Sentyabrın 18-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində 2015/2016-cı tədris ilinin ilk Elmi Şurası keçirilib. İclasda universitetinin rektoru, professor Ədalət Muradov ötən tədris ilində əldə edilən nəaliyyətlərdən söz açıb və müəllim-professor heyətinə yeni tədris ilində uğurlar arzulayıb.
Rektor Ə.Muradov, İnzibati və təşkilati məsələlər üzrə prorektor vəzifəsinə yeni təyin olunmuş Şaiq Əsgərovu Elmi Şura heyəti ilə tanış edib və gələcək fəaliyyətində müvəffəqiyyətlər diləyib.
Açıqlanan digər yeni qərara əsasən, Fərrux Tuzcuoğlu Türk dünyası işlətmə fakültəsinə dekan təyin olunub.
Naxçıvan Dövlət Universitetində Elmi işlər üzrə prorektor və Beynəlxalq Əlaqələr üzrə prorektor vəzifələrində çalışmış Anar Kazımov, bundan sonra  UNEC-in Beynəlxalq Əlaqələr Departamentində direktor müavini kimi fəaliyyətini davam etdirəcək.
UNEC rektoru Azərbaycan dili kafedrasının müdiri, filologiya elmləri doktoru, Tofiq Əbdülhəsənlinin “Azərbaycan Respublikasının əməkdar mədəniyyət işçisi” fəxri adına layiq görülməsi münasibətilə kollektiv adından təbrik edib.
Elmi Şuranın iclasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə “Standartlaşdırma və sertifikasiya” kafedrası üzrə Məhəmmədəli Nuriyevə professor, “İqtisadi təhsil və audit” kafedrası üzrə Fazil Hacıyev iqtisad elmləri doktoru, “Xarici dillər 2” kafedrası üzrə İradə Abdullayevaya filologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi elan edilmişdir.
Bu ilki qəbul imtahanlarda UNEC-ə ən yüksək nəticə ilə (680 bal) qəbul olan və “Prezident təqaüdçüsü” adına layiq görülən I kurs tələbəsi Jalə Rəhimova universitet tərəfindən hədiyyə ilə mükafatlandırılıb və təhsilində uğurlar arzulanıb.
İclasın davamında Azərbaycan Türkiyə İşadamları Birliyi (ATİB) ilə əməkdaşlıqdan söz açılıb. Rektor bildirib ki, əməkdaşlıq davamlı olaraq genişləndirilir və tələbələrin təcrübi bilik əldə etməsində göstərdikləri səylərə görə minnətdarlıq çatdırılıb. Əldə olunan razılaşmaya əsasən, tədrisində fərqlənən universitetin iki müəllimi və ən yüksək nəticə göstərən iki tələbəsi ATİB tərəfindən Türkiyəyə istirahət paketi ilə mükafatlandırılıb.
Elmi Şuranın cari məsələləri üzrə 2015/2016-cı tədris ilində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin I kursuna tələbə qəbulu haqqında məruzə dinlənilib. Sənəd qəbulu komissiyasının məsul katibi  Həbib Vəliyev, Magistratura Mərkəzinin rəhbəri Qabil Manafov və MBA Departamentinin direktoru Nazim Hacıyev yeni tədris ilində universitetə qəbul olanlar haqqında geniş məruzə ilə çıxış ediblər.

The Scientific Council’s first Meeting in a new Academic Year
First meeting of Azerbaijan State University of Economics’ Scientific Council in 2015/ 2016 academic year was held on September 18. Rector of the University, Dr. Adalat Muradov spoke about the achievements gained the last year and wished the teaching staff success in a new academic year.
Rector A. Muradov introduced the newly appointed Vice- rector of the university for Administrative and Organizational Affairs Shaig Askerov to the members of the Academic Council and wished him success in his activity.
According to the new decision announced Farrukh Tuzchuoghlu was appointed the Dean of the School of Turkic World of Administration.
Anar Kazimov, previously served in the State University of Nakhchivan as a Vice- rector for Scientific Affairs and a Vice- rector for International Relations, will continue his activity at UNEC Department of International Relations as a Deputy Director.
UNEC Rector congratulated the Head of the Department of “Azerbaijani Language”, Dr. of Philology Tofig Abdulhasanli on behalf of the university staff for his awarding the title of “Deserved employee of Culture of the Republic of Azerbaijan”. During the Scientific Council’s meeting, Mahammadali Nuriyev became a Professor on the Department of “Standardization and Certification”, Fazil Hajiyev- Dr. of Economy on the Department of Economic Analysis and Audit”, Irada Abdullayeva PhD in Philology on the Department of Foreign Languages- 2” by the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.
The Presidential Scholar Jale Rahimova enrolled to UNEC with the highest 680 points this year was awarded a present and heard congratulations.
The Association of Azerbaijan and Turkish Businessmen were also talked within a meeting. Rector announced that the cooperation with the association is being expanded continuously; he expressed the gratitude to the association for the assistance to the students in getting practice. Two members of the university teaching staff distinguished with teaching and two students with the highest results were awarded holiday packages to Turkey by AATB in accordance with the agreement.
Information about the student admission to the first course of Azerbaijan State University of Economics for 2015/2016 academic year was heard on the current issues of the Scientific Council.
The Executive Secretary of the Commission for Submission of Documents Habib Veliyev, Head of the Master’s Center Gabil Manafov and the MBA Department Director Nazim Hajiyev made a report about the students enrolled to our university in a new academic year.