osmanov_aliProf. Həsənov Əli Pənah oğlu
1957-ci ildə orta məktəbi qızıl medalla bitirərək K.Marks adına Xalq Təsərrüfatı İnstitutuna daxil olmuşdur. 1962-ci ildə həmin institutu fərqlənmə diplomu ilə bitirib və kafedrada müəllim kimi fəaliyyətə başlayıb. 1962-1966-cı illərdə Universitetin Birləşmiş Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədr müavini seçilmişdir.
1962-1964-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) «Sənaye malları əmtəəşünaslığı» kafedrasının assistenti olmuşdur.
1966-1988-ci illərdə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun «Sənaye malları əmtəəşünaslığı» kafedrasının dosenti;
1993-2000-ci illərdə Bakı Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutunun rektoru;
2000-2004-cü illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin prorektoru;
2004-2011-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Əmtəəşünaslıq fakultəsinin dekanı vəzifələrində işləyib.
2011-ci ildən “Qeyri-ərzaq malları əmtəəşünaslığı” kafedrasının, 2020-ci ilə kimi UNEC-in “İstehlak mallarının ekspertizası” kafedrasının müdiri olub.
22.10.2020-ci il tarixdən UNEC-in “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının məsləhətçi-professorudu olub.
150-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 27 dərsliyin, dərs vəsaitinin və monoqrafiyanın müəllifidir.
Müxtəlif illərdə fəxri fərmanlar, mükafatlarla qiymətləndirilib. 2010-cu ildə AR Prezidentinin sərəncamına əsasən “Tərəqqi” medalı ilə də təltif olunub.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24 sentyabr 2020-ci il tarixli sərəncamı ilə  Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 90 illiyi münasibətilə və Azərbaycanda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə Əli Pənah oğlu Həsənov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdünə layiq görülmüşdür.

Head of the Department of “Consumer goods expertise” Prof. Hasanov Ali Panah
Completing the secondary school with honors, he entered the Institute of National Economy named after K. Marx in 1957. He graduated from the institute with honorary diploma in 1962 and started labor activity at the department as a teaching staff. Within 1962-1966 he was elected and served a Deputy Chairman of the United Trade Union Committee of the University.
In the years of 1962-1964 he worked as an assistant at the Department of “Commodity Research of Industrial Goods” of Azerbaijan State University (current Baku State University).
Within1966-1988, he served as an Associate professor of the department of «Commodity research of industrial products» of Azerbaijan Institute of National Economy;
In 1993-2000, Rector of Baku Institute of Commodity Research and Commerce;
In 2000-2004, a Vice-rector of Azerbaijan State Economic University;
In 2004-2011, a Dean of the faculty of “Commodity Research” of Azerbaijan State University of Economics.
In 2011, he was a Head of the department of “Commodity Research of non-food products” of Azerbaijan State University of Economics.
Currently, he is a Head of UNEC Department of “Consumer Goods Expertise”.
He is the author of more than 150 scientific works, including 27 textbooks, training facilities and monographs.
He was presented Honorary Diplomas and awards at different times. In 2010, he was awardedthe Medal of “Progress” by the Presidential Decree of AR.
By the order of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 24, 2020, on the occasion of the 90th anniversary of  Azerbaijan State University of Economics and for his services to the development of education in Azerbaijan, Ali Panah oglu Hasanov was awarded a personal scholarship of the President of the Republic of Azerbaijan.