ADİU-da elektron sənəd dövriyyəsinin təqdimatı keçirilib
İyunun 4-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (ADİU) elektron sənəd dövriyyəsinin təqdimatı keçirilib. Tədbirə “Multimedia” İnformasiya Sistemləri Texnologiyaları Mərkəzinin direktoru Osman Gündüz, Azərbaycanın İKT sahəsi üzrə ekspertlər və digər ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri qatılıb.
Tədbiri giriş sözü ilə açan ADİU-nun rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, elektron sənəd dövriyyəsinin tətbiqi ilə universitetin kargüzarlıq sistemində kağızdan istifadə tamamilə ləğv olunub. Ə.Muradov əlavə edib ki, “Doc.net” proqram təminatı əsasında hazırlanan yeni sənəd dövriyyəsi qənaətçillik, çeviklik və şəffaflıq baxımından xeyli faydalıdır. O, digər universitetlərə də elektron sənəd dövriyyəsinin tətəbiqi istiqamətində köməklik göstərməyə hazır olduqlarını bildirib.
Mərasimdə “Ultra” şirkətinin nümayəndələri ADİU-da tətbiq edilən elektron sənəd dövriyyəsinin fəaliyyət istiqamətləri barədə iştirakçılara geniş məlumat veriblər. Bildiriblər ki, sistem Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2003-cü il 27 sentyabr tarixli 935 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Dövlət hakimiyyəti orqanlarında, idarə, təşkilat və müəssisələrində kargüzarlığın aparılmasına dair Təlimat”a tam uyğunlaşdırılıb.
İştirakçılara məlumat verilib ki, sistem üzərindən dünyanın istənilən yerindən sənədə icazə almaq, imzalamaq və ya gözdən keçirmək mümkün olacaq. Qeyd olunub ki, mobil cihazlar vasitəsilə də sistemə qoşularaq bu imkanlardan yararlamaq olacaq. İnterfeysi Azərbaycan dilində olan proqram təminatının təhlükəsizliyi ən qabaqcıl texnologiyalar əsasında hazırlanıb.
Təqdimatçılar sistemin hazırlanmasında və istifadəsində Oracle, DELPHİ və Java texnologiyalarından, BULUD platformasından, həmçinin Microsoft,HP, Cisco avadanlıqları,eyni zamanda proqram təminatlarından istifadə edildiyini diqqətə çatdırıblar.
Sonda İKT sahəsi üzrə ekspertlər və Ultra şirkətinin nümayəndələri tədbir iştirakçılarının suallarını cavablandırıblar.

В АГЭУ состоялась презентация электронного документооборота
4 июня в Азербайджанском государственном экономическом университете (АГЭУ) состоялась презентация внедрения электронного документооборота. В мероприятии приняли участие эксперты Азербайджана в области ИКТ и представители других высших учебных заведений.
Открывая мероприятие с вступительным словом, ректор АГЭУ, профессор Адалят Мурадов заявил о том, что  с введением электронного документооборота была полностью ликвидировано использование бумаги в канцелярской системе университета. Адалат Мурадов добавил, что новый документооборот, созданный на основе программного обеспечения «Doc.net», является значительно полезным, с точки зрения эффективности, гибкости и прозрачности.  Он заявил, что наш университет готов помочь и другим университетам в направлении применения электронного  документооборота.
На церемонии представители компании «Ультра» информировали участников мероприятия о направлениях деятельности электронного документооборота, применяемого в АГЭУ. Они отметили, что система полностью соответствует Инструкции по ведению делопроизводства в государственных органах власти, управлениях, организациях и на предприятиях, утвержденной Указом Президента Азербайджанской Республики  № 935 от 27 сентября 2003 года.  Участники были проинформированы, что через систему можно будет получить разрешение на документ, подписать его или просмотреть в любой точке мира.  Было отмечено, что это будет возможно подключением к системе с помощью мобильных устройств.  Безопасность программного обеспечения  интерфейса на азербайджанском языке подготовлена на основе  самых передовых технологий.
Выступающие отметили, что в разработке и использовании системы были использованы  Oracle, Delphi и Java технологии, облачные платформы, а также Microsoft, HP, Cisco оборудование, программное обеспечение.
В конце эксперты в области ИКТ и представители компании Ultra ответили на вопросы участников мероприятия.