UNEC-də Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümünə həsr olunan xüsusi dərslər keçirilib. Dərslərdə Xocalı qurbanlarının əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Biznes və menecment, Maliyyə və mühasibat, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültələrində, Rus İqtisad Məktəbində, keçirilən xüsusi dərslərdə Xocalı faciəsinin səbəb və nəticələrindən söz açıblar, bu faciənin Azərbaycan xalqına qarşı erməni millətçilərinin illərlə həyata keçirdikləri etnik təmizləmə, soyqırım aktlarının davamı olduğunu vurğulayıblar. Çıxış edənlər Xocalı soyqırımını dinc azərbaycanlı əhalisinə qarşı törədilmiş soyqırımı cinayətlərinin ən dəhşətlisi olduğunu diqqətə çatdırıblar.
Qeyd olunub ki, ermənilərin insanlığa sığmayan dəhşətli cinayət əməlləri nəticəsində Xocalı şəhərində 14 məktəb dağıdılıb, 613 nəfər, o cümlədən 106 qadın, 63 uşaq, 70 qoca amansızcasına qətlə yetirilib. 487 nəfər şikəst olub, 1275 dinc sakin əsir götürülüb, 150 nəfər isə itkin düşüb.
Xüsusi dərslərdə 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan zəfərdən də bəhs olunub. Ölkə Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin uğurlu siyasəti və müzəffər ordumuzun əzmi sayəsində 44 günlük Vətən Müharibəsinin Azərbaycanın tam qələbəsi ilə başa çatdığından, 30 ildən sonra işğal altında olan torpaqlarımızın azadlığına nail olan xalqımızın mübarizə əzminin qırılmadığından söz açılıb.

В связи с тридцать первой годовщиной геноцида Ходжалы UNEC проведены специальные уроки
В UNEC проведены специальные уроки, посвященные 31 годовщине геноцида Ходжалы. На уроках с большим уважением была почтена светлая память жертв Ходжалы.
На специальных уроках, проведенных на факультете Бизнеса и менеджмента, Финансов и бухгалтерии, Экономики и управления, в Русской экономической школе говорилось о причинах и результатах Ходжалинской трагедии, было отмечено, что эта трагедия является продолжением актов этнической чистки и геноцида, осуществляемых армянскими националистами против азербайджанского народа на протяжении многих лет. Выступившие отметили, что Ходжалинский геноцид, самое тяжкое преступление, совершенное армянами против азербайджанцев.
Было отмечено, что в результате страшных бесчеловечных действий армян в городе Ходжалы было разрушено 14 школ, беспощадно убито 613 человек, в том числе 106 женщин, 63 ребенка и 70 стариков. 487 человек получили увечья, 1275 мирных жителей попали в плен, 150 человек пропали без вести.
На специальных уроках обсуждалась и победа, одержанная в 44-дневной Отечественной войне. Благодаря успешной политике Президента страны, Главнокомандующего Ильхама Алиева и решимости нашей победоносной армии 44-дневная Отечественная война завершилась полной победой Азербайджана, а решимость нашего народа, добившегося свободы наших оккупированных земель спустя 30 лет, не сломлена.