Dövlət və bələdiyyə idarəetməsi ixtisası haqqında
Bakalavr təhsil pilləsində “Dövlət və bələdiyyə idarə etməsi” ixtisas üzrə tədris planında nəzərdə tutulan fənnlərin öyrənilməsi bakalavrlara dövlət idarə edilməsi ilə bələdiyyə idarə edilməsinin vahid sistem təşkil etməsini və cəmiyyətin hormonik inkişafında dövlət və yerli özünüidarəetmə orqanlarının qarşılıqlı fəaliyyətinin zəruriliyi sahəsində müvafiq biliklər verməyi nəzərdə tutur.
Bu ixtisas dövlət idarəetməsi anlayışının, məzmunu və formalarını; bələdiyyə menecmenti və özünüidarəetmə məsələlərini; Azərbaycanda dövlət hakimiyyəti və yerli özünüidarəetmə orqanlarının müasir sistemini; dövlət orqanlarının təsnifatını, onların funksiyalarını və quruluşunu; dövlət xidmətinin əsaslarını; dövlət xidmətinin təşkili və yerinə yetirilməsini; bürokratiya və dövlət idarəetməsini; xarici ölkələrdə dövlət xidmətinin təşkili məslələrini öyrənir.
Eyni zamanda “Dövlət və bələdiyyə idarəetməsi” ixtisasında yerli özünüidarəetmənin prinsipləri və vəzifələri; bələdiyyə menecmentinin strukturu və təşkili; dövlət idarəetməsi, korporativ idarəetmə və yerlərdə özünüidarəetmənin əlaqələndirilməsi; dövlət hakimiyyəti, yerli özünüidarəetmə və müəssisə orqanlarının qarşılıqlı təsirlərinin təşkili; yerli özünüidarəetmənin iqtisadi sasları; yerli özünüidarəetmənin iqtisadi əsasları; yerli özünüidarəetmənin maliyyə təminatı; şəhərlərin idarə edilməsi xüsusiyyətləri; dövlət və bələdiyyə idarəetməsi sahəsində qərarların işlənib hazırlanması, qəbul edilməsi və reallaşdırılması, həmçinin xarici ölkələrdə yerli özünüidarəetmənin təşkili; yerlərdə dövlət idarəetmə orqanlarını və yerli idarəetmə orqanlarının strukturu və funksiyaları da araşdırılır.

About the major of public and municipal administration
The study of subjects envisaged in the curriculum for the specialty “Public and Municipal Administration” at the bachelor’s level provides for the formation of a unified system of public administration and municipal administration and the relevant knowledge of the need for interaction between state and local governments in the hormonal development of society.
This specialty includes the concept, content and forms of public administration; issues of municipal management and self-government; Modern system of state power and local self-government bodies in Azerbaijan; classification of state bodies, their functions and structure; basics of public service; organization and implementation of public service; bureaucracy and public administration; studies the organization of public service in foreign countries. *
At the same time, the principles and tasks of local self-government in the specialty “State and municipal administration”; structure and organization of municipal management; coordination of public administration, corporate governance and local self-government; organization of interaction of state authorities, local self-government and enterprise bodies; economic bases of local self-government;; financial support of local self-government; features of city management; development, adoption and implementation of decisions in the field of state and municipal administration, as well as the organization of local self-government in foreign countries; The structure and functions of public administration and local government are also studied.