Amerikalı professor: UNEC-dəki fəaliyyətimi həyatımda çox önəmli mərhələ hesab edirəm
UNEC-dəki pedaqoji fəaliyyətini başa vuran tanınmış amerikalı iqtisadçı alim, professor Bülent Aybarla universitetin professor-müəllim heyəti arasında görüş keçirilib.
İnzibati və təşkilati məsələlər üzrə prorektor Şaiq Əsgərov bildirib ki, UNEC-də keyfiyyətli kadrların hazırlanmasında həyata keçirilən kompleks fəaliyyətin prioritet istiqamətindən biri də  nüfuzlu və təcrübəli əcnəbi professor və müəllimlərin universitetdə tədrisə cəlb edilməsidir. Bu istiqamətdə UNEC Avropanın bir çox nüfuzlu universitetləri ilə tələbə-müəllim mübadiləsi həyata keçirir. Son dörd ildə UNEC-də təqdim olunan beynəlxalq mübadilə proqramlarında iştirak edən müəllimlərin sayı 4 dəfədən çox artıb. “Erasmus+”, “Mövlana” və “Fulbright” proqramı çərçivəsində UNEC-in professor, müəllim və inzibati heyət üzvü ABŞ, Fransa, Almaniya, Polşa, Türkiyə, Rumıniya, Litva və Macarıstan universitetlərində təcrübə mübadiləsində iştirak ediblər. ABŞ-ın, Avropanın və MDB məkanının müxtəlif ölkələrinin 20-dən artıq professor və müəllimi isə UNEC-də tədrisə cəlb olunub.
Ş.Əsgərov amerikalı professor Bülent Aybarın 4 ay müddətində UNEC-də pedaqoji fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb: “B.Aybar bir semetr ərzində Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin tələbələrinə dərs deyib. Tədqiqat sahəsi əsasən FX Risk və FK risk menecmenti, beynəlxalq bazarlar, beynəlxalq bərabərlik məsələləri (ADR’s and ETF’s), risk xüsusiyyətləri və çoxmilli korporasiyalar olan professor 30 ildən artıq dünyanın bir çox universitetlərində çalışıb. 2006-cı ildən Harvard Universitetində, Cənubi Yeni Hampshire Universitetində (Southern New Hampshire University) pedaqoji fəaliyyət göstərən professor həm də nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların üzvüdür”.
Bülent Aybar çalışdığı universitetlər sırasında UNEC-in adının olmasından qürur duyduğunu bildirib: ““Fulbright” proqramı çərçivəsində 4 ay ərzində UNEC komandası ilə birlikdə çalışdım. Bu müddətin çox faydalı olduğunu hesab etdiyim üçün UNEC-dəki fəaliyyətimi həyatımda çox önəmli mərhələ hesab edirəm. UNEC-də yeni düşüncələr, perspektivlər əldə etdim. Şahidi oldum ki, müəllim həmkarlarım peşəkar, tələbələr isə bacarıqlıdırlar. Onlarla tanışlıq, fikir mübadiləsi çox səmərəli oldu. Yenidən UNEC auditoriyasında dərs demək fürsəti yaranarsa, bu imkanı mütləq müsbət dəyərləndirəcəyəm. Hələlik isə sosial şəbəkələr vasitəsi ilə həm tələbələrlə, həm də müəllim dostlarımla davamlı əlaqə saxlayacam”.
Görüşdə B.Aybar çalışdığı nüfuzlu universitetlərin tədris proqramları və metodları barədə UNEC-in pedaqoji heyətinə ətraflı məlumat verib. Öz təcrübəsini onlarla bölüşən amerikalı professor tələbə-müəllim münasibətlərindən söz açaraq, fəaliyyəti dövründə bu sahədə qarşısına çıxan problemlərdən və onların həlli yollarından danışıb. Tələbələrin fənni auditoriyada daha mükəmməl mənimsəmələrinə yardım edən tədris texnologiyalarından nümunələr göstərib.
Görüşün sonunda Bülent Aybara UNEC-də 2016/17-ci tədris ilinin yaz semestrindəki pedaqoji fəaliyyətinə və tədrisə verdiyi dəyərli tövhələrə görə təşəkkürnamə təqdim olunub.

24 MAY 2017 | VIEWS:
A meeting with a well-known economist, scholar, Professor Bulent Aybar who completed his pedagogical activity at UNEC and the academic staff of the university has been held.
Vice-rector for Administrational and Organizational Affairs Shaig Asgerov said that one of the priority directions of the complex activities realized in the preparation of qualified personnel at UNEC is involvement of the reputable and experienced foreign professors and teachers to teaching. UNEC performs teacher and student exchange with many influential universities of the Europe. A number of the teaching staff participating in international exchange programs introduced by UNEC has increased more than 4 times. UNEC’s professors, teachers and administrative staff took part in the exchange of experiences at the universities of the US, France, Germany, Poland, Turkey, Romania, Lithuania and Hungary within the “Erasmus+”, “Mevlana” and “Fulbright” Programs. More than 20 professors and teachers from the US, Europe and CIS countries were involved to teaching at UNEC.
Sh.Asgerov drew to attention that the American Professor Bulent Aybar performed a pedagogical activity at UNEC within 4 months: “B.Aybar conducted classes to the students of the International School of Economics within a term. The Professor who made research essentially in FX Risk and FK Risks Management, International Markets, ADR’s and ETF’s, Risk characteristics and multinational corporations has worked in more than 30 universities of the globe. Professor, who has been performing pedagogical activity at the Harvard University and Southern New Hampshire University since 2006, is also member of the prestigious international organizations.
Bulent Aybar expressed proud to include UNEC’s name into the list of the universities he worked for: “I worked with UNEC team within the “Fulbright” Program for 4 months. I consider my performance at UNEC a very significant stage of my life. I obtained new ideas and perspectives at UNEC. I witnessed that my teacher colleagues are professionals and student are talented. Acquaintance with them and exchange of views were very efficient. If I had a chance to teach in UNEC lecture room once more I would have evaluated it positively. Meanwhile, I will keep constant ties with my students and teacher friends via the social networking”.
B.Aybar provided UNEC’s academic staff with the information about the curricula and teaching methods of the prestigious universities he worked. Sharing his experiences with them, the American Professor spoke about teacher and students relations, problems he faced within the pedagogical activity and ways to solve them. He demonstrated examples of teaching techniques to help the students master the material.
Bulent Aybar was awarded a Certificate of Appreciation for outstanding teaching performance and valuable contribution to 2016-2017 Fall Semester at UNEC in the end of the meeting.