1982-ci ildə anadan olub.
1999-cu ildə orta təhsilini Bakı şəhərində başa vuraraq Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinə qəbul olub.
2003-cü ildə İqtisad Universitetinin bakalavr, 2005-ci ildə isə magistr dərəcəsinə sahib olmuşdur.
2005-2006-cı illərdə Azərbaycan Respublikasında həqiqi hərbi xidmətdə qulluq etmişdir.
2013-2017-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Doktorantura bölməsində təhsilini davam etdirmişdir.
2014-cü ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində distant, qiyabi və magistratura mərkəzlərində müxtəlif tədris fənnləri üzrə dərs deyir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarına əsasən 2018-ci ildə iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru elmi adını almışdır.
2019-cu ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində iqtisad elmləri doktoru proqramı üzrə fəaliyyətini davam etdirir. Müxtəlif illərdə dövlət və kommersiya banklarında rəhbər vəzifələrdə çalışmışdır.
2021-ci ildən UNEC Rektorunun qərarı ilə Maliyyə və maliyyə institutları kafedrasının müəllimi, 2024-cü ildən isə UNEC Avrasiya İqtisadiyyatı Beynəlxalq Elmi-Tədqiqat Mərkəzinin tədqiqatçısıdır.
Elm və Təhsil Nazirinin müvafiq əmri ilə 2023-cü ildən Qərbi Kaspi Universitetində Dövlət Attestasiya Komissiyasının sədri təyin olunmuşdur.
Bir çox elmi məqalələrin, tezislərin, bir monoqrafiyanın müəllifi, eləcə də bir dərsliyin (ali məktəb üçün) həmmüəllifidir.

д.ф.э. Асланов Эмин Шахин оглы
В 1999 году завершив среднее образование в городе Баку, поступил в Азербайджанский государственный экономический университет.
В 2003 году окончил ступень бакалавра, а в 2005 году ступень магистратуры Экономического университета.
В 2005-2006 годах находился на военной службе в Азербайджанской Республике.
В 2013-2017 годах продолжил образование в докторантуре Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC).
С 2014 года проводил занятия по разным дисциплинам в центрах дистанционного, заочного обучения и  магистратуре Азербайджанского государственного экономического университета.
В соответствии с решением Высшей Аттестационной Комиссии при Президенте Азербайджанской Республики в 2018 году получил ученую степень доктора философии по экономике.
С 2019 года продолжает свою деятельность в Азербайджанском государственном экономическом университете по программе доктора философии по экономике. В разные годы работал в государственных и коммерческих банках на руководящих должностях.
С 2012 года по решению ректора UNEC был назначен на должность преподавателя кафедры Финансы и финансовые институты.
Является автором ряда статей, тезисов, одной монографии, а также соавтором одного пособия (для высшей школы).