ADİU-da “Hədəf Bakıdır. Hitler neft uğrunda döyüşü necə uduzdu” sənədli filmi nümayiş olunub
Mayın 8-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (ADİU)Böyük Vətən Müharibəsində qələbənin 70 illik yubileyi münasibəti ilə “Hədəf Bakıdır.Hitler neft uğrunda döyüşü necə uduzdu” sənədli filminin nümayişi keçirilib.Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə istehsal edilmiş sənədli film faşizm üzərində qələbənin 70 illik yubileyinə həsr olunub. Layihənin rəhbəri Arzu Əliyeva, filmin prodüseri Lui Vodevil, rejissoru Robert Maqnerotdur.
Filmdən öncə tarix elmləri doktoru, professor Bəhruz Abdullayev çıxış edərək, faşizm üzərində qələbənin əldə edilməsində Bakı neftinin əvəzsiz rol oynamasından danışıb. Bildirib ki,İkinci Dünya Müharibəsizamanı Sovet İttifaqının sərf etdiyi neftin 70 faizindən çoxu, benzinin isə 80 faizi Azərbaycanın payına düşüb.Professor 1941-1945-ci illər müharibəsində azərbaycanlıların qəhrəmanlığından və Bakının böyük təhlükədən şücaətlə müdafiə olunmasından bəhs edən filmin böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. Qeyd edib ki, sənədli filmin hazırlanmasında müxtəlif ölkələrin arxivlərində qorunan sənədlərdən və tarixi xronikadan istifadə olunub.

Documentary film “Target is Baku. How Hitler lost the War for Oil.” demonstrated at ASUE
The documentary film “Target is Baku. How Hitler lost the War for Oil.” was demonstrated at Azerbaijan State University of Economics (ASUE) on the occasion of the 70th Anniversary of the Victory in the Great Patriotic War on May 8.The film produced by the sponsorship of the Heydar Aliyev Foundation is devoted to the 70th Anniversary of the victory over the facsism. The Head of the Project is Arzu Aliyeva, producer Lui Vodevil and the director is Robert Magnerot.
Making a speech before the demonstration, Dr of History, Professor Bahruz Abdullayev spoke about the inprecedented role of Baku oil in gaining the victory over the facsism. He underlined that, more than 70% of of oil spent by the USSR and 80% of petrol during the World War II fell on Baku. Professor emphasized the importance of the film about the heriosm of Azerbaijanis during the 1941- 1945 and protection of Baku of a major threat. He noted that, documents and historical chronics from differnt country’s archives were used for the film.
ASUE administration, Professor and teaching and student staffs of the university got great impressions of the film.