1982-ci ildə anadan olub.
1999-cu ildə orta təhsilini Bakı şəhərində başa vuraraq Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinə qəbul olub.
2003-cü ildə İqtisad Universitetinin bakalavr, 2005-ci ildə isə magistr dərəcəsinə sahib olmuşdur.
2005-2006-cı illərdə Azərbaycan Respublikasında həqiqi hərbi xidmətdə qulluq etmişdir.
2013-2017-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Doktorantura bölməsində təhsilini davam etdirmişdir.
2014-cü ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində distant, qiyabi və magistratura mərkəzlərində müxtəlif tədris fənnləri üzrə dərs deyir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarına əsasən 2018-ci ildə iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru elmi adını almışdır.
2019-cu ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində iqtisad elmləri doktoru proqramı üzrə fəaliyyətini davam etdirir. Müxtəlif illərdə dövlət və kommersiya banklarında rəhbər vəzifələrdə çalışmışdır.
2021-ci ildən UNEC Rektorunun qərarı ilə Maliyyə və maliyyə institutları kafedrasının müəllimi, 2024-cü ildən isə UNEC Avrasiya İqtisadiyyatı Beynəlxalq Elmi-Tədqiqat Mərkəzinin tədqiqatçısıdır.
Elm və Təhsil Nazirinin müvafiq əmri ilə 2023-cü ildən Qərbi Kaspi Universitetində Dövlət Attestasiya Komissiyasının sədri təyin olunmuşdur.
Bir çox elmi məqalələrin, tezislərin, bir monoqrafiyanın müəllifi, eləcə də bir dərsliyin (ali məktəb üçün) həmmüəllifidir.

PhD in Economics  Aslanov Emin Sahin
In 1999, he completed his secondary education in Baku and entered  Azerbaijan State University of Economics.
In 2003, he received a bachelor’s degree from the University of Economics, and in 2005, he received a master’s degree.
He served in military service in the Republic of Azerbaijan in 2005-2006.
From 2013 to 2017, he continued his studies at the doctoral department of the Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
Since 2014, he has been teaching various subjects at Azerbaijan State University of Economics at distance,  correspondence and master’s centres.
According to the decision of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan, he received the scientific title of Doctor of Philosophy in Economics in 2018.
Since 2019, he has been working on the Doctor of Economic Sciences program at  Azerbaijan State University of Economics. In different years, he worked in leading positions in state and commercial banks.
Since 2021, by the decision of the rector of UNEC, he has been an instructor of the department of Finance and Financial Institutions (currently called the “Finance and Audit” Department).
He is the author of many scientific articles, theses, and a monograph, as well as a co-author of a textbook (for higher education).