UNEC-də Maliyyə laboratoriyasının təqdimatı keçirilib
Sentyabrın 22-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) bu təhsil müəssisəsi ilə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsi (QKDK) arasında imzalanmış memorandum çərçivəsində yaradılmış Maliyyə laboratoriyasının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə təhsil naziri Mikayıl Cabbarov, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rüfət Aslanlı, UNEC-in rektoru Ədalət Muradov, universitetin müəllim və tələbə heyəti, eləcə də digər qonaqlar iştirak ediblər.
ADİU-nun rektoru Ədalət Muradov tədbiri giriş sözü ilə açaraq iştirakçıları salamlayıb. Rektor yeni laboratoriyanın yaradılmasındakı dəstəyinə görə Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsinə təşəkkür edib.
QKDK-nın sədri Rüfət Aslanlı çıxışı zamanı UNEC ilə komitə arasında yaradılan səmərəli əməkdaşlıqdan, qarşılıqlı əlaqələrdən, universitet tələbələrinin bilik və bacarıqlarının artırılmasında, onların yüksək ixtisaslı kadr kimi hazırlanmasında rəhbərlik etdiyi qurumun rolundan danışıb.
Bakı Fond Birjası İdarə Heyətinin sədri Fariz Əzizov “Maliyyə laboratoriyasının texniki imkanları və funksiyaları” mövzusunda çıxış edib. Bildirilib ki, laboratoriyada tədris-tədqiqat sahəsi yaradılıb. Qiymətli kağızlar və kapital bazarları mövzusunda 4 dildə çap edilən kitablar tələbələrin istifadəsinə verilib.
Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov UNEC-in müəllim və tələbə heyətini Maliyyə laboratoriyasının istifadəyə verilməsi münasibətilə təbrik edərək bu işdə əməyi olanlara təşəkkürünü bildirib. Nazir yeni laboratoriyanın tələbələrin maliyyə biliklərinin daha da artırılmasında mühüm rol oynayacağını qeyd edib.
Daha sonra universitetdə yeni yaradılan “Elektron universitet” modeli barədə məlumat verilib. Təhsil ocağında yeni sistemin tətbiqi nəticəsində kağız jurnaldan istifadə edilmədiyi bildirilib. Sistemin bazasına universitetdə təhsil alan bütün tələbələr, dərsləri tədris edən müəllimlər haqqında məlumat, dərs cədvəlləri, fənn üzrə qruplar, təqvim-tematik planlar, tələbələrin fərdi tədris planı və məzunlar haqqında məlumatlar daxil edilib.
Qonaqlar SABAH qrupları tələbələrinin tədris auditoriyaları və yaradılan şəraitlə də tanış olublar.
Universitetdə yeni yaradılmış onlayn “RADİO UNEC” ilə tanış olan Mikayıl Cabbarov və Rüfət Aslanlı radionun ilk qonaqları olaraq müsahibə verib, dinləyicilərə təbriklərini çatdırıblar.

Presentation of the Financial Laboratory established at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) within the memorandum signed between the higher education institution and the State Committee on Securities under the President of the Republic of Azerbaijan was made on September 22.
The Minister of Education Mikayil Jabbarov, Chairman of the State Committee on Securities under the President of the Republic of Azerbaijan Rufat Aslanli, UNEC’s Rector Adalat Muradov, teaching and student staffs of the university and other guests took part at the event.
Making an opening speech UNEC Rector greeted the participants. Rector expressed the gratitude to the State Committee for the assistance in establishing the laboratory.
SCS Chairman Rufat Aslanli spoke in his speech about the beneficial cooperation between UNEC and the committee, mutual relationship and the role of the organization headed by in the enhancing knowledge and skills of university students and their preparation as a highly qualified staff.
Chairman of Baku Stock Exchange Executive Board Fariz Azizov made a speech on “Technical Opportunities and Functions of the Financial Laboratory”. He announced that the teaching and research area was set up at the laboratory. Books on Securities and Capital Markets in 4 languages were introduced for the use of students.
The Minister of Education Mikayil Jabbarov congratulated the faculty and students of UNEC on the opening of the Financial Laboratory and thanked those who contributed to this work. The Minister said, new laboratory will play an important role in improving financial literacy of the students.
Then the participants were informed about the model of “Electronic University”. As a result of the implementation of the new system the paper journals’ usage has been stopped. Information about all students studying at the university, the teaching staff, lessons schedules, subject groups, calendar- thematic plans, students’ individual curriculum and alumni have been included in the system’s database.
Guests got acquainted with the educational audiences and conditions created SABAH Groups.
Getting familiar with newly established online “RADIO UNEC” Mikayil Jabbarov and Rufat Aslanli became first guests of it and gave an interview and addressed their congratulations to the audience.