UNEC-də Maliyyə laboratoriyasının təqdimatı keçirilib
Sentyabrın 22-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) bu təhsil müəssisəsi ilə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsi (QKDK) arasında imzalanmış memorandum çərçivəsində yaradılmış Maliyyə laboratoriyasının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə təhsil naziri Mikayıl Cabbarov, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rüfət Aslanlı, UNEC-in rektoru Ədalət Muradov, universitetin müəllim və tələbə heyəti, eləcə də digər qonaqlar iştirak ediblər.
ADİU-nun rektoru Ədalət Muradov tədbiri giriş sözü ilə açaraq iştirakçıları salamlayıb. Rektor yeni laboratoriyanın yaradılmasındakı dəstəyinə görə Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsinə təşəkkür edib.
QKDK-nın sədri Rüfət Aslanlı çıxışı zamanı UNEC ilə komitə arasında yaradılan səmərəli əməkdaşlıqdan, qarşılıqlı əlaqələrdən, universitet tələbələrinin bilik və bacarıqlarının artırılmasında, onların yüksək ixtisaslı kadr kimi hazırlanmasında rəhbərlik etdiyi qurumun rolundan danışıb.
Bakı Fond Birjası İdarə Heyətinin sədri Fariz Əzizov “Maliyyə laboratoriyasının texniki imkanları və funksiyaları” mövzusunda çıxış edib. Bildirilib ki, laboratoriyada tədris-tədqiqat sahəsi yaradılıb. Qiymətli kağızlar və kapital bazarları mövzusunda 4 dildə çap edilən kitablar tələbələrin istifadəsinə verilib.
Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov UNEC-in müəllim və tələbə heyətini Maliyyə laboratoriyasının istifadəyə verilməsi münasibətilə təbrik edərək bu işdə əməyi olanlara təşəkkürünü bildirib. Nazir yeni laboratoriyanın tələbələrin maliyyə biliklərinin daha da artırılmasında mühüm rol oynayacağını qeyd edib.
Daha sonra universitetdə yeni yaradılan “Elektron universitet” modeli barədə məlumat verilib. Təhsil ocağında yeni sistemin tətbiqi nəticəsində kağız jurnaldan istifadə edilmədiyi bildirilib. Sistemin bazasına universitetdə təhsil alan bütün tələbələr, dərsləri tədris edən müəllimlər haqqında məlumat, dərs cədvəlləri, fənn üzrə qruplar, təqvim-tematik planlar, tələbələrin fərdi tədris planı və məzunlar haqqında məlumatlar daxil edilib.
Qonaqlar SABAH qrupları tələbələrinin tədris auditoriyaları və yaradılan şəraitlə də tanış olublar.
Universitetdə yeni yaradılmış onlayn “RADİO UNEC” ilə tanış olan Mikayıl Cabbarov və Rüfət Aslanlı radionun ilk qonaqları olaraq müsahibə verib, dinləyicilərə təbriklərini çatdırıblar.

22 СЕНТЯБРЯ 2015 | VIEWS:
22 сентября в Азербайджанском Государственном Экономическом Университете (UNEC) состоялась презентация финансовой лаборатории, созданной в рамках меморандума, подписанного между данным учебным заведением и Государственным Комитетом по Ценным Бумагам (ГКЦБ) при Президенте Азербайджанской Республики.
На мероприятии приняли участие министр образования Микаил Джаббаров, председатель Государственного Комитета по Ценным Бумагам при Президенте Азербайджанской Республики Руфат Асланлы, ректор UNEC  Адалет Мурадов, учителя и студенческий состав университета, а также другие гости.
Открывая мероприятие вступительным словом, ректор UNEC Адалет Мурадов поздоровался с участниками мероприятия. Ректор выразил благодарность Государственному Комитету по Ценным Бумагам за поддержку при создании новой лаборатории.
Во время выступления, председатель ГКЦБ Руфат Асланлы рассказал об эффективном сотрудничестве, созданном между АГЦБ и комитетом, о взаимных связях, о роли возглавляемой им организации при подготовке высокоспециализированных кадров, а также повышении университетом знаний и навыков студентов.
Председатель Управленческого Состава Бакинской Фондовой Биржи Фариз Азизов выступил на тему «Технические возможности и функции финансовой лаборатории». Он заявил, что в лаборатории создана учебно-исследовательская область. Книги на тему ценные бумаги и рынки капитала, напечатанные на 4 языках, переданы в использование студентам.
Поздравив учителей и студенческий состав UNEC с Финансовой Лабораторией, министр образования Микаил Джаббаров выразил благодарность всем тем, кто вложил силы и труд в эту работу. Министр отметил важную роль новой лаборатории в повышении финансовых знаний студентов.
Далее была предоставлена информация относительно модели «Электронный университет», впервые созданной в этом университете. В результате применения новой системы, в учебном заведении больше не используются бумажные журналы. В базу системы включена информация о всех студентах, получающих образование в данном университете, учителях, преподающих различные предметы, а также сведения о расписании уроков, группах по отдельным предметам, календарно-тематических планах, индивидуальном учебном плане студентов и о выпускниках университета.
Гости также ознакомились с учебными аудиториями групп SABAH и созданными в них условиями.
Ознакомившись с новым онлайн “RADİO UNEC”, созданном в университете, Микаил Джаббаров и Руфат Асланлы дали интервью в качестве первых гостей, передали слушателям свои поздравления.