osmanov_aliProf. Həsənov Əli Pənah oğlu
1957-ci ildə orta məktəbi qızıl medalla bitirərək K.Marks adına Xalq Təsərrüfatı İnstitutuna daxil olmuşdur. 1962-ci ildə həmin institutu fərqlənmə diplomu ilə bitirib və kafedrada müəllim kimi fəaliyyətə başlayıb. 1962-1966-cı illərdə Universitetin Birləşmiş Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədr müavini seçilmişdir.
1962-1964-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) «Sənaye malları əmtəəşünaslığı» kafedrasının assistenti olmuşdur.
1966-1988-ci illərdə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun «Sənaye malları əmtəəşünaslığı» kafedrasının dosenti;
1993-2000-ci illərdə Bakı Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutunun rektoru;
2000-2004-cü illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin prorektoru;
2004-2011-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Əmtəəşünaslıq fakultəsinin dekanı vəzifələrində işləyib.
2011-ci ildən “Qeyri-ərzaq malları əmtəəşünaslığı” kafedrasının, 2020-ci ilə kimi UNEC-in “İstehlak mallarının ekspertizası” kafedrasının müdiri olub.
22.10.2020-ci il tarixdən UNEC-in “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının məsləhətçi-professorudu olub.
150-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 27 dərsliyin, dərs vəsaitinin və monoqrafiyanın müəllifidir.
Müxtəlif illərdə fəxri fərmanlar, mükafatlarla qiymətləndirilib. 2010-cu ildə AR Prezidentinin sərəncamına əsasən “Tərəqqi” medalı ilə də təltif olunub.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24 sentyabr 2020-ci il tarixli sərəncamı ilə  Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 90 illiyi münasibətilə və Azərbaycanda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə Əli Pənah oğlu Həsənov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdünə layiq görülmüşdür.

А.П.Гасанов родился 31 декабря 1937 года в районе Бейлаган.
В 1957 году, окончив золотой медалью среднюю школу, поступил в Институт народного хозяйства им.К.Маркса.
В 1958 году во время учебы в институте был избран секретарем комсомольского комитета. В 1962 году окончив АГУ с дипломом отличия и начал работать в институте преподавателем. В 1962-1966 годы был избран заместителем председателя Объединенного профсоюзного комитета университета. В 1962-1964 годы был ассистентом кафедры «Товароведение промышленных товаров» АГУ им. С.М.Кирова.
1966-1988 годы доцент кафедры «Товароведение промышленных товаров» АЗИНХ;
1993-2000 годы ректор Бакинского товароведно-коммерческого института;
2000-2004 годы проректор Азербайджанского государственного экономического университета;
2004-2011 годы работал на должности доцента факультета «Товароведение» Азербайджанского государственного экономического университета.
С 2011 года заведующий кафедрой «Товароведение непродовольственных товаров».
Автор более 150 научных статей, в том числе 27 учебников, учебных пособий и монографий.
Деятельность профессора А.П.Гасанова оценена почетными грамотами, наградами. В 2010 году по приказу Президента АР награждена медалью «Прогресс».
По Распоряжению Президента Азербайджанской Республики от 24 сентября 2020 года по случаю 90-летия Азербайджанского государственного экономического университета и за заслуги в развитии образования в Азербайджане Али Панах оглы Гасанову присуждена персональная Президентская пенсия.