Tədbir iştirakçıları öncə UNEC-in şəhid məzun və tələbələrinin xatirəsinə ucaldılan Memorial-Xatirə Kompleksinin önünə gül dəstələri düzərək, şəhidlərin xatirəsini ehtiramla yad ediblər. Həmçinin UNEC Dizayn Məktəbinin tələbələrinin Zəfər Gününə həsr etdikləri rəsm əsərləri ilə tanış olublar.
UNEC kollektivi, şəhid ailələri, qazilər, müharibə iştirakçıları, Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutun orkestrinin üzvləri, xalq artisti Nurəddin Mehdixanlı və digər qonaqların iştirak etdiyi tədbirdə şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib və Dövlət Himni səsləndirilib.
Azərbaycanın xalq artisti Nurəddin Mehdixanlı tədbirdə çıxış edərək, parlaq qələbə ilə nəticələnən Zəfər tarixindən söz açıb. Azərbaycan xalqının müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşərək, öz suverenliyini tam bərpa etdiyini bildirib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Zəfər Günü münasibətilə iştirakçıları təbrik edərək, bu qələbəni son 200 ildə Türk Dünyasının ən şanlı tarixi adlandırıb və Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi, qəhrəman ordumuzun rəşadəti sayəsində Azərbaycanın bütün dünyada qalib xalq kimi tanındığını bildirib.
Rektor işğaldan azad olunmuş ərazilərdə Ali Baş Komandan İlham Əliyevin adına şəhərin salınmasını və Qarabağın ən yüksək zirvəsində heykəlinin ucaldılmasını təklif edib.
Vətən uğrunda şəhid olan UNEC-in 48 tələbə və məzununun xatirəsinin hər zaman əziz tutulacağını və unudulmayacağını deyən Ədalət Muradov, həmin şəhidlərin məzarlarından bir parça torpağın gətirilərək, UNEC muzeyində saxlanılacağını bildirib.
Sonra UNEC-in məzunu olmuş Vətən müharibəsi şəhidi Teymur Məcidzadənin anası Yasəmən Camalova çıxış edərək, şanlı zəfərin qazanılmasında övladının da payının olmasından qürur duyduğunu ifadə edib. Hər il böyük fəxarət hissi ilə qeyd olunan Zəfər Günündə onun övladı ilə yanaşı, bütün şəhidlərin ruhunun şad olduğu deyib.
UNEC-in tələbəsi, Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı Qəzənfər Ağayev isə zəfərə aparan yolun Vətənə olan sonsuz sevgidən qaynaqlandığını bildirib.
Zəfər Bayramına həsr olunan tədbirdə polkovnik-leytenant Fariz Məmmədzadənin bədii rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutun orkestri vətənpərvərliyə həsr olunmuş konsert proqramı ilə çıxış ediblər. UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvlərinin şəhidlərə həsr etdikləri qısa səhnəcik isə iştirakçılara duyğusal anlar yaşadıb.
Zəfər Günü münasibətilə UNEC-in bütün tədris binalarındakı monitorlarda şəhidlərə və Zəfər tariximizə həsr olunan videoçarxlar da nümayiş olunub.

UNEC торжественно отметил День Победы
Вначале участники мероприятия почтили память шехидов, возложив цветы к Мемориально-памятному комплексу, воздвигнутому в память о погибших выпускниках и студентах UNEC. Также они ознакомились с художественными картинами студентов Школы дизайна UNEC, которые были посвящены Дню Победы.
В мероприятии, в котором принял участие коллектив UNEC, семьи шехидов, ветеранов, участников войны, члены оркестра Военного института имени Гейдара Алиева, народный артист Нуреддин Мехдиханлы и другие гости, минутой молчания была почтена светлая память шехидов, оркестром был озвучен Государственный гимн.
Выступив на мероприятии народный артист Азербайджана Нуреддин Мехдиханлы рассказал об истории Победы, которая увенчалась большим торжеством. Он отметил, что азербайджанский народ тесно сплотившись вокруг победоносного Главнокомандующего Ильхама Алиева, полностью восстановил свой суверенитет.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов поздравив участников с Днем Победы, назвал эту победу самой славной историей тюркского мира за последние 200 лет и отметил, что благодаря руководству Главнокомандующего господина Ильхама Алиева и доблести нашей героической армии, Азербайджан признан страной-победительницей во всем мире.
Ректор предложил построить на освобожденных территориях город, который будет носить имя Ильхама Алиева, и установить его памятник на самой высокой вершине Карабаха.
Адалат Мурадов отметил, что память о 48 студентах и выпускниках UNEC, погибших за Родину, всегда будет жить в памяти у всех, также с могил этих шехидов будет взят горсть земли и храниться в музее UNEC.
Затем Ясемен Джамалова, мать выпускника UNEC Теймура Меджидзаде, ставшего шехидом в Отечественной войне, выступила с речью и выразила гордость за то, что в завоевании славной победы есть доля ее сына. Она отметила, что ежегодно в День Победы, который отмечается с большой гордостью, почитается память ее сына и всех шехидов.
Студент UNEC, Герой Отечественной войны Газанфар Агаев отметил, что путь к победе исходит из чувств бесконечной любви к Родине.
На мероприятии, посвященном Дню Победы, под художественным руководством оркестра Военного института имени Гейдара Алиева полковника-лейтенанта Фариза Мамедзаде была представлена концертная программа, посвященная патриотизму. Короткая сценка, посвященная шехидам членами Творческого центра UNEC, подарила участникам эмоциональные моменты.
По случаю Дня Победы на мониторах всех учебных корпусов UNEC были показаны видеоролики, посвященные шехидам и истории нашей Победы.