ADİU-da elektron sənəd dövriyyəsinin təqdimatı keçirilib
İyunun 4-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (ADİU) elektron sənəd dövriyyəsinin təqdimatı keçirilib. Tədbirə “Multimedia” İnformasiya Sistemləri Texnologiyaları Mərkəzinin direktoru Osman Gündüz, Azərbaycanın İKT sahəsi üzrə ekspertlər və digər ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri qatılıb.
Tədbiri giriş sözü ilə açan ADİU-nun rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, elektron sənəd dövriyyəsinin tətbiqi ilə universitetin kargüzarlıq sistemində kağızdan istifadə tamamilə ləğv olunub. Ə.Muradov əlavə edib ki, “Doc.net” proqram təminatı əsasında hazırlanan yeni sənəd dövriyyəsi qənaətçillik, çeviklik və şəffaflıq baxımından xeyli faydalıdır. O, digər universitetlərə də elektron sənəd dövriyyəsinin tətəbiqi istiqamətində köməklik göstərməyə hazır olduqlarını bildirib.
Mərasimdə “Ultra” şirkətinin nümayəndələri ADİU-da tətbiq edilən elektron sənəd dövriyyəsinin fəaliyyət istiqamətləri barədə iştirakçılara geniş məlumat veriblər. Bildiriblər ki, sistem Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2003-cü il 27 sentyabr tarixli 935 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Dövlət hakimiyyəti orqanlarında, idarə, təşkilat və müəssisələrində kargüzarlığın aparılmasına dair Təlimat”a tam uyğunlaşdırılıb.
İştirakçılara məlumat verilib ki, sistem üzərindən dünyanın istənilən yerindən sənədə icazə almaq, imzalamaq və ya gözdən keçirmək mümkün olacaq. Qeyd olunub ki, mobil cihazlar vasitəsilə də sistemə qoşularaq bu imkanlardan yararlamaq olacaq. İnterfeysi Azərbaycan dilində olan proqram təminatının təhlükəsizliyi ən qabaqcıl texnologiyalar əsasında hazırlanıb.
Təqdimatçılar sistemin hazırlanmasında və istifadəsində Oracle, DELPHİ və Java texnologiyalarından, BULUD platformasından, həmçinin Microsoft,HP, Cisco avadanlıqları,eyni zamanda proqram təminatlarından istifadə edildiyini diqqətə çatdırıblar.
Sonda İKT sahəsi üzrə ekspertlər və Ultra şirkətinin nümayəndələri tədbir iştirakçılarının suallarını cavablandırıblar.

Presentation of an Electronic Document Management held at ASUE
Presentation of an electronic document management was held at Azerbaijan State University of Economics on June 4. The “Multimedia” Information Systems Technologies Center Director Osman Gunduz, Azerbaijan experts on ICT and the representatives of other higher education institutions joined the event.
Making an opening speech Rector of ASUE, Professor Adalat Muradov noted that, with the introduction of electronic document circulation the university has been completely eliminated the use of paper in correspondence. According to Muradov, a new document circulation developed on the basis of the software “doc.net” is significantly helpful in term of efficiency, flexibility and transparency. He expressed readiness to assist the other universities in the application of the electronic document.
The representatives of the company “Ultra” delivered detailed information for the participants of the ceremony about the electronic document management applied in ASUE. It was noted that, the system was completely adapted to the “Instruction on the conduct of clerical work in the state bodies, organizations and institutions” approved by the Presidential Order 935 on September 27 2003 of the Republic of Azerbaijan.
The participants were also informed that, to get permission document, to sign or view will be available from any site of the globe through the system. It was also highlighted that to take advantage of these opportunities will be able through the mobile devices. The most advanced technologies were based on in the security of the software the interface of which is in Azerbaijani.
The presenters drew to attention that the software products such as Oracle, DELPHI and Java technologies, Bulud Platform, Microsoft, HP, Cisco equipments were used in the development of the system.
ICT experts and the representatives of the company “Ultra” responded the participants’ questions in the end.