ADİU-nun rektoru: “Kim istəyirsə, universitetdə imtahan sessiyasını izləyə bilər” – MÜSAHİBƏ
Ədalət Muradov: “Tələbələrin vəzifələrini icra edə biləcək səviyyədə hazırlanması üçün onlara sərbəstlik verilməlidir”
Bakı. Fərid Mirzəyev – APA. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru, professor Ədalət Muradovun müsahibəsi
– Ədalət müəllim, 2014-2015-ci tədris ilinin yekunlarını necə qiymətləndirirsiniz?
– Bir neçə gün əvvəl Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Elmi Şurasının son iclası keçirildi və 2014-2015-ci tədris ilinin yekunlarını müzakirə etdik. Təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası var və onun icrasına dair Fəaliyyət Planı təsdiq olunub. Bizim və şəxsən mənim qarşımda qoyulan vəzifə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetini dünya səviyyəli universitetlərin sırasına çıxarmaqdır. Burada təhsil verən və təhsil alanlar dünyanın ən nüfuzlu universitetlərində təhsil verən və təhsil alanlarla rəqabət aparacaq səviyyədə olmalıdırlar. İlk növbədə tədrisin keyfiyyəti artırılmalıdır. Bu vəzifənin icrasında üç əsas amil dayanıb. Birinci vacib amil müəllimlərdir. Müəllimlərin peşəkarlıq səviyyəsinin artırılması üçün biz tədbirlər sistemi həyata keçiririk. Onların ixtisaslarının artırılması, yenidən ixtisaslaşması istiqamətində işlər görürük və gənc kadrları universitetimizə cəlb etməyə çalışırıq. Son bir il ərzində universitetə cəlb etdiyimiz Amerika, Avropa və Kanada universitetlərinin məzunlarının sayı 68 nəfərdir. Bunlar Xaricdə Təhsil üzrə Dövlət Proqramı çərçivəsində təhsil alaraq Azərbaycana qayıdıblar. Mən hələ Rusiya, Ukrayna və Türkiyə universitetlərinin məzunları olan azərbaycanlı tələbələri demirəm. Biz “Gənc professorlar” layihəsinə start verdik. Yaşı 40-a qədər olan iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktorlarını elmlər doktoru üzrə doktoranturaya qəbul etdik. Onların sayı 6 nəfərdir. Biz onları bir ay müddətinə Türkiyənin müxtəlif universitetlərinə göndərmişik. Hazırda onlar öz tədqiqatlarını aparırlar. Eyni zamanda, biz “Gənc müəllimlər” layihəsinə başladıq və artıq bu layihə iyunun 17-də başa çatıb. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində işləmək arzusunda olan 411 gənc bizə müraciət edib. Onların təqribən dörddə biri xaricdə təhsil alanlardır. Bu, bizi sevindirir. Mən onların hər biri ilə şəxsən görüşürəm, söhbətlər aparırıq. Onların potensialını müəyyən edərək biz qərarımızı verəcəyik. Bizim universitetimizdə “SABAH” qrupları fəaliyyət göstərir. “SABAH” qruplarındakı müəllimlərin təqribən yarısı kənardan gələnlərdir.
– Bəs Rusiyanın “Ali İqtisadiyyat Məktəbi” Milli Tədqiqat Universiteti, Fransanın Monpelye, Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Texnoloji Təhsil İnstitutu ilə birgə həyata keçirdiyiniz layihələr hansı mərhələdədir?
– Rusiyanın “Ali İqtisadiyyat Məktəbi” Milli Tədqiqat Universiteti kifayət qədər nüfuzlu bir təhsil ocağıdır. Həmin universitetin rektoru Yaroslav Kuzminov Bakıya gələcək və bizim dəvətimizlə universitetimizdə qonaq olacaq. Biz aprelin 17-də Moskvada onunla görüşərkən bu razılığı əldə etmişik. Universitetimizdə 20 faiz tələbə rus dilində təhsil alır. Biz düşünürük ki, həmin tələbələri Ali İqtisadiyyat Məktəbi ilə birgə hazırlayaq və onlara da ikinci diplom verək. Digər tərəfdən, biz Fransanın ən nüfuzlu ali təhsil müəssisəsi Monpelye universiteti ilə əməkdaşlıq edirik. Monpelye universiteti ilə əldə etdiyimiz razılığa əsasən, tələbələrimiz bir il dördüncü kursu Monpelye universitetində ingilis dilində oxumaqla həmin universitetin diplomunu əldə edə biləcəklər. Biz son bir il ərzində 3 nüfuzlu universitetlə ikili diplom proqramına nail olmuşuq. Artıq tam əminliklə deyə bilərəm ki, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti xaricdə təhsil hazırlığı prosesinə qoşulub. Biz Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Texnoloji Təhsil İnstitutu ilə də müqavilə imzalamışıq və orada 120 kreditlik magistr proqramının 30 krediti Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin müəllimləri tərəfindən təmin ediləcək. Biz proqramın açılışını bu il həyata keçirəcəyik. Düşünürəm ki, avqustda olacaq. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin ilk dəfə Avropa İttifaqının üzvü olan Yunanıstanda akkreditasiyadan keçib. Biz həmçinin MBA proqramını yenidən qurmuşuq. Bu gün bizim MBA proqramı dünyanın ən nüfuzlu universitetlərinin standartlarına cavab verir. Dünyanın ən nüfuzlu 5 universiteti proqramın beynəlxalq standartlara uyğunluğu baxımından bizə müsbət rəy verib. Biz indi yeni-yeni ixtisaslar yaratmaq haqda düşünürük. Hazırda əmək bazarının təhlilini aparırıq ki, görək bizim hazırladığımız kadrlar nə dərəcədə əmək bazarının tələblərinə cavab verir. Düşünürəm ki, burada ciddi dəyişikliklər olacaq. Biz yeni ixtisaslar yaratmaq iddiasındayıq. Bizim prioritet hesab etdiyimiz ixtisaslardan biri iqtisadi mühəndislikdir. Bu sahədə Azərbaycanda kadr hazırlığı sahəsində yeniliklərə ehtiyac var. Biz bunu yaxşı anlayırıq. Bu istiqamətdə işlərimizi davam etdirəcəyik.
– Universitet əməkdaşlarının sosial rifahının yüksəldilməsi istiqamətində hansı işlər aparılır?
– Universitet əməkdaşlarının sosial vəziyyətini də daim nəzarətdə saxlayırıq. İki dəfə əmək haqlarını artırmışıq. Elmi Şuranın sonuncu qərarından sonra Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin pedaqoji heyətin orta aylıq əmək haqqı 985 manat təşkil edəcək. Mən hesab edirəm ki, bu, kifayət qədər yüksək rəqəmdir. Bizim dekanlarımızın vəzifə maaşı 2000, kafedra müdirlərinin 1500, professorların isə 1300 manatdır. Bu, bizim prioritetlərdən biridir. Düşünürəm ki, universitetimizin imici yaxşılaşdıqca və maliyyə mənbələri genişləndikcə işçilərimizin də sosial durumunun yaxşılaşdırması istiqamətində əlavə işlər görüləcək.
– Tələbələrin dərslərdə aktivliyi, imtahanlarda göstərdiyi nəticələr sizi qane edirmi?
– Bizim universitetdə apardığımız işlərin ən vacib, ən birinci istiqaməti tələbələrlə işdir. Tələbələr işimizin mənası, işimizin nəticəsidir. Ona görə də düşünürük ki, tələbələrin vəzifələrini icra edə biləcək səviyyədə hazırlanması üçün onlara sərbəstlik verilməlidir. Biz belə də elədik. Tələbələrin və universitet əməkdaşlarının daxili intizam qaydalarını qəbul etdik və dedik ki, bu oyun qaydaları çərçivəsində hər bir şəxs – tələbələr də, müəllimlər də sərbəstdir. Əgər bu qaydaları kimsə pozarsa, buna müvafiq olaraq, cəza tədbirləri tətbiq ediləcək. Biz tələbə-rektor layihəsini həyata keçirdik. Tələbə-rektor layihəsi əvvəlcə keçən il aprel, may, iyun ayında bir ay-bir gün ərzində oldu. Amma bu ilin fevralından 1 illik tələbə-rektor seçmişik. Məqsəd ondan ibarətdir ki, tələbələr özləri-özlərini idarə etmək təcrübəsini əldə edə bilsinlər. Növbədə bizim tələbə-parlament, tələbə-auditi layihələrimiz var. Düşünürük ki, tələbələr həm özlərini mükafatlandırmalı, həm də özlərini ehtiyac olduğu təqdirdə cəzalandırmalıdırlar. Biz “İqtisadçı tələbələrə dəstək” İctimai Birliyini yaratdıq. Bu tələbələrlə iş istiqamətində ən vacib strukturlardan biridir. Layihə çox uğurla həyata keçirilir. Birlik tərəfindən bir neçə sosial çarxlar hazırlanıb. Tələbələrin elmi işlərə cəlb olunması istiqamətində də işlərimiz uğurla davam edir.
– 600-dən yuxarı bal toplayan tələbələrə öz hesabınıza verəcəyiniz 100 manat təqaüd stimul kimi nə dərəcədə effektli olacaq?
– İstəyirik ki, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetini seçən tələbələr daha savadlı olsun. Onun üçün də biz stimullaşdırıcı tədbirlər həyata keçiririk. Sizin də qeyd etdiyiniz kimi, universitetimizin birinci kursuna daxil olan, 600-dən çox bal toplayan tələbələrə biz 100 manat təqaüd vermək haqda qərar qəbul etdik. İlk imtahan sessiyalarının nəticələrinə görə isə ən çox bal yığan tələbələrə universitetin imkanları hesabına ikinci əlaçı təqaüdü verəcəyik. Sonra biz savadlı tələblərin universitetə qəbulunu stimullaşdırmaq üçün sonuncu Elmi Şurada qərar qəbul etdik ki, tələbə təhsil haqqını iki dəfəyə ödəsin. Əvvəl belə idi ki, təhsil haqqı dərs başlayanda ödənməli idi. Bır sıra hallarda tələbələr maddi imkanlarının məhdud olmasını əsas gətirərək kütləvi sürətdə müraciət edirdilər. Biz qərara gəldik ki, tələbə təhsil haqqını iki dəfəyə – yarısını dərs ilinin başlanğıcında, yarısını da ikinci semestrin başlanğıcında ödəsin.
– Tələbələr Apelyasiya Komissiyasına daha çox hansı məsələlərlə bağlı müraciət edirlər?
– Mən ümumilikdə tələbələrin narazılığını təbii qarşılayıram. Hər bir tələbə imtahana yüksək qiymət əldə etmək arzusu ilə gedir. Amma bir çox hallarda bu özünü təsdiqləmir. Ona görə də tələbələr apelyasiya müraciəti edirlər. Bizdə hər il imtahan sessiyası zamanı Apelyasiya Komissiyası yaradılır. Biz bu il apelyasiya müraciətlərinin elektron variantda tətbiq olunmasını təmin etdik. Elektron müraciət yaradıldı və nəticələr də elektron qaydada verildi. Bu operativlik baxımından uğurludur. Biz statistikaya baxdıq. İnanın apelyasiya ilə müraciət edən tələbələrin sayı təqribən 50 faiz artdı. Universitetin şəhərin müxtəlif yerlərində 4 korpusu var. Amma apelyasiya ərizəsi bir yerdə verilirdi. Tələbələrin hamısı müraciət edə bilmirdi. Apelyasiya müraciətlərinin elektron qaydada verilməsi layihəsini bizim tələbəmiz startap layihəsi əsasında hazırlayıb. Universitetdə İnnovativ Biznes-İnkubator yaradılıb. İnnovativ Biznes-İnkubatorun mahiyyəti ondan ibarətdir ki, bizim tələbələr öz ideyalarını ortaya qoysunlar və layihələrə çevirsinlər. Biz o layihələrin icrası üçün onlara şərait yaradırıq. Hazırda bizdə 7 tələbə layihəni uğurla həyata keçirir. Universitetdə tələbələrimizin hazırladığı startap layihələrindən biri ölkəmizdə həyata keçirilən NETTY müsabiqəsində ikinci yerə layiq görülüb. Bu “Özünü sına” layihəsidir. İmtahandan qabaq biz tələbələrə proqramda imtahan suallarını veririk. Tələbə özünü sınayır. Eynilə imtahan rejimində necədirsə tələbə ora girir, özünü sınayır və imtahana hazırlaşır. Düşünürəm ki, bu da tələbələrin imtahana hazırlığı baxımından müsbət təsir göstərir.
– İmtahan sessiyalarının tam şəffaflığını təmin etmək məqsədi ilə hansı işlər aparılır?
– Biz jurnalistləri imtahan sessiyasına dəvət etdik. Eyni zamanda, təhsil ekspertlərini, QHT koalisiyasını, Şahlar Əsgərovu, Etibar Əliyevi, Əliməmməd Nuriyev və digərlərini dəvət etdik. Onlarla görüşdüm. Dedim ki, imtahanları izləyin. Nə gördünüzsə, onu da deyin. Yaxşı varsa, yaxşını, pis varsa pisi. Biz demirik ki, bizdə hər şey idealdır. Şübhəsiz ki, taktiki gedişlərdə yanlışlıqlar ola bilər. Əgər yanlışlıq varsa, biz ona reaksiya veririk və operativ qaydada düzəliş etməyə hazırıq. Başqa yolumuz da yoxdur. Kimsə problemi görürsə, bizə desin. Mən hər həftənin altıncı gününü “Açıq qapı” elan etmişəm. Kim istəyirsə, imtahan sessiyasını izləsin.

Adalat Muradov: “Students should be independent, to be prepared to perform their duties”
– Azerbaijan State University of Economics Scientific Council’s last session took place some days ago and we discussed the totals of 2014/2015 academic year. There is a State Strategy on the Development of Education and the Actions Plan on its execution was proved. The task set in front of us and personally me is to bring Azerbaijan State University of Economics to the list of the world- class universities. Here people who provide teaching and who get trained should be in the level of competing with the world’s prestigious universities’ teaching and studying staffs. The quality of education should first be increased. Three key factors are standing in the execution of this task. First important factor is a teaching staff. The implement the system of measures to improve the instructors’ skills level. Affairs on increasing their skills and retraining are being conducted and we try to involve young professionals to our university. The number of the American, European and Canadian Universities’ alumni are 68 now. They studied abroad within the State Program on Education Abroad and returned to Azerbaijan. In addition, I want to add the graduates of the Russian, Ukrainian and Turkish Universities. We have recently launched the project of “Young Professors”. Doctors of Philosophy in Economy under 40 were enrolled to the Doctoral Studies of the University. They are 6. We sent them to different universities of Turkey for a month. Currently they are making a research there. Besides, we started the launch the project of young instructors and the project finish on July 17. 411 young instructors applied to be recruited to Azerbaijan State University of Economics. Nearly, one- quarter of them studied abroad. This is gratifying. I make an appointment with each of them. We shall make a decision after we determine their potential. SABAH Groups are also available in our university. Approximately half of them are freelancers.
– What about the jointly implemented Projects with the National Research University “Higher School of Economics” of Russia, Montpellier of France and the Western Macedonian Institute Technological Education of Greece? What stage are they at?
– The National Research University “Higher School of Economics” is enough prestigious educational institution. Rector of the University Yaroslav Kuzminov will trip to Baku and we invited him to visit our University. We achieved this agreement when we met with him in Moscow on April 17. 20% of our students study in Russian. We suppose that to develop them together with the “Higher School of Economics” and to award them a dual diploma. On the other hand, we cooperate with the most prestigious higher education institution of France- the University of Montpellier. In accordance with the agreement achieved with the University of Montpellier our students will be able to study the fourth course there in English and to receive its diploma. We achieved a dual diploma program with 3 prestigious universities within 3 years. I can absolutely note with assurance that Azerbaijan State University of Economics has joined to the education abroad process. We also signed a contract with the Western Macedonian Institute of Technological Education of Greece 30 credits of 120 of the Graduate Program will be provided by the teaching staff of Azerbaijan State University of Economics. We shall realize the program this year; I think in August. Azerbaijan State University of Economics was accredited in Greece which is the member of the European Union. We also re- established the MBA Program. Today our MBA Program meets the most influenced universities’ standards. The most reputable 5 universities of the globe gave the program positive feedback in terms of compliance with international standards. We think on creating new majors. Currently we analyze the labor market to see how the cadres developed meet its requirements. I think there will be serious changes. We pretend to create new specialties. One of the priority majors is the economic engineering. The field needs innovations in cadres’ development in Azerbaijan. We understand it and continue affairs in this direction.
– What kinds of affairs are done to increase the welfare of the university employees?
– We always keep in control the social welfare of the University employees. We increased the salaries two times. In accordance with the latest decision of the Scientific Council the pedagogical staff’s average salaries will be 985AZN. I think it is enough high figures. Our Deans earn 2000, Heads of the Chairs 1500, Professors 1300AZN. This is our priority. I suppose, we shall provide additional affairs in improving the social status of our employees in case of the expanding the financial opportunities of our university.
– Do the students’ activeness and their indicators during the exam session satisfy you?
– The most important and essential direction of the work done in the university is the students affairs. Students make sense of our work, is the result of our work. That’s why we think that students should be independent to be prepared to execute the obligations on them. We did this way. We adopted the students’ and the personnel’s internal disciplinary guidelines and gave them independence within the framework of these rules. If someone violates the rules, accordingly, penalties will be applied. We implemented the project of Student Rector. Last year the project of Students Rector initially became within a day in April, May and June. But since February of this year the Student- Rector was elected for a whole year. The project aims that the students could acquire the experience of administrating themselves. Next will be the projects of student- parliament, student- audit. We think that students should award and penalty themselves. We founded the Social Association “Support to Economist Students”. It is one of the most important structures in affairs with the students. The project is carried out successfully. Some social ads have been prepared by the Association. Our affairs in the direction of involving the students to the research are being continued successfully.
– How effective will 100 AZN of Scholarship to be awarded to the students with more than 600 points be?
– We want Azerbaijan State University of Economics to be chosen by very intelligent students. That’s why we implement the stimulating measures. As you mentioned we decided to grant 100 AZN of Scholarship for the first year undergraduates with more than 600 points. We also decided to pay the second scholarship to the most successful students in accordance with their exam session’s indicators. Another decision of the Scientific Council is that the intelligent students will be able to pay their tuition fee two times. Previously students ought to pay the fee at the beginning of the term. Most students requested for that reason. So we decided to give them an opportunity to do payment twice- half of the tuition at the beginning of the first term, another half at the beginning of the second term.
– What kinds of claims are appealed by the students often?
– I naturally welcome the students’ dissatisfaction. Each student goes to exam with the desire of getting better mark. But in most cases it is not approved. So they appeal. Every year our university establishes the Appeal Commission. This year we provided the online- appeal of the students’ claims. E- appeal was set up and the results were received online. It is successful in terms of efficiency. We looked through the statistics. You cannot believe that the number of the students to appeal is increased 50 %. Our University has got 4 training buildings in different parts of the city. But the students could only appeal in one point. Not every student could appeal. Online- appeal was developed by our student as a start-up project. The Innovative Business Incubator was founded in our University. The Innovative Business Incubator’s essence is that our students put forward their ideas and turn them into the projects. We create the conditions for them to execute their projects. Currently 7 students implement their projects. One of the start-up projects developed by our students at the university was honored a second place in the contest of NETTY. This is the “Test Yourself” Project. We provide students with the exam questions on the program before the session. Student tests himself (herself). Students assume the examination process and passes exam. I think it is also the better way of getting prepared for the exam.
– What kind of affairs is done to ensure the transparency of the exam session?
– We invited the journalists to the session. At the same time we invited there educational experts, NGO Coalition, Shahlar Askerov, Etibar Aliyev, Alimammad Nuriyev and the others. I received them. Please, follow the session. Don’t hesitate to say what you saw. I asked them to say the positive and the negative truly. We do not say that we have no negatives. No doubt, there can be tactical misunderstandings. If there is, we react against and try to correct it. We have no chance. If someone sees a problem we ask to inform us. I announced an “Open Door” every Saturday of the week. Anyone who require, can observe the exam session.