28 YANVAR 2015 | VIEWS:
Yanvarın 28-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (ADİU) ilə Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsi (QKDK) arasında təhsil, elm və təlim-tədris sahəsində birgə inkişaf fəaliyyətinə dair anlaşma memorandumu imzalanıb.
Sənədi ADİU-nun rektoru Ədalət Muradov və QKDK-nin sədri Rüfət Aslanlı imzalayıblar.
Tərəflər arasında bağlanmış müqavilənin prioritet məqsədi ali təhsil müəssisəsində qiymətli kağızlar bazarı, onun məhsul və xidmətləri barədə maarifləndirilmə işinin təşkili və tədrisinə dəstək verilməsi, o cümlədən yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasında əməkdaşlıq etməkdir. Anlaşma çərçivəsində müştərək layihələrin planlaşdırılması və icrası, kapital bazarları üzrə birgə elmi tədqiqatların aparılması, qarşılıqlı kadr mübadiləsi, istehsalat təcrübəsi, elmi-praktik konfrans və seminarların təşkili də mümkün olacaq.
ADİU-nun rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, maliyyə sisteminin mühüm sahəsi olan qiymətli kağızlar bazarı hökümətin hər zaman diqqət mərkəzində olub və bu sahədə mütərəqqi tədbirlər həyata keçirilib. Bunun bariz nümunəsi kimi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə “2011-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında qiymətli kağızlar bazarının inkişafı” Dövlət Proqramı qəbul edilib. O, Dövlət Proqramı çərçivəsində qiymətli kağızlar bazarına dair məlumatlılığın və peşəkar hazırlığın yüksəldilməsi istiqamətində Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsinin fəaliyyətini, ali təhsil ocaqları ilə sıx əməkdaşlığını yüksək qiymətləndirib.
Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rüfət Aslanlı çıxışı zamanı bildirib ki, təhsil, elm, təlim-tədris və bu istiqamətdə inkişafyönümlü əməkdaşlığın genişləndirilməsi tələbələrin maliyyə biliklərinin artırılmasına, zəngin iqtisadi savada malik kadr kimi formalaşmasına töhfə verəcək. Komitənin nəzdində fəaliyyət göstərən Kapital Bazarı üzrə Təlim Mərkəzi tələbələrin əmək bazarında rəqabətqabiliyyətli kadr kimi yetişməsində müxtəlif növ təlim proqramları təşkil edəcək. Sədr təklif edib ki, ictimaiyyətdə qiymətli kağızlar bazarı üzrə biliklərinin təbliğatının artırılması üçün tələbələr “Kapital bazarının səfirləri” kimi fəaliyyət göstərsinlər. Razılaşma çərçivəsində tələbələrin praktik biliklərə sahib olması üçün ali təhsil müəssisəsində birja laboratoriyası da yaradılacaq.

Подписан меморандум о намерениях между АГЭУ и ГКЦБ
28 января между АГЭУ и Государственным комитетом по ценным бумагам (ГКЦБ) был подписан меморандум о намерениях по совместной деятельности в области образования, науки и практического обучения.
Документ подписали ректор АГЭУ Адалят Мурадов и председатель ГКЦБ Руфат Асланли.
Приоритетная цель договора, заключенного между сторонами —  помощь в организации просветительской и обучающей  работы в ВУЗе о рынке ценных бумаг, его продукции и услугах, в том числе сотрудничество в подготовке высококвалифицированных кадров. В рамках согласованности, будет возможно планирование и осуществление совместных проектов, проведение совместных научных исследованийпо рынкам капитала, взаимообмен кадрами, производственная практика, организация научно-практических конференций и семинаров.
Ректор АГЭУ, проф. Адалят Мурадов отметил, что рынок ценных бумаг, который является важной участком финансовой системы, всегда был в центре внимания правительства, и оно осуществляло прогрессивные меры в этой области. Наглядным примером этому является,  принятая указом Президента Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым,  Государственная  программа «Развитие рынка ценных бумаг в Азербайджанской Республике в 2011-2020 г.г.».
Ректор  высоко оценил деятельность ГКЦБ в направлении повышения информированности о рынке ценных бумаг и профессиональной подготовки, тесное сотрудничество  с ВУЗами, в рамках Государственной программы.
Во время своего выступления председатель ГКЦБ Руфат Асланли отметил, что расширение сотрудничества в направлении образования, науки, учебно-образовательной деятельности будет способствовать повышению финансовых знаний у студентов, формированию их как кадров, обладающих богатыми экономическими знаниями. Действующий при Комитете Центр тренинга по рынку капитала будет организовывать различного вида тренинговые программы для подготовки конкурентоспособных кадров на рынке труда. Председатель предложил для повышения пропогандирования знаний о рынке ценных бумаг, организовать деятельность студентов как «Послов рынка капитала». В рамках соглашения для овладения студентов практическими знаниями, в ВУЗе будет создана биржевая лаборатория.