ADİU-nun Beynəlxalq Əlaqələr Departamentinin direktoru, iqtisad elmləri doktoru Müslüm İbrahimovun “Xalq qəzeti”nə müsahibəsi
10 İYUN 2015 | VIEWS:
ADİU-nun dünya universitetlərinin reytinq siyahısına daxil edilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılır
Müsahibimiz ADİU-nun Beynəlxalq  Əlaqələr Departamentinin direktoru, iqtisad elmləri doktoru Müslüm İbrahimovdur.
DSC_8956– Müslüm müəllim, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində beynəlxalq əlaqələrin fəaliyyəti hansı prioritetlər əsasında həyata keçirilir və nə kimi yeniliklər var?
— Beynəlxalq əlaqələr sahəsindəki fəaliyyətimiz beynəlxalq təhsil proqramlarında iştirak, əcnəbi tələbələrlə iş, beynəlxalq təşkilatlar və universitet birlikləri ilə əməkdaşlıq və digər istiqamətlər üzrə aparılır.
Xarici ölkə universitetləri ilə ikitərəfli əməkdaşlıq sahəsində 2014/2015-ci tədris ilində ölkəmizin maraqlarına cavab verən və real nəticə əldə etmək məqsədi baxımından çoxsaylı danışıqlar aparılmış və 12 ölkənin 14 universiteti ilə ikitərəfli əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanmışdır. Bu universitetlərin arasında Türkiyənin Qazi, Koç, İzmir Economi Universitetləri, Fransanın Ruen, Reims Şampan Arden, Montpellier universitetləri, ABŞ-ın Kolumbiya Universiteti və digərləri vardır. Hazırda 7 ölkənin universitetləri ilə danışıqlar davam edir və əməkdaşlıq istiqamətləri müəyyənləşdirilir.
Rusiyanın nüfuzlu ali təhsil məktəblərindən olan Milli Tədqiqat Universitetinin Ali İqtisad Məktəbi ilə əməkdaşlıq haqqında müqavilə bağlanıb.
Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Texnoloji İnstitutu ilə birgə kadr hazırlığına dair razılıq əldə olunub. Bu razılaşmanın nəticəsi olaraq universitetimizin professor-müəllim heyəti ilk dəfə olaraq xaricdə kadr hazırlığı prosesinə cəlb ediləcək.
Almaniyanın Ziqen Universiteti (Siegen University) ilə aktiv tələbə və müəllim mübadiləsi həyata keçirilib. Universitetimizin müəllimi Almaniyada “Beynəlxalq nəqliyyat əməliyyatları” fənnini tədris edib. ADİU-nun beş, Zigen Universitetinin on üç tələbəsi intensiv tədris kursunu bitirərək universitetimizin kreditlərini qazanıblar. Eyni zamanda, Ziqen Universitetinin professoru ADİU-da kurs tədris edib. Bu kursda universitetimizin 25 tələbəsi ilə yanaşı, Almaniyanın 5 tələbəsi də iştirak edib.
Litvanın Mikolas Romeris Universiteti ilə tələbə-müəllim mübadiləsi və birgə yay məktəblərinin təşkili sahəsində yüksək nəticələr əldə edilməsini nəzərə alaraq, həmin universitetlə maliyyə ixtisası üzrə magistr pilləsi üçün ikili diplom proqramını reallaşdırdıq.
Cənubi Koreyanın Vusonq Universitetinin Solbrij Beynəlxalq Biznes Məktəbi ilə tələbə mübadiləsi sahəsində əməkdaşlıq davam edir. İsveçrənin Biznes və Beynəlxalq Tədqiqatlar Universiteti ilə “Biznesin təşkili və idarə edilməsi” ixtisası üzrə birgə MBA proqramı fəaliyyət göstərir. Birgə proqramda təhsil alan 14 magistr bu il hər iki universitetin diplomuna sahib olacaq.
Qazi universiteti ilə Türk dünyası işlətmə fakültəsinin bazasında magistr proqramı üçün ikili diplomlar layihəsinin işlənilməsi həyata keçirilir. Mopellier Universiteti ilə ikili diplom proqramı gələn tədris ilində reallaşacaqdır.
Ümumilikdə, bu il universitetimizin 50-dən çox əməkdaşı 40-a yaxın beynəlxalq konfrans, forum və digər tədbirlərdə iştirak edib. On ölkədən 20-dək professor universitetimizdə iqtisadiyyatın müxtəlif problemlərinə aid mövzularda mühazirələr oxuyub. Türkiyə, Ukrayna, ABŞ, Argentina, Fransa, Almaniya, Kolumbiya, Norvec, Macarıstan, Tacikistan və digər ölkələrin Azərbaycandakı səfir və diplomatları universitetimizdə olub, təmsil etdikləri ölkələrin müvafiq universitetləri ilə əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər. Fullbright proqramı çərçivəsində amerikalı mütəxəssis 1 il ərzində universitetimizin əməkdaşları, Xarici dillər kafedrasının müəllimləri və tələbələrimiz üçün ingilis dili üzrə davamlı təlim kursları keçib.
— Hansı beynəlxalq proqram və layihələrdə iştirak edirsiniz?
— ADİU ilk dəfə olaraq TEMPUS proqramının qalibi oldu. Universitetin “Beynəlxalq əlaqələr sahəsində universitet idarəçiliyinin inkişaf etdirilməsi və təkmilləşdirilməsi” mövzusunda TEMPUS layihəsi Avropa Komissiyası tərəfindən qalib elan olundu və layihənin icrası üçün 654 min avro məbləğində qrant ayrıldı. Bu il biz  koordinator olaraq bütün partnyor universitetlərdə layihə ilə bağlı görülən işlərin monitorinqini keçirdik. Koordinatori olduğumuz layihənin tərəfdaşları arasında Böyük Britaniyanın Uorvik Universiteti olmaqla, 3 Qərbi Avropa universiteti, Azərbaycanın 4 universiteti, MDB-nin 6 universiteti var. Eyni zamanda, Azərbaycan, Ukrayna, Qırğızıstan və Tacikistanın təhsil nazirlikləri də layihənin rəsmi tərəfdaşları arasındadır. Universitetimiz 2013-cü ildə tərəfdaş qismində “Xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanların Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinə inteqrasiyası” mövzusunda başqa bir TEMPUS layihəsinin də qalibi olub.
ADİU Avropa Komissiyasının “Erasmus+” proqramına da  aktiv şəkildə qoşulub. ADİU “Erasmus+” proqramı çərçivəsində KA 1″ adlanan birinci fəaliyyət istiqamətində 9 universitet ilə ikitərəfli əməkdaşlıq müqaviləsi imzalayıb. İkinci fəaliyyət istiqamətində isə “Erasmus+” proqramı çərçivəsində KA 2″ adlanan 8 layihə konsortiumuna qoşulub. Bundan əlavə, “Erasmus+” proqramı çərçivəsində “Jan Mone fəaliyyətləri (Jean Monnet activities)” adlanan fəaliyyət istiqamətində koordinator qismində “Avropa İqtisadiyyatı mövzusunda Jean Monnet modulu yaradılması” layihəsi təklifi ilə çıxış etmişik.
Mövlanə Mübadilə Proqramı çərçivəsində Türkiyənin 32 universiteti ilə Mövlanə protokolu imzalanıb. Universitetimiz Türkiyə universitetləri ilə xarici universitetlər arasında tələbə-müəllim mübadiləsinin həyata keçirilməsini nəzərdə tutan proqrama fəal qoşulub.
— ADİU-ya əcnəbi tələbələrin cəlb edilməsi istiqamətində hansı işlər görülür və nə kimi şərait yaradılıb?
— Universitetin beynəlxalq əlaqələr sahəsindəki fəaliyyətində əcnəbi tələbələrin cəlb olunması mühüm yer tutur. Prioritet hesab edilən ölkələrdə ADİU-nun təbliğatı işinin səmərəli təşkili, əcnəbilərin universitetimizə qəbulu prosesinin online şəkildə həyata keçirilməsi, yataqxana imkanlarının yaxşılaşdırılması üçün kompleks tədbirlər həyata keçirilir.
— Hansı beynəlxalq təşkilatlarla tərəfdaşlıq edirsiniz?
— Universitetimiz Dünya Bankı, Asiya İnkişaf Bankı, Amerika Ticarət Palatası, İslam İnkişaf Bankı, Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyi, Yaponiya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyi, Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyəti, Türkiyə Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyi ilə əməkdaşlıq edir, nümayəndələri ilə görüşlər keçirir. Dünya Bankının nümayəndə heyəti ADİU-da 2015-2020-ci illər ərzində bankın Azərbaycan ilə əməkdaşlıq çərçivəsində planlaşdırılan layihələri barədə çıxış edib. Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatı, Beynəlxalq Türk Akademiyası və Qara Dəniz Elmi Tədqiqat üzrə Beynəlxalq Mərkəzi ilə də əməkdaşlıq haqqında müqavilə bağlanıb.
ADİU-da “Dünya Bankının İctimai-İnformasiya Mərkəzi” və “ÜTT İstinad Mərkəzi” fəaliyyət göstərir və universitetimiz UNCTAD-ın Virtual İnstitutunun Azərbaycandan olan yeganə üzvüdür.
— Universitetin beynəlxalq əlaqələrinin səmərəliliyinin artırılmasında prioritet məqsədləriniz nədən ibarətdir?
— Xarici ölkə universitetləri ilə ikitərəfli əməkdaşlığın intensivləşdirilməsi, əcnəbi tələbələrin sayının artırılması, professor-müəllim heyətinin və tələbələrin beynəlxalq proqramlara daha fəal cəlb olunması prioritetlərdəndir. Universitetimizin beynəlxalq ali təhsil məkanındakı imicinin yüksəldilməsi və dünya universitetlərinin reytinq siyahılarına daxil edilməsi istiqamətlərində də mühüm addımlar atılır.

ASUE International Relation Department Director, Dr. of Economy Muslim Ibrahimov’s Interview to the Newspaper “Khalq Qazeti”
10 JUNE 2015 | VIEWS:
Significant steps are being taken in the direction of including ASUE into the world ranking list
Our interviewee is the International Relations Department Director, Dr of Economy Muslim Ibrahimov.
DSC_8956
– Mr.Ibrahimov, what kind of international cooperation activities are carried out at Azerbaijan State University of Economics and what is there anything new?
– Our activities in the direction of the international relations are carried out on participation in the international programs, work with overseas students, cooperation with international organizations and university associations and other directions.
Numerous negotiations meeting the interests of our country and in terms of achieving real results were conducted in the direction of the bilateral cooperation with the foreign universities within 2014/2015 academic year and bilateral contracts of cooperation with 14 universities of 12countries were signed. Among them are Gazi, Koch and Izmir Economic Universities of Turkey, Ruen University, Reims Champagne Arden, Montpellier Universities of France, University of Columbia of the USA and others. Currently, negotiations with the universities of 7 countries are being conducted and directions of cooperation are determined.
Contract of cooperation with one of the prestigious higher educational institutions of Russia Higher School of Economics of the National Research University was signed.
We achieved the agreement on joint cadres’ development with the Western Macedonian Technological Institute of Greece. As a result of the agreement our teaching staff members will be involved to cadres preparing abroad.
Also the teaching and student staffs’ exchange have been realized with the Siegen University of Germany. Our teaching staff member conducted classes on “International Transport Operations” in Germany. ASUE’s five and Siegen University’s thirteen students got the credits by completing the intensive courses. In addition, the Siegen University’s Professor conducted training at ASUE. Besides, 25 students of our university 5 students of Germany attended the course.
Considering the result achieved in the student and teaching staffs’ exchange and organization of joint summer schools with Micolas Romeris University of Lithuania we realized a dual diploma program for graduate students studying on Finance.
Our cooperation ties with the Solbridge Business School of Vusong University, Southern Korea in student exchange is going on. Joint MBA Program on “Organization and Administration of Business” with the University of Business and International Researches of Switzerland continues to be performed. 14 Masters will obtain a dual diploma of the two universities this year.
The development of dual diplomas for graduate programs on the basis of the School of Turkic World Administration with Gazi University is being realized. Dual diploma program with the University of Montpellier will be realized the next academic year.
Generally, over 50 employees of our university became the participants of about 40 international conferences. About 20 Professors from 10 countries lectured to our students about different problems of economy. Ambassadors and diplomats of Turkey, Ukraine, USA, Argentina, France, Germany, Columbia, Norway, Hungary, Tajikistan and the other others visited our university; they discussed the cooperation opportunities of the appropriate universities of the countries they represent. An American specialist conducted trainings on English for the employees of our university, teaching staff of the Department Foreign Languages and our students within the Fulbright Program.
– Which International Programs and Projects do you participate?
– For the first time ASUE became the winner of the TEMPUS Program. Our University was announced a winner by the European Commission on TEMPUS Project “Development and Improvement of the University Administration in International Relations” and granted 654 thousands of euro for the execution of the project. We conducted the monitoring of the work done related with the project in all partner universities as the coordinator. Among the partners of the project are 3 Western European Universities, as well as the Warwick University of Great Britain, 4 Universities of Azerbaijan, 6 Universities of CIS. In addition, the Ministries of Education of Azerbaijan, Ukraine, Kirgizstan and Tajikistan are among the partners of the project. Our University became the winner of another TEMPUS Project as a partner on “Integration of the People with Special Needs to Higher Education Institutions of Azerbaijan” in 2013.
ASUE actively joined the “Erasmus +” Program of the European Commission. Contract of bilateral cooperation with 9 universities within “Erasmus+ Program called the first line of action KA1 was signed. It has also joined 8 projects consortia called KA 2 within the Program “Erasmus+” in the direction of the second action. In addition, we have proposed to the draft on “Establishing Jean Monnet Module on European Economy” to operate as coordinator of Jean Monnet Activities within the “Erasmus+” framework.
Mevlana protocol with 32 universities of Turkey was signed within the Mevlana Exchange Program. Our University has actively joined the program implementing the exchange of student and teaching staffs’ between the Universities of Turkey and the foreign universities.
– What kind of affairs is being held to involve the overseas students to ASUE and what conditions have been created for them?
– Attracting foreign students occupies an important place in the activities of University’s international relations. Effective organization of ASUE’s propaganda in the countries considered the priority, realization of the admission of foreign students online and improving the dormitory conditions are implemented as complex measures.
– Which international organizations are you in relation with?
– Our University is in relation with the World Bank, Asian Development Bank, American Chamber of Trade, Islamic Development Bank, Korean Cooperation Agency, International Cooperation Agency of Japan, International Cooperation Society of Germany, Cooperation and Coordination Agency of Turkey and holds meetings with their representatives. The World Bank representative staff made a speech on the planned projects within the cooperation framework of the bank with Azerbaijan within 2015- 2020 in ASUE. Contracts of cooperation with the World Intellectual Property Organization, International Turkish Academy and the International Center on Black Sea Scientific Research have also been signed.
The “World Bank’s Social and Information Center” and “WTO Support Center” are carrying out the activity in ASUE and our University is the only member of UNCTAD Virtual Institute in Azerbaijan.
– What are the priority goals of the University in increasing the efficiency of the international relations?
– Intensification of bilateral cooperation with foreign countries, increasing the number of foreign students and more active involvement of the teaching staff and students in international programs are the priority programs. Significant steps in the direction of improving the international image of the university and including the university in the world ranking list are taken.