“Aprel zəfəri Azərbaycan xalqının milli qürur, mənəvi yüksəliş günüdür”
Aprelin 5-də Azərbaycan Respublikasi Müdafiə Nazirliyi və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) təşkilatçılığı ilə Aprel zəfərinin 3-cü ildönümünə həsr olunan “Aprel döyüşlərinin zəfər bayraqlarına düzlən!” adlı tədbirdə iştirak edən millət vəkilləri və ictimaiyyət nümayəndələri UNEC News-a təəssüratlarını bölüşüblər:
Musa Qasımlı, millət vəkili, AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor: “Bu gün Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində Aprel zəfərinin 3-cü ildönümü ilə bağlı keçirilən tədbirin mənəvi-psixoloji, vətənpərvərlik hissinin aşılanması baxımından əhəmiyyəti çox böyükdür. Hesab edirəm ki, Müdafiə Nazirliyinin ali məktəblərlə, müxtəlif təhsil müəssisələri ilə bu kimi tədbirlər keçirməsi olduqca faydalıdır. Xalqımızın, xüsusilə də Azərbaycan gənclərinin vətənpərvərlik ruhunun yüksəldilməsi qələbəyə inamı artıraraq, Ali Baş Komandanın ətrafında daha da sıx birləşməyə xidmət edir.
Hikmət Babaoğlu, millət vəkili, “Yeni Azərbaycan” qəzetinin baş redaktoru: “Aprel zəfəri Azərbaycan xalqının milli qürur, mənəvi yüksəliş günüdür. Bu zəfəri bizə yaşadan Azərbaycanın Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyev və qüdrətli Azərbaycan Ordusudur. Aprel zəfəri gələcək qələbələrimizə zəmin yaradan, eyni zamanda azad edilmiş torpaqlarımıza “Böyük qayıdışın” başlanmasının əsasını qoyan bir döyüş oldu. Bu gün UNEC-də təşkil olunan möhtəşəm zəfər tədbirinin böyük mənəvi tərəfləri var. Bu tədbir zəfərimizin təbliğ edilməsi, gənclərin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunması  baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Millət vəkili, Milli Qəhrəman Şirin Mirzəyevin həyat yoldaşı Flora Qasımova: Bu gün Azərbaycanın yeganə problemi torpaqlarımızın bir hissəsinin işğal altında olmasıdır. Aprel döyüşləri sübut etdi ki, Ermənistan sülh yolu ilə torpaqlarımızdan geri çəkilməsə bu vəzifəni ordumuz layiqincə yerinə yetirəcək. Aprel zəfəri işğalçı Ermənistana ağır zərbə oldu, düşmən tərəf ordumuzun gücünü gördü. Bu döyüşlər xalqımızda ruh yüksəkliyini daha da artırdı. Xalqımız inanır ki, Prezidentimizin siyasəti nəticəsində torpaqlarımız işğaldan azad olunacaq”.
Vahid Əhmədov, millət vəkili: “Ali Baş Komandan, cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkə çox böyük uğurlara imza atır. Azərbaycan şəhidlər versə də, Aprel zəfəri bizim gələcək qələbəmizin bünövrəsini qoydu. Azərbaycan ordusunda, müdafiə sistemində aparılan islahatlar, ölkənin müdafiə qabiliyyətinin artırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər bir daha bizi əmin edir ki, işğal altında olan torpaqlarımızı tezliklə azad edəcəyik.
Bu gün UNEC kollektivi Aprel döyüşlərinin zəfər bayraqlarına düzləndi. Bu, qürurvericidir.
Məlahət Mürşüdlü, “Azad Müəllimlər” Birliyinin sədri, UNEC İctimai Nəzarət Şurasının üzvü: “Aprel zəfəri Azərbaycan tarixinin möhtəşəm səhifələrindən biridir. Bu qələbəni bizə bəxş edən Aprel şəhidlərinin ruhuna Allahdan rəhmət diləyirəm. Ali Baş Komandanın bir əmri ilə Azərbaycan əsgəri bu gün həmin zəfəri təkrar etməyə qadirdir. Düşünürəm ki, bizim ən böyük zəfərimiz hələ öndədir. Qələbə Azərbaycan əsgəri ilə gələcək. Azərbaycan əsgəri bayrağımızı Qarabağda, Şuşada, Xankəndində dalğalandıracaq. Mən əminəm ki, həmin gün çox uzaq deyil. UNEC-in belə bir möhtəşəm tədbirə ev sahibliyi etməsi çox təqdirəlayiqdir, burada savadlı mütəxəssislərlə yanaşı, həm də Azərbaycanın layiqli vətəndaşları yetişir.

«Апрельская победа – День национального достоинства, духовного подъема азербайджанского народа»
Депутаты и представители общественности, участвующие в посвященном 3-летней годовщине Апрельской победы мероприятии «Знамена победы апрельских боев», состоявшемся 5 апреля при организационной поддержке Минобороны Азербайджанской Республики и Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), поделились впечатлениями с  UNEC News:
Муса Гасымлы, директор Института Кавказоведения НАНА, член-корреспондент НАНА, профессор: «Мероприятие, проведенное сегодня в Азербайджанском государственном  экономическом университете в связи с 3-летней годовщиной апрельской победы, имеет большое значение с точки зрения привития морально-психологических, патриотических чувств. Я считаю, что будет очень полезным проведение таких мероприятий высшим школам, различным учебным учреждениям Министерством обороны. Повышение чувства патриотизма нашего народа, в особенности молодежи Азербайджана повышает уверенность в победе, служит тесному сплочению вокруг Верховного главнокомандующего».
Хикмет Бабаоглы, депутат, главный редактор газеты «Ени Азербайджан»: «Апрельская победа – День национального достоинства, духовного подъема азербайджанского народа. Эту победу подарили нам Верховный главнокомандующий, господин Ильхам Алиев и мощная азербайджанская армия. Апрельская победа стала большой битвой, создавшей почву для будущих побед, в то же время заложившей основу для начала «Большого возвращения» освобожденных земель. Сегодня организованное в  UNEC замечательное мероприятие имеет большие духовные стороны. Это мероприятие имеет большое значение с точки зрения пропаганды нашей победы, воспитания молодежи в духе патриотизма».
Флора Гасымова, жена депутата, Национального героя Ширина Мирзоева: «Сегодня единственной проблемой Азербайджана является его оккупированные земли. Апрельские бои доказали, что если Армения не уйдет с наших земель мирным путем, эту задачу достойно выполнит наша армия. Апрельская победа была большим ударом для захватнической Армении, враг увидел силу нашей армии. Эти бои подняли боевой дух нашего народа. Наш народ верит, что в результате политики нашего Президента земли будут освобождены от оккупации».
Вахид Ахмедов, депутат: «Под руководством Верховного главнокомандующего, господина Ильхама Алиева наша страна добилась больших успехов. Хотя Азербайджан  отдал шехидов, апрельская победа заложила основу  нашей будущей победе. Реформы, осуществляемые в азербайджанской армии, в системе обороны, повышении оборонительной способности страны еще раз убеждают нас, что наши оккупированные земли в скором времени будут освобождены.
Сегодня коллектив UNEC выстроился в ряду знамен апрельских боев. Это вызывает чувство гордости».
Малахат Муршудли, председатель объединения «Свободные учителя», член Совета общественного контроля UNEC: «Апрельская победа одна из замечательных страниц истории Азербайджана. Да упокоит Аллах души шехидов апрельских боев, подаривших нам эту победу. По приказу Верховного главнокомандующего азербайджанский солдат способен повторить эту победу сегодня. Я думаю, что наша большая победа еще впереди. Победа придет вместе с азербайджанским солдатом. Азербайджанский солдат будет развевать флаг в Карабахе, Шуше, Ханкенди. Я уверена, что этот день уже недалеко. UNEC заслуживает одобрения выступая в качестве принимающей стороны такого замечательного мероприятия, здесь наряду с грамотными специалистами воспитываются также достойные граждане Азербайджана».