26 FEVRAL 2015 | VIEWS:
Fevralın 25-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (ADİU) Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclasdan əvvəl Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektor, professor Damət Bağırov 2014/2015-ci tədris ilinin qış imtahan sessiyasının yekunu və nəticələri haqqında məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, bakalavr təhsil pilləsi üzrə imtahan sessiyasında 11559 tələbə, magistr təhsil pilləsi üzrə 1703 magistr iştirak edib. Fakültələr üzrə mənimsəmə faizi 59-100% arasında olub. Ən yüksək “SABAH” qrupları üzrə –100%, ən aşağı isə «Türk dünyası işlətmə» fakültəsində – 59% olub. Mənimsəmə faizi əvvəlki illərlə müqayisədə artaraq 85% təşkil edib.
2014/2015-ci il qış imtahan sessiyasında əla qiymət alan tələbələrin  sayı əvvəlki illərlə müqayisədə artaraq 635 nəfər, akademik borcu qalan tələbələrin  sayı isə azalaraq 1676 nəfər olub. Ən aşağı mənimsəmə I kursda (72%), ən yüksək mənimsəmə isə III kursda (91%) olub. Əla qiymət alanlar üzrə ən aşağı göstərici I kursda (cəmi 17 nəfər), ən yuxarı göstərici isə III kursda (254 nəfər) olub.
Tədris olunan müəyyən fənlər üzrə nəticələr daha aşağı olub. Ən uğursuz nəticələr Əmtəəşünaslıq fakültəsində Azərbaycan tarixi fənni üzrə, İqtisadiyyat və sənaye fakültəsində Fizika fənni üzrə olub.
Fakultələrin I kurs tələbələrinin orta bal reytinqinə görə Uçot-iqtisad fakültəsi 1-ci yerdədir. İnformatika və idarəetmə və Kommersiya fakültələri isə uyğun olaraq ikinci və üçüncü yerləri bölüşdürürlər.  Qış imtahan sessiyasının nəticələri ilə əlaqədar appelyasiya komissiyasına 1556 ərizə ilə müraciət edilib. 756 ərizədə  tələbənin müraciəti əsassız hesab edilib, 800 ərizəyə əsasən   imtahan nəticələrində müvafiq düzəlişlər edilib.
Universitet üzrə prezident təqaüdçülərimizin qış imtahan sessiyası da uğurlu olub. 2 nəfər prezident təqaüdçüsündən hər ikisi  də bu adı özündə saxlaya bilib.
Magistratura təhsil pilləsində də imtahan sessiyasının nəticələri uğurlu olub. Əyani şöbənin 1779 magistrindən 1703 nəfəri imtahanlarda iştirak edib, onlardan 1596 nəfəri imtahanları müvəffəqiyyətlə başa vurub. Mənimsəmə 90%, keyfiyyət isə  50 % olub.
Tələbə və magistrlər  imtahan sessiyası müddətində ehtiyac yarandıqda həm Qaynar xəttə, həm də Qaynar xəttin   “Facebook” sosial şəbəkəsindəki  rəsmi səhifəsinə  mürtaciət ediblər.
Uçot-iqtisad fakültəsinin dekanı Niyazi İsmayılovun ADİU nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunda elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim olunan dissertasiyaların müdafiəsini keçirən dissertasiya şurasının 2013-2014-cü illərdəki fəaliyyəti haqqında hesabatını dinlənilib.
Sonra iştirakçılara tələbə-rektor seçkilərinin nəticəsi haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, seçkilər obyektiv və şəffaf keçirilib. Elmi şura iştirakçıları yeni tələbə-rektor– Biznes inzibatçılığı fakültəsinin 2-ci kurs tələbəsi Cavanşir Əsədovla tanış olublar.
Rektor, professor Ədalət Muradov İqtisadi nəzəriyyə-2 kafedrasının professoru Şamil Qafarova 65 illiyi münasibətilə ilə təltif olunduğu Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin “Azərbaycan Respublikası Qabaqcıl Təhsil İşçisi”  döş nişanını təqdim edib. Sonra Maliyyə fakültəsinin dekan müavini Anar Hüseynova iqsad elmləri üzrə fəlsəfə doktoru diplomu, universitetin bədii rəhbəri Əfsanə Məmmədovaya “Xocalı faciəsinin 23-cü ildönümünə həsr olunmuş tədbirin ədəbi-bədii kompozisiyasının təşkilinə görə” Fəxri Fərman təqdim olunub.

Был проведен Ученый совет АГЭУ
Проректор по учебно-образовательным технологиям, проф. Дамат Багиров выступил с докладом об итогах и результатах зимней экзаменационной сессии 2014/2015 учебного года. Он отметил, что в экзаменационной сессии по образовательной ступени бакалавра приняли участие 11559 студентов, по ступени магистра – 1703 магистра. Процент успеваемости по факультетам составил в промежутке 59-100%. Самый высокий был среди групп «SABAH» — 100%, а самый низкий процент – на Турецком факультете экономики и управления (59%). Процент успеваемости повысился по сравнению с предыдущими годами и составил 85%.
Количество студентов, получивших отличные оценки в зимней экзаменационной сессии 2014/2015 года, увеличилось по сравнению с предыдущими годами и составило 635 человек, а количество студентов с академической задолженностью уменьшилось и составило 1676 человек. Самая низкая успеваемость была на 1-ых курсах (72%), а самая высокая успеваемость – на 3-х курсах (91%). Самый низкий показатель, по получившим отличные оценки, был на 1-ом курсе (17 человек), а самый высокий показатель – на 3-м курсе (254 человека).
Более низкими оказались результаты по определенным предметам. Самые не успешные результаты были на факультете товароведения по предмету История Азербайджана, и на факультете «Экономика и промышленность», по предмету «физика».
По рейтингу среднего балла студентов 1-го курса факультетов на первом месте Учетно-экономический факультет. Факультеты Информатика и управление и Коммерция разделили второе и третье место соответственно. В связи с результатами зимней экзаменационной сессии в апелляционную комиссию обратились с 1556 заявлениями.  756 заявлений были сочтены необоснованными, а на основании 800 заявлений в результатах экзаменов сделаны соответствующие изменения.
Зимняя экзаменационная сессия президентских стипендиатов была успешна. Оба президентских стипендиата сохранили это звание.
На образовательной ступени магистра результаты также успешные. Из 1779 магистров очного отделения на экзаменах приняли участие 1703 человека, из них 1596 человека успешно завершили сессию. Успеваемость составила 90%, а качество – 50%.
Во время сессии студенты и магистры при необходимости обращались как в «Горячую линию», так и в официальную страницу «Горячей линии» в социальной сети «Facebook».
Был выслушан отчет  декана Учетно-экономического факультета Ниязи Исмаилова  о деятельности в 2013-2014 г.г. Диссертационного совета НИИ Экономических изысканий при АГЭУ, проводящего защиту диссертаций, представленных для получения ученой степени доктора наук и доктора философии.
Затем участников уведомили о результатах выборов студента-ректора.
Было отмечено, что выборы были проведены объективно и прозрачно. Участники Ученого совета познакомились с новым студентом-ректором – студентом 2-го курса факультета бизнес-администрирования —  Джаванширом Асадовым.
Ректор, профессор Адалят Мурадов вручил профессору кафедры Экономическая теория-2 Шамилю Гафарову нагрудной значек «Передавой работник образования Азербайджанской Республики», в связи с 65 летием. Затем заместитель декана факультета «Финансы» Анару Гусейнову был вручен диплом доктора философии по экономическим наукам, а художественный руководитель университета Афсана Мамедова была награждена Почетной грамотой за организацию литературно-художественной композиции мероприятия, посвященного 23-летию Ходжалинской трагедии.