qida_namiqtex.e.n. dos. Rəhimov Namiq Kərim oğlu
1972-ci ildə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti) bitirərək mühəndis-texnoloq ixtisasını almışdır.
1974-1977-ci illərdə Ukrayna Üzümçülük və Şərabçılıq Elmi-Tədqiqat “Maqaraç” İnstitutunda (keçmiş Ümumittifaq Üzümçülük və Şərabçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu “Maqaraç”) məqsədli aspirant olmuşdur.
1979-cu ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir. Texnika elmləri namizədidir.
1977-1980-ci illərdə Azərbaycan Elmi-Tədqiqat İnstitutunda baş elmi işçi vəzifəsində çalışmışdır.
1981-2000-ci illərdə Azərbaycan Texnologiya İnstitutunda (indiki Azərbaycan Texnologiya Universiteti) assistent, dosent, “Konservləşdirmə və və şərabçılığın texnologiyası” fakültəsinin dekanı, institutun tədris işləri üzrə prorektoru vəzifəsində işləmişdir.
2000-ci ildən 2020-ci ilə kimi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Qida məhsullarının texnologiyası” kafedrasının dosenti vəzifəsində çalışıb.

He was born in 1949 in Ganja.
In 1972, he graduated from Azerbaijan Agricultural Institute (now Azerbaijan State Agrarian University) with a degree in engineering and technology.
In 1974-1977 he was a postgraduate student at the Ukrainian Research Institute of Viticulture and Enology “Magarach” (former All-Union Scientific Research Institute of Viticulture and Enology “Magarach”).
In 1979 he defended his dissertation. He is a candidate of technical sciences.
In 1977-1980 he worked as a senior researcher at the Azerbaijan Scientific Research Institute.
From 1981 to 2000 he worked at the Azerbaijan Institute of Technology (now the Azerbaijan University of Technology) as an assistant, associate professor, dean of the faculty “Technology of canning and winemaking”, vice-rector for educational affairs of the institute.
From 2000 to 2020 he worked as an associate professor of “Food Technology” at Azerbaijan State University of Economics.