıb.

UNEC готов к новому учебному году
В UNEC состоялось заседание ректората, посвященное подготовке к новому 2019/2020 учебному году и выполнению обязанностей, исходящих из Положения UNEC, принятого 22 августа.
Ректор, профессор Адалат Мурадов поздравил участников мероприятия с началом нового учебного года и пожелал им успехов в их деятельности.
Доведя до внимания утверждение Положения UNEC и получение университетом статуса юридического лица публичного права, ректор отметил, что согласно документу в структуре  и управлении университета предстоят серьезные изменения. Он отметил, что в связи с выполнением обязанностей, исходящих из Положения, перед коллективом университета стоят соответствующие задачи.
А.Мурадов также отметил, что в новом учебном году в университете будут осуществлены ряд новшеств. Ректор отметил, что в UNEC успешно применяется электронная модель университета и пришло время перехода на делопроизводство без бумаги.  Ректор отметил, что приступит к деятельности система «Одно окно», оказывающая студентам оперативные и инновационные образовательные услуги.
Затем проректор по экономическим вопросам, доцент Микаил Зейналов дал информацию о текущем состоянии учебных корпусов, аудиторий и подготовке к учебе, а проректор по учебной и образовательной технологии, доцент Анар Рзаев об организации учебного процесса. Отметил о распределении учебной нагрузки преподавателей, подготовки расписаний занятий, загрузки системы Eduman. Проректор отметил, что с нового учебного года в UNEC в преподавании иностранных языков будут применяться новые стандарты.  Говоря об учебном процессе в Дербентском и Закатальском филиалах UNEC, А.Рзаев подчеркнул, что зимняя экзаменационная сессия в филиалах будет организована на основе электронной модели университета.
Директор Центра электронного управления, доцент Зохра Гасанова рассказала о техническом состоянии учебных корпусов, аудиторий, библиотек, обеспечении сетевой службой. Выступила с отчетом о существующем состоянии электронных трибун, проекторов, компьютеров и технического оборудования, установленных в аудиториях.
Директор Библиотечно-информационного центра Адиля Абдуллаева дала информацию о структуре и деятельности центра, режиме работы  24/7 UNEC и библиотек в других учебных корпусах. Она подчеркнула, что библиотека 24/7 оказывает деятельность 7 дней и 24 часа, а другие библиотеки работают в продленном режиме до 22:00 часов.