Heydər Əliyev İlinə həsr olunan beynəlxalq konfransda yaşıl iqtisadiyyatla bağlı aktual mövzular müzakirə olundu
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC), Heydər Əliyev Mərkəzi, UNEC Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzi və Regional İnkişaf İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş V İqtisadiyyat və İdarəetmə Sahəsində Tədqiqatçıların Beynəlxalq Elmi Konfransı davam edir.
Konfransın “Yaşıl Gün”ə həsr olunan ikinci gününün birinci paneli “Təmiz və alternativ enerji: dayanıqlı inkişafın əsas sütunu kimi” mövzusunda olub. Tədbirdə yaşıl iqtisadiyyat və bərpa olunan enerji ilə bağlı ölkənin və xarici dövlətlərin müvafiq qurumlarının rəhbərləri, eləcə də alim və tədqiqatçıları iştirak ediblər.
UNEC rektoru prof.Ədalət Muradov konfransın ikinci günündə iştirakçıları salamlayaraq, tədbirin “Yaşıl Gün”ə həsr olunduğunu diqqətə çatdırıb. Konfrans çərçivəsində yaşıl iqtisadiyyat mövzusunda  kitabların çap olunduğunu bildirən rektor kitabların elektron variantının kitabxanalara təqdim olunacağını deyib.
Qarabağın işğaldan azad edilməsindən sonra həmin ərazilərin bərpasında yaşıl iqtisadiyyata keçidlə bağlı ölkə Prezidenti tərəfindən qarşıya qoyulan tapşırıqlardan söz açan Ə.Muradov yaşıl iqtisadiyyatın elmtutumlu və texnologiyalara əsaslandığını bildirərək, bu istiqamətdə elm və təhsil müəssisələrinin üzərinə böyük vəzifə düşdüyünü vurğulayıb. Konfransın yaşıl iqtisadiyyata həsr olunmasının məhz bu tapşırıqların icrasından irəli gəldiyini diqqətə çatdırıb. Rektor panellərdə yaşıl iqtisadiyyat, dayanıqlı inkişaf, alternativ enerji ilə bağlı yaşıl Azərbaycan üçün əhəmiyyət kəsb edən elmi-praktiki müzakirələr aparılacağını və təkliflər irəli sürüləcəyini bildirib.
Konfransın moderatoru, bp-nin Xəzər regionunda kommunikasiya və xarici əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli mövzunun aktuallığına diqqət çəkərək, elmi-praktiki müzakirələrin təşkil olunmasının iqtisadiyyatın inkişafında mühüm rol oynadığını deyib. Yaşıl enerjiyə keçidin aktual məsələlərdən olduğunu bildirən B.Aslanbəyli dünya iqtisadiyyatında texnoloji və iqtisadi səmərəlilik nöqteyi-nəzərindən yaşıl enerjinin axtarışlarının davam etdiyini vurğulayıb. Azərbaycanın bu sahədə zəngin potensiala malik olduğunu və regionda aparıcı mövqelərini qorumaqda israrlı olduğunu bildirib.
Sonra Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin hidrogen və yaşıl texnologiyalar şöbəsinin müdiri Rəna Hümbətova nazirliyin bərpa olunan enerji sahəsində atdığı addımlar, bu istiqamətdə müəyyən olunan yol xəritəsi barədə məlumat verib.
BMT-nin inkişaf proqramının milli layihə koordinatoru Nazim Məmmədov BMT- nin bu istiqamətdə olan baxışlarından və Azərbaycanda həyata keçiriləcək layihələrdən danışıb.
Ventura laboratoriyasının direktoru Paris de Eltraz isə yaşıl iqtisadiyyat, bərpa olunan enerji ilə bağlı startapın Avropa praktikasını bölüşüb.
“KRAFT ENERGY”nin rəhbəri Toğrul Əziz Azərbaycanda yaşıl enerji sahəsində fəaliyyət göstərən müəssisələrin üzləşdiyi çətinliklərdən danışıb və həlli istiqamətində fikirlərini bölüşüb.
Müzakirələrdən sonra rektor Ədalət Muradov spikerlərə maraqlı və səmərəli çıxışlarına görə təşəkkür plaketlərini təqdim edib.

На международной конференции, посвященной Году Гейдара Алиева, обсуждены актуальные темы зеленой экономики
Продолжается V Международная научная конференция исследователей в сфере экономики и управления, посвященная 100-летию со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева, состоявшаяся при организационной поддержке Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), Центра Гейдара Алиева, Международного центра магистратуры и докторантуры UNEC и Общественного объединения «Региональное развитие».
Первая панель второго дня конференции, посвященная «Зеленому дню», была на тему «Чистая и альтернативная энергия: как основа устойчивого развития». В мероприятии в связи с зеленой экономикой и восстановленной энергией приняли участие руководители соответствующих структур страны и зарубежных государств, а также ученые и исследователи.
Ректор UNEC проф. Адалат Мурадов во второй день конференции поприветствовав участников, довел до внимания, что мероприятие посвящено «Зеленому дню».  Отметив, что в рамках конференции были напечатаны книги на тему «Зеленой экономики», ректор сообщил, что электронные версии книг будут представлены библиотекам.
Говоря о задачах, поставленных Президентом по переходу к зеленой экономике в восстановлении территорий Карабаха после освобождения от оккупации, А Мурадов отметил, что зеленая экономика является наукоемкой и основана на технологиях, и подчеркнул, что в этом направлении научные и образовательные учреждения несут большую ответственность. Он отметил, что посвящение конференции теме зеленой экономики исходит из осуществления этих задач. Ректор отметил, что в панелях будут проведены важные для зеленого Азербайджана научно-практические обсуждения по вопросам зеленой экономики, устойчивого развития, альтернативной энергетики и выдвинуты предложения.
Модератор конференции, вице-президент bp по внешним связям и коммуникации в Каспийском регионе Бахтияр Асленбейли обратив внимание на актуальность темы, отметил, что проведение научно-практических обсуждений имеет важное значение в развитии экономики. Отметив, что переход на зеленую энергетику является одним из актуальных вопросов, Б.Асланбейли подчеркнул, что продолжается поиск зеленой энергии с точки зрения технологической и экономической эффективности в мировом хозяйстве. Он отметил, что Азербайджан имеет потенциал в этой сфере и настойчиво сохраняет ведущие позиции в регионе.
Затем начальник отдела водородных и зеленых технологий Государственного агентства по возобновляемым источникам энергии Рена Гумбатова проинформировала о предпринимаемых министерством шагах в сфере возобновляемой энергетики и определенной дорожной карты в этом направлении.
Координатор национального проекта программы развития ООН Назим Мамедов рассказал о взглядах ООН в этом направлении и проектах, реализуемых в Азербайджане.
Директор лаборатории Вентуры Парис де Эльтраз поделился европейской практикой стартапа по зеленой экономике, возобновляемой энергии.
Руководитель «KRAFT ENERGY» Тогрул Азиз рассказал о трудностях, с которыми сталкиваются предприятия, работающие в сфере зеленой экономики, и поделился мнением по вопросу их решения.
После обсуждений ректор Адалат Мурадов представил плакеты благодарности спикерам за их интересные и эффективные выступления.