ABŞ universiteti UNEC alimi Əli Xəlilov haqqında məqalə dərc edib: “UNEC-dən Vaşinqton Universitetinə”
23 FEVRAL 2026 | VIEWS:
UNEC-in “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının tədqiqatçı-dosenti Əli Xəlilov ABŞ-ın nüfuzlu ali təhsil müəssisələrindən olan Vaşinqton Universitetində (WashU) 6 aylıq elmi ezamiyyədədir.
Fulbright Proqramı çərçivəsində ABŞ-ın Missuri ştatının Sent-Luis şəhərində tədqiqat aparan Əli Xəlilovun elmi fəaliyyəti haqqında Vaşinqton Universiteti rəsmi vebsaytında UNEC-dən Vaşinqton Universitetinə adlı xüsusi yazı paylaşıb. Məqalədə UNEC aliminin Fulbrayt təqaüdçüsü (Fulbright Visiting Scholar) kimi Kimya departamentində apardığı uğurlu tədqiqat fəaliyyəti və onun professor Birmanın tədqiqat qrupundakı mühüm rolundan bəs olunub.
UNEC-in tədqiqatçı dosenti Əli Xəlilov öz-özünü tamamlayan hidrogen rabitəli yeni massivlərin dizaynı və onların özünübərpa olunan “ağıllı materiallar” kimi potensialının araşdırılması layihəsi üzərində çalışır.
Qeyd edək ki, bu, UNEC aliminin ABŞ-dakı ilk uğuru deyil. Onun 2017-2018-ci illərdəki ilk Fulbright səfərindəki elmi fəaliyyəti dünya şöhrətli “Journal of the American Chemical Society” jurnalında dərc olunmuş və gələcək araşdırmalar üçün mühüm elmi baza yaradıb.
60-dan çox elmi məqalənin müəllifi və UNEC Journal of Engineering and Applied Sciences jurnalının məsul katibi olan Əli Xəlilov, həm də gənc alimlərin akademik inkişafına və qlobal elmi mübadiləyə böyük dəstək göstərir.
Məqalə ilə tanış ola bilərsiniz:

Университет США опубликовал статью об ученом UNEC Али Халилове: «От UNEC до Вашингтонского университета»
23 ФЕВРАЛЯ 2026 | VIEWS:
Доцент-исследователь кафедры «Инженерия и прикладные науки» UNEC Али Халилов находится в одном из престижных высших учебных заведений США в Вашингтонском университете (WashU) в шестимесячной научной командировке.
Университет Вашингтона опубликовал на своем официальном сайте специальную статью под названием «От UNEC к Вашингтонскому университету» о научной деятельности Али Халилова, который проводит исследования в Сент-Луисе, штат Миссури, США, в рамках программы Фулбрайта. В статье освещается успешная исследовательская деятельность ученого из UNEC на кафедре химии в качестве приглашенного научного сотрудника по программе Фулбрайта (Fulbright Visiting Scholar), а также его важная роль в исследовательской группе профессора Бирмана.
Доцент-исследователь UNEC Али Халилов работает над проектом по разработке новых самокомплементарных водородно-связанных структур и изучению их потенциала в качестве самовосстанавливающихся «умных материалов».
Следует отметить, что это не первый успех учёного из UNEC в США. Его научная деятельность, проведённая во время его первого визита по программе Фулбрайта в 2017-2018 годах, была опубликована во всемирно известном журнале Journal of the American Chemical Society и заложила важную научную основу для будущих исследований.
Автор более 60 научных статей и исполнительный секретарь журнала UNEC Journal of Engineering and Applied Sciences Али Халилов также оказывает большую поддержку академическому развитию молодых ученых и глобальному научному обмену.