qida_namiqtex.e.n. dos. Rəhimov Namiq Kərim oğlu
1972-ci ildə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti) bitirərək mühəndis-texnoloq ixtisasını almışdır.
1974-1977-ci illərdə Ukrayna Üzümçülük və Şərabçılıq Elmi-Tədqiqat “Maqaraç” İnstitutunda (keçmiş Ümumittifaq Üzümçülük və Şərabçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu “Maqaraç”) məqsədli aspirant olmuşdur.
1979-cu ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir. Texnika elmləri namizədidir.
1977-1980-ci illərdə Azərbaycan Elmi-Tədqiqat İnstitutunda baş elmi işçi vəzifəsində çalışmışdır.
1981-2000-ci illərdə Azərbaycan Texnologiya İnstitutunda (indiki Azərbaycan Texnologiya Universiteti) assistent, dosent, “Konservləşdirmə və və şərabçılığın texnologiyası” fakültəsinin dekanı, institutun tədris işləri üzrə prorektoru vəzifəsində işləmişdir.
2000-ci ildən 2020-ci ilə kimi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Qida məhsullarının texnologiyası” kafedrasının dosenti vəzifəsində çalışıb.

Родился в 1949 году в городе Гяндже.
В 1972 году окончив Азербайджанский институт сельского хозяйства (ныне Азербайджанский государственный аграрный университет), получил специальность инженера-технолога.
В 1974-1977 годах был целевым аспирантом в Украинском научно-исследовательском институте виноградарства и виноделия «Магарач» (бывший Всесоюзный научно-исследовательский институт виноградарства и виноделия)
В 1979 году защитил кандидатскую диссертацию. Кандидат технических наук.
В 1977-1980 годах работал на должности старшего научного сотрудника в Азербайджанском научно-исследовательском институте.
В 1981-2000 годах в Азербайджанском технологическом институте (ныне Азербайджанский технологический университете) работал на должности ассистента, доцента, декана факультета «Технология консервирования и виноделия», проректором по учебной работе института.
С 2000 года работает на должности доцента кафедры «Технология пищевых продуктов» Азербайджанского государственного экономического университета.