AR Mərkəzi Bankı yanında Maliyyə Monitorinqi Xidməti ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin prorektoru Əzizov Ə.İ., «Bank işi» kafedrasının müdiri prof. Z.F. Məmmədov və kafedranın əməkdaşları dos.Z.H.İbrahimov, prof.Bağırov M., dos.Zeynalov Z.H. iştirakı ilə Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı yanında Maliyyə Monitorinqi Xidmətinin direktoru cənab Adışirin Qasımov ilə görüş keçirilib.
Görüşün məqsədi pulların leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı ölkəmiz tərəfindən aparılan mübarizə tədbirləri, bu sahədə bank sektoruna olan tələbləri barədə ictimaiyyətin maarifləndirilməsi, habelə maliyyə nəzarəti sahəsində peşəkar mütəxəssislərin yetişdirilməsi yolu ilə iki qurum arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə dair fikir mübadiləsinin aparılması olub.
Görüşün sonunda tərəflər bundan sonra da əməkdaşlığın davam etdirilməsinə dair razılığa gəliblər.
Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı yanında Maliyyə Monitorinqi Xidməti 2009-cu ildən etibarən öz fəaliyyətinə başlayıb. Xidmətin əsas funksiyaları ölkəmizdə fəaliyyət göstərən bir çox monitorinq subyektlərindən, o cümlədən banklardan, maliyyə əməliyyatları barədə məlumatların əldə edilməsi, həmin məlumatlarda pulların leqallaşdırılması və ya terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi əlamətlərinin olub olmamasının araşdırıb təhlil edilməsi və müvafiq məlumatların ölkəmizin hüquq-mühafizə orqanlarına ötürülməsidir. Ötən dövr ərzində, əsas funksiyalarla yanaşı Xidmət tərəfindən maliyyə və xüsusən bank sektorunda pulların leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı aparılan mübarizə tədbirləri barədə monitorinq subyektlərinin və ictimaiyyətin maarifləndirilməsi üzrə geniş miqyaslı tədbirlər keçirilib.

Meeting with the Financial Monitoring Service under the Central Bank of the Republic of Azerbaijan
Vice- rector of Azerbaijan State University of Economics Azizov A.I., Head of the Department “Banking”, Professor Z.F.Mammadov and the employees of the Department Associate Professor Z.H.Ibrahimov, Prof. M.Baghirov and Associate Professor Z.H.Zeynalov met with the Director of the Financial Monitoring Service under the Central Bank of the Republic of Azerbaijan Adishirin Gasimov.
The meeting aims to educate the public about the measures taken by our country against money laundering and financing terrorism and the requirements of the banking sector in this field as well as exchange of views on the training of professionals in the field of financial control through the development of cooperation between the two institutions.
In the end of the meeting the parties achieved agreement on further cooperation.
The Financial Monitoring Service under the Central Bank of the Republic of Azerbaijan has begun to perform since 2009. The main functions of the Service are obtaining the information about the financial operations from monitoring entities, including banks; examine the reports whether there are signs of money laundering or financing terrorism and transfer of data on the country’s law enforcement agencies. Over the past period, along with the basic features of the service, a wide range of measures to educate the public and monitoring entities on money laundering and financing of terrorism, especially in the financial and banking sector has been provided.