ADİU-da Dünya Bankının ölkə üzrə hesabatı dinlənilib
Aprelin 10-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (ADİU) Dünya Bankının (DB) rəsmilərinin məruzəsi dinlənilib. Ali təhsil müəssisəsinin professor-müəllim və tələbə heyəti ilə keçirilən görüşdə Azərbaycan üzrə iqtisadi göstəricilərin təhlili, inkişaf konsepsiyası və ikitərəfli əməkdaşlıq layihələrindən danışılıb.
Dünya Bankının regional meneceri Larisa Leşinka, Bakı ofisinin rəhbəri Səidə Bağırova, Əməliyyatlar üzrə baş mütəxəssis Rufiz Çıraqzadə və Maliyyə Korporasiyasının Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Aliyə Əzimova çıxışları zamanı 2015-2020-ci illər ərzində bankın Azərbaycan ilə əməkdaşlıq çərçivəsində planlaşdırılan layihələr barədə danışıblar. Məruzələr zamanı illər üzrə ölkənin ÜDM və iqtisadi inkişaf dinamikası, adambaşına düşən gəlirlərin statistikası, milli bazarın konyukturası barədə ətraflı informasiya çatdırılıb. Bildirilib ki, hazırki inkişaf dinamikası onu göstərir ki, Azərbaycanın iqtisadi siyasəti düzgün istiqamət götürüb və yaxın gələcəkdə də nəzərəçarpan nəticələr əldə olunacaq.
İnteraktiv diskusiya şəklində keçən görüşdə dayanıqlı iqtisadi inkişafın təmini üçün lazımi alətlərin icrası barədə danışılıb. İştirakçılarda maraqlandıran suallar DB nümayəndələri tərəfindən cavablandırılıb.

WB’s Report on the country was heard at ASUE
April 10 the WB officials’ report was heard at Azerbaijan State University of Economics. The analysis of the economic indicators, development conception and projects of bilateral cooperation were spoken about during the meeting with the teaching and student staffs of the higher education institution.
The World Bank’s Regional Manager Larisa Leshinka, Head of Baku office Saida Baghirova, Operations Specialists Rufiz Chiraqzade and Head of the Azerbaijan Representation of the Financial Corporation Aliya Azimova spoke about the Bank’s Projects planned in Azerbaijan within 2015-2020s. Information about the GDP of the country and dynamics of the economic grows; per capita income statistics and situation in the national market over the years was delivered within the reports. It was stressed that the Azerbaijan’s economic policy took the right direction and the significant results will be achieved in the nearer future.
The implementation of the necessary tools to ensure sustainable economic development was spoken about during the meeting held in the form of interactive discussion. The participants’ questions were responded by the WB representatives.