Professor Kərimov Asif Məti oğlu
1950-ci ildə K.Marks adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı adına İnstitutunun «Maliyyə-kredit» fakultəsinə daxil olmuşdur.
1954-cü ildə institutu fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
1954-1957-ci illərdə Moskva Maliyyə İnstitutunu əyani aspiranturasında oxumuşdur.
1957-ci ildə SSRİ Təhsil nazirliyinin təyinatı ilə K.Marks adına Azərbaycan Dövlət Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun «Maliyyə və kredit» kafedrasına müəllim təyin olunmuşdur.
1959-cu ildə Karl Marks İnstitutunun Azərbaycan Dövlət Universitetinin tərkibinə daxil olması ilə əlaqədar olaraq Universitetin iqtisad fakultəsinin «Maliyyə-kredit» kafedrasında işləmişdir.
1961-ci ildə Moskva İqtisad-Statistika  institutunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir.
1966-cı ildə İnstitutun yenidən bərpası ilə əlaqədar olaraq AZ.XTİ-nun «Maliyyə-kredit» kafedrasında dosent vəzifəsində işləmişdir.
23.I.1968 – 26.IV.1969-cı illərdə «Maliyyə-kredit» fakültəsinin dekan müavini vəzifəsində işləmişdir.
26.IV.1969 – 1.XII.1974-cü illərdə AZ.XTİ-nun birləşmiş axşam fakültəsinin dekanı vəzifəsində fəaliyyət göstərmişdir.
1983-cü ildə «Maliyyə-kredit» kafedrası iki yerə bölünmüş və o «Maliyyə» kafedrasının müdiri seçilmişdir. 2006-cı ilədək bu vəzifəni aparmış, 2007-2008-ci illərdə «Maliyyə» kafedrasının müdir əvəzi vəzifəsini icra etmişdir.
Müəllimlik fəaliyyəti dövründə maliyyə elminin nəzəri və praktiki məsələlərinə dair 100-dən çox elmi əsərlərin müəlifidir.
Universitetin Elmi Şurasının, «Maliyyə» fakultəsinin MM-nın Elmi Şuralarının, «Maliyyə-uçot» jurnalının redaksiya heyətinin üzvüdür.

Профессор Керимов Асиф Мети оглы
В 1950 году поступил в Азербайджанский институт народного хозяйства им. К.Маркса на финансово-кредитный факультет.
В 1954 году окончил его с дипломом отличия.
В 1954-1957 г.г. учился в очной аспирантуре Московского финансового института.
В 1957 году по направлению Министерства образования СССР был назначен на должность преподавателя кафедры «Финансы и кредит» Азербайджанского института народного хозяйства им. К.Маркса.
В 1959 году в связи с вхождением института им. К.Маркса в состав Азербайджанского государственного университета, работал на кафедре «Финансы и кредит» Экономического факультета.
В 1961 году защитил в Московском экономико-статистическом институте кандидатскую диссертацию.
В 1966 году в связи с восстановлением института работал на должности доцента кафедры «Финансы и кредит» АзИНХ.
С 23.I.1968 – 26.IV.1969 работал на должности заместителя декана финансово-кредитного факультета.
С 26.IV.1969 – 1.XII.1974 работал деканом объединенного вечернего факультета АзИНХ.
В 1983 году факультет «Финансы и кредит» был разделен на две части, и он был избран заведующим кафедрой «Финансы». Он выполнял эту работу до 2006 года, в 2007-2008 г.г. исполнял обязанности заместителя заведующего кафедрой «Финансы».
В период своей педагогической деятельности стал автором более 100 научных произведений о практических и теоретических задачах науки о финансах.
Является членом Ученого совета университета, факультета «Финансы», редакционного совета журнала «Финансы и учет».